strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 23 sierpnia 2019   pogoda

Kalendarz Burmistrza

29.rocznica stanu wojennego

13 grudnia 2010
dodał(a): UM Ewelina

Tradycyjnie 13 grudnia burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska uczestniczyła w obchodach 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.


 


Tego dnia giżycki oddział NSZZ „Solidarność” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Mazurska Chata”  zorganizowały uroczystą akademię.  O wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku, internowaniu działaczy „Solidarności” i osobistych dramatach wielu Polaków przypomnieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

 
Natomiast Marcin Zwolski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej z Białegostoku opowiedział młodzieży o „Polsce Podziemnej” i giżycczanach, którzy działali w „Solidarności”, którzy poprzez broszury i ulotki uświadamiali lokalne społeczeństwo o sytuacji w kraju i różnymi metodami przeciwstawiali się władzy komunistycznej w swoim mieście. To była bardzo ciekawa lekcja historii.


 


Natomiast po południu odbyła się uroczysta Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych i działaczy „Solidarności” z regionu mazurskiego. Mszy Św. przewodniczył ks. prałat Zdzisław Mazur, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jerzy Katola z parafii pw. Maksymiliana Kolbe na Wilanowie.  W Mszy Św.  i spotkaniu opłatkowym wzięła udział m.in. działaczka opozycyjna, więziona w stanie wojennym Pani Bożenna Mrozinkiewicz.

 

 

13.12.2010

Asystent Burmistrza - Renata Jurgielewicz


 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS