Akcja społeczna „Przejrzysta Polska"

Giżycko przystąpiło do akcji społecznej „Przejrzysta Polska”, prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą" przy wsparciu Fundacji Agory, Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.

Celem akcji jest promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach, co z kolei może przyczynić się do poprawy jakości życia publicznego oraz do pobudzania aktywności obywatelskiej.

Adresatem akcji są samorządy terytorialne, które przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami chcą udoskonalać praktykę sprawowania władzy i administrowania, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii.

Akcję tę poprzedził pilotaż - roczny program z udziałem 15 gmin i jednego powiatu (po jednym uczestniku z każdego województwa) wybranymi spośród uczestników Programu „Obywatel i Samorząd Lokalny” Polsko-Amerykańskiej
Fundacji Wolności.

Receptą na wzrost skuteczności i uczciwość według organizatorów przedsięwzięcia ma być przestrzeganie przez władze lokalne sześciu zasad rządzenia: przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, braku tolerancji dla korupcji oraz partycypacji społecznej. Giżycko podobnie jak ponad 750 gmin i powiatów, czyli ponad 25% wszystkicj samorządów w Polsce, które do tej pory zadeklarowały chęć uczestniczenia w akcji "Przejrzysta Polska", wyraża gotowość realizacji zadań wypełniających wyżej wymienione zasady.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać pod numerami telefonu (022) 555 42 88 (87), www.gazeta.pl/przejrzystapolska.

Szefem akcji jest Michał Sołtysiak (przejrzystapolska@agora.pl).

 

Zadania realizowane przez Urząd Miejski w Giżycku

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska powołała 4 maja 2005r. Zespół Zadaniowy do spraw wdrażania Programu „Przejrzysta Polska”. Zespołem, który tworzy Małgorzata Kuncer – podinspektor Wydziału Promocji i Integracji Europejskiej, Dariusz Gajownik – Komendant Straży Miejskiej, Danuta Tomaszewska – zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, Dorota Jankowska – podinspektor ds. gospodarki przestrzennej,
Ewa Patecka – inspektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Grażyna Piotrowicz – inspektor Wydziału Ogólnego, Jacek Stankiewicz – inspektor Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego oraz Anna Weitz – inspektor Wydziału Mienia Finansowo-Księgowego koordynuje Ewa Unrug–Wiszowaty – inspektor Wydziału Mienia.

Zarządzenie Nr 149/2005 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 4 maja 2005 roku w sprawie: powołania Zespołu Zadaniowego do spraw wdrażania Programu „Przejrzysta Polska” zamieszczone zostało w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gizycko.pl.

1. Zasady przejrzystości

1.1 Opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie (obligatoryjne)

Karty usług z opisem spraw, jakie można załatwić w Urzędzie Miejskim w Giżycku znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gizycko.pl , a w formie drukowanej udostępnione są mieszkańcom Giżycka w Punkcie Informacji Urzędu Miejskiego w Giżycku.
Procedura aktualizacji kart opisana jest w Zarządzeniu Nr 197/2005 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 25 listopada 2005 w sprawie: wprowadzenia i procedury aktualizacji kart usług. Planuje się umieszczenie krótkiego materiału na temat zrealizowanych zadań w ramach akcji w prasie lokalnej, w którym znajdą się m.in.: informacje na temat wprowadzenia kart usług świadczonych w Urzędzie Miejskim w Giżycku.

1.4 Utworzenie punktu informacyjnego (fakultatywne)

W Urzędzie Miejskim funkcjonuje Punkt Informacji Urzędu, który zajmuje się m.in.:
a) obsługą centrali telefonicznej,
b) udzielaniem informacji o rodzaju, miejscu i trybie załatwienia sprawy,
c) informowaniem klientów o lokalizacji i zadaniach komórek organizacyjnych Urzędu,
d) dostarczaniem klientom kart usług świadczonych przez Urząd Miejski w Giżycku oraz formularzy niezbędnych do załatwienia określonej sprawy.

2. Zasady braku tolerancji dla korupcji

2.1 Wypracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników urzędu gminnego/powiatowego (o)

Tekst Kodeksu Etyki pracowników Urzędu Miejskiego w Giżycku umieszczony został na stronach internetowych: www.gizycko.pl i www.bip.gizycko.pl oraz na tablicy informacyjnej Urzędu. Kodeks etyki w wersji drukowanej znajduje się we wszystkich wydziałach. Z treścią kodeksu, wypracowanego przez giżyckich urzędników jako zbiór wartości i zasad, którymi winni się kierować w swej pracy, zobowiązany jest się zapoznać każdy nowy pracownik Urzędu Miejskiego w Giżycku.

2.5 Opracowanie planu i przeprowadzenie szkoleń dla pracowników z zakresu etyki w życiu publicznym (f)

Na stronie www.bip.gizycko.pl opublikowane zostało Zarządzenie Nr 188 /2005 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 17 października 2005 roku w sprawie: procedury przeprowadzania szkoleń z zakresu etyki dla pracowników.
W dniu 8 listopada 2005r. w Urzędzie Miejskim w Giżycku, odbyło się szkolenie dotyczące edukacji społecznej w zakresie etyki życia publicznego. W ramach spotkania, które prowadziła Pani Jolanta Bowżyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej, przedstawiona została problematyka korupcji oraz założenia akcji „Przejrzysta Polska”. W szkoleniu uczestniczyły 34 osoby: pracownicy Urzędu Miejskiego w Giżycku oraz dyrektorzy i nauczyciele giżyckich szkół. Koordynator akcji „Przejrzysta Polska” z ramienia giżyckiego samorządu – pani Ewa Unrug-Wiszowaty omówiła również zadania, jakie Urząd Miejski planuje wykonać w ramach programu.

3. Zasady partycypacji społecznej

3.1 Opracowanie i wdrożenie karty współpracy z organizacjami pozarządowymi (o)

3.2 Stworzenie "mapy aktywności" organizacji pozarządowych i inicjatyw na terenie gminy - wykaz organizacji wraz ze wskazaniem rodzaju działalności (f)

4. Zasady przewidywalności


4.1 Opracowanie krótkiego materiału przybliżającego mieszkańcom istniejący w gminie aktualny strategiczny dokument rozwojowy (o)

5. Zasady fachowości

5.1 Wprowadzenie procedury naboru na każdy wakat w urzędzie gminy. Procedura musi zawierać wymóg konkursów na stanowiska kierownicze (obligatoryjne)

Zarządzenie Nr 186/2005 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 6 października 2005 roku w sprawie: zasad naboru kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze zamieszczone zostało w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gizycko.pl. Tekst procedury w formie drukowanej znajduje się Punkcie Informacji Urzędu. Szczegółowych informacji na temat zasad naboru kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze udziela Sekretarz Miasta.

5.2 Wprowadzenie systemu ciągłej poprawy funkcjonowania urzędu opartego na celach jakościowych, zakomunikowanych społeczności lokalnej (f)

6. Zasady rozliczalności

6.1 Urząd przygotuje i rozpropaguje książeczkę (coroczny informator budżetowy dla mieszkańców) pt. "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy" (o)

6.2 Identyfikacja w urzędzie kluczowych procesów i przygotowanie ich procedur (f)