“BALTIC FORT ROUTE” - „Szlak Nadbałtyckich Twierdz”


Projekt „Fortresses Network and Baltic Culture and Tourism Route Fortresses”
„Kulturowo-Turystyczny Szlak Nadbałtyckich Twierdz”
dofinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III B BSR

 

Projekt dotyczy stworzenia międzynarodowej sieci współpracy umocnień militarnych środkowo-wschodniej Europy. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III B w kwocie 2, 4 mln EUR, z czego 160 tys. EUR to budżet miasta Giżycka.

Przedsięwzięcie wspiera europejską współpracę pomiędzy miastami, instytucjami naukowymi, ekspertami z różnych dziedzin. Celem wszystkich partnerów jest stworzenie poprzez międzynarodową kooperację, trwałych podstaw dla modernizacji i turystycznego wykorzystania umocnień militarnych środkowo-wschodniej Europy. Poprzez trwałe dostosowanie sieci umocnień środkowo-wschodniej Europy do użytkowania turystycznego, mogą być osiągnięte ogromne rezultaty w zakresie prac naukowych, inwentaryzacji i praktyki renowacyjnej.

Jednych z efektów projektu jest tworzona baza danych TIS, zawierająca informacje o fortyfikacjach leżących na „Szlaku Nadbałtyckich Twierdz” oraz strona internetowa.

W ramach projektu Giżycko stworzyło program funkcjonalno-użytkowy dot. Twierdzy Boyen oraz stronę internetową w kilku językach (polski, angielski, niemiecki, francuski, litewski, rosyjski) i materiały promocyjne. Przygotowywana jest również wirtualizacja XIX-wiecznej giżyckiej fortyfikacji. Przeprowadzona została też inwestycja w jednym z obiektów Twierdzy Boyen oraz nowe publikacje.

 

Twierdza Boyen to XIX - wieczny obiekt militarny, niewątpliwie najciekawszy zabytek Giżycka o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Obiekt stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z poł. XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce.

 

Twierdza leży na zachód od Giżycka na tzw. „Wyspie Giżyckiej” pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajnem i Niegocinem. Ukrytą wśród parku leśnego fortyfikację, zbudowano w latach 1843-51. Ma ona kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów, a prowadzą do niej cztery bramy.

 

Twierdza zbudowana została z głazów narzutowych i czerwonej cegły, otoczona jest wałem ziemnym, który w najwyższym punkcie wznosi się na 33 metry. W swoim czasie była centralnym punktem sytemu obronnego Prus Wschodnich. Do dziś przetrwał układ funkcjonalno-przestrzenny z czytelną, geometryczną strukturą form ziemnych i większością budowli murowanych i murowano-drewnianych.

Teren Twierdzy zajmuje około 100 ha, z czego około 30 ha przeznaczono do zagospodarowania. Obecnie w odrestaurowanych pomieszczeniach znajdują się dwa schroniska młodzieżowe, muzeum twierdzy, siedziba radia, klubu starych motocykli i płetwonurków, amfiteatr na 3000 miejsc oraz kluby młodzieżowe.
Właścicielem całości obiektu jest miasto, a na podstawie umowy dzierżawy Twierdza zarządzana jest obecnie przez Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen (www.festeboyen.pl), które sprawuje nad nią opiekę, a także pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.


Miasto Giżycko podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom z całego świata.

Oficjalna Strona Twierdzy Boyen