Dworzec PKP - wizytówką Giżycka

 

Dworzec PKP w Giżycku został w 2006 roku  gruntownie wyremontowany przez giżycki samorząd. Był to pierwszy dworzec w województwie warmińsko-mazurskim przejęty przez samorząd od PKP S.A. Przykład Giżycka zainspirował wówczas do rozmów z koleją na temat zmiany wizerunku lokalnych dworców inne samorządy.

 

7 lipca 2006r. nastąpiło uroczyste otwarcie głównego budynku. Otwarciu dworca towarzyszyła wystawa zdjęć „starego” Giżycka oraz prezentacja, dotycząca inwestycyjnej przyszłości Giżycka.

 

 

Było to szczególne wydarzenie dla Giżycka i jego mieszkańców, ponieważ przez wiele lat giżycki dworzec był w opłakanym stanie i straszył swoim wyglądem. Budziło to niezadowolenie zarówno wśród giżycczan jak i przyjeżdżających turystów. Dzięki staraniom samorządu oraz przychylności przedstawicieli PKP dworzec przeszedł we władanie miasta, co pozwoliło na jego remont.

 

Miasto przekazało na remont głównego budynku blisko 1 mln 200 tys. zł. W ramach inwestycji rozpoczętej na początku 2005 roku, wykonana została elewacja oraz modernizacja dworcowego holu, utwardzono terenu wokół budynku dworcowego, powstał parking, zadbano o zieleń. Nad dworcowym wejściem umieszczony został jak dawniej zegar, zamówiony w oparciu o stare fotografie zabytkowego XIX-wiecznego dworca kolejowego (na zdjęciu).

 

 

Pierwszy kursowy pociąg wjechał na giżycki dworzec 8 grudnia 1868r. Uruchomienie linii kolejowej w Giżycku, miało wielki wpływ na rozwój i ożywienie gospodarcze miasta. Giżycko w okresie międzywojennym (wówczas Lötzen) znane było jako kurort i ośrodek sportów wodnych, tu przyjechać wówczas wręcz wypadało.

 

 

Giżycki dworzec to nie tylko miejsce przyjazdów i odjazdów pociągów, to również miejsce bardzo „kulturalne”. W holu dworca, wyremontowanym przez miasto, a raczej w Galerii „Stacja Giżycko”, bo tak właśnie jest on nazywany, odbywa się przez cały rok wiele wernisaży i wystaw. Podróżujący mogą więc czekać w bardzo miłych okolicznościach.

 

 

Dworzec w "nowej szacie" stwarza wiele możliwości przedsiębiorcom, którzy chcieliby prowadzić w nowo wyremontowanych pomieszczeniach działalność gospodarczą. Podmioty gospodarcze mogą w dworcowych pomieszczeniach  prowadzić działalność gastronomiczną, handlowo-usługową, czy też zorganizować schronisko młodzieżowe.

 

W 2008 roku miasto za ponad 560 tys. zł wyremontowało również drugi przydworcowy budynek. Przed ubiegłorocznymi wakacjami uruchomione zostały w nim ogólnodostępne toalety, zaopatrzone  w  udogodnienia dla niepełnosprawnych i matek z małymi dziećmi oraz w kabiny prysznicowe. Obok funkcjonuje parking, na którym mogą się zatrzymywać autokary turystyczne, toaleta ta może więc z powodzeniem służyć wycieczkom.

 

autor: Marcin Wójcik

 

Na giżyckim dworcu jest nie tylko ładnie i funkcjonalnie, ale i bezpiecznie. Teren dworca jest całodobowo monitorowany przez 8 kamer, włączonych do miejskiego systemu Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Dworzec wcześniej…

 

Dworzec teraz…