strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 30 maja 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 6 lipca 2014

GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM
2014.07.06
W okolicy mostu obrotowego na kanale Giżyckim (Łuczańskim)
Uroczystości ku czci św. Brunona w 5. rocznicę Milenium
2014.07.05
Sanktuarium św. Brunona, Wzgórze św. Brunona
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej 2014
2014.07.06
Kościół Ewangelicko-Augsburski

GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM

30 kwietnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-07-06
Termin do:2014-07-06
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji, pomysłodawca Krzysztof Sokołowski
Miejsce:W okolicy mostu obrotowego na kanale Giżyckim (Łuczańskim)
Telefon:87 7324 137
E-mail:promocja@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

Armatorów statków pasażerskich oraz łodzi motorowych
zachęcamy do cumowania jednostek na kanale Giżyckim!
Zapraszamy do udziału w koncercie na wodzie!Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska zaprasza na nadzwyczajne, unikatowe w skali kraju wydarzenie artystyczne


GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM


6 lipca 2014 (niedziela) godz. 21.00-22.30
Koncert nad kanałem Giżyckim w okolicy mostu obrotowego


ARTYŚCI WYSTĄPIĄ przy ZABYTKOWYM XIX-wiecznym MOŚCIE OBROTOWYM
Pokaz fajerwerków wkomponowany w widowiskowy koncert muzyki dawnej

W programie wieczornego plenerowego koncertu dzieł Georga Friedricha Händla: Sinfonia “Arrival of the Queen of Sheba” from the Oratorio SolomonAria for Soprano “Tornami a vagheggiar” from the Opera Alcina Trumpet Suite in D major Aria for Soprano and trumpet “Let the bright Seraphim” from the Oratorio Samson Music for the Royal Fireworks


W Giżycku wystąpią światowej klasy muzycy "Accademia dell'Arcadia" zespół barokowy z Poznania, pod batutą wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano PAULA ESSWOODA oraz wspaniała sopranistka Philippa Hyde. Na trąbce barokowej zagra Tomasz Ślusarczyk, a naszym koncertmistrzem będzie Mikołaj Zgółka.


STATKI PASAŻERSKIE I JACHTY MOTOROWE
zacumowane na kanale Łuczańskim, będą wspólnie uczestniczyć
W MAGICZNYM WIDOWISKU!


WSTĘP WOLNY
Współpraca redakcyjnaRMF Classic poleca KONCERT DZIEŁ HÄNDLA w Giżycku artykuł


(kliknij by powiększyć plakat)


GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM 2014
Zapraszamy na widowiskowy koncert na wodzie, magiczne, plenerowe widowisko
 nad kanałem Giżyckim, tuż przy zabytkowym moście obrotowym. Muzyczna uczta czeka nas w tym roku w pierwszą lipcową niedzielę. To nadzwyczajne, unikatowe w skali kraju wydarzenie artystyczne. Klimat wieczornego koncertu tworzy widownia na wodzie i jachty zacumowane na kanale Giżyckim (Łuczańskim), a także wymarzone tło dla plenerowego widowiska – XIV-wieczny zamek znajdujący się tuż przy moście, dziś jego odrestaurowane skrzydło stanowi część luksusowego hotelu St. Bruno. „Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku, na tle zamku, to miejsce wyjątkowe i idealne dla tego wydarzenia” - Paul Esswood.


Jedne z najpiękniejszych dzieł Georga Friedricha Händla zaprezentowane zostaną w niedzielę 6 lipca 2014 r. podczas drugiej już edycji "Giżyckiego Lata z Haendlem" przez światowej klasy muzyków orkiestrę  barokową z Poznania "Accademia dell'Arcadia" pod dyrekcją Paula Esswooda.Wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki, i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano, gościmy w naszym mieście już po raz drugi. W ubiegłym roku podczas premierowego Lata z Haendlem Paul Esswood dyrygował "Polską Orkiestrą XVIII wieku". Również i w tym roku będziemy mogli usłyszeć w Giżycku wspaniałą sopranistkę Philippę Hyde, a także wybitne wykonanie na trąbkę barokową Tomasza Ślusarczyka. Koncertmistrzem będzie Mikołaj Zgółka.


Program pięknego koncertu tworzyć będzie między innymi „Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych” z wkomponowanym pokazem fajerwerków i  „Let the bright Seraphim” aria z oratorium "Samson", utwór śpiewany na ślubie księżnej Diany przez Kiri Te Kanawę. Kilkudziesięciosobowa orkiestra zagra na kopiach instrumentów historycznych na wzór używanych przez muzyków za czasów Händla, by odtworzyć wyjątkowy dźwięk. Wykonanie dzieł w takim klimacie będzie próbą przybliżenia atmosfery tamtych czasów. 


„Giżyckie Lato z G.F. Händlem” to przedsięwzięcie tym bardziej nadzwyczajne, że organizowane przez niewielki ośrodek kulturalny jakim jest Giżycko, natomiast zamysł widowiska i klasa muzyków iście światowa. Już teraz zapraszamy więc do Giżycka na kolejną odsłonę lipcowego „Giżyckiego Lata z G.F. Händlem”. Nasze zaproszenie kierujemy nie tylko do koneserów muzyki poważnej, ale wszystkich, którzy chcieliby dotknąć Kultury. Z pewnością będzie to niezwykle klimatyczne i unikatowe wydarzenie tego lata. „Muzyka Haendla to muzyka do świętowania, celebrowania, każdy powinien ją docenić” - Paul Esswood.


Giżyckie Lato z G.F. Händlem organizowane jest przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku, pod patronatem Burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej.


Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble - Taki koncert był moim marzeniem niemal od dzieciństwa, po moim pierwszym zauroczeniu muzyką Händla, kiedy będąc jeszcze w szkole muzycznej w Giżycku otrzymałem winylową płytę z jego dziełami (…) Poza tym okoliczności, w Londynie był London Bridge, Tamiza, a w Giżycku mamy most obrotowy, kanał Łuczański i odrestaurowany dziś zamek. Nieoceniona jest również przychylność wielu osób, niezbędna, by przedsięwzięcie zrealizować. (…) Powinno się to stać wydarzeniem, chciałbym, aby do Giżycka można było przyjeżdżać na tydzień z Händlem (…)”.


Ważna informacja: Czasowe zamknięcie ulic
Uprzejmie informujemy, że w dniu 6 lipca 2014 roku (niedziela) w godz. 13.40-24.00 w Giżycku w związku z koncertem „Giżyckie Lato z G.F. Händlem” nastąpi zamknięcie przejazdu przez most obrotowy na Kanale Łuczańskim (Giżyckim) na odcinku: od skrzyżowania ul. Olsztyńskiej z ul. Owsianą do ul. Moniuszki za mostem obrotowym. Objazd możliwy jest ulicą Sikorskiego lub ulicą Owsianą. Przepraszamy za utrudnienia w ruchu związane z organizacją koncertu.Giżyckie Lato z Haendlem 2013 fot. Wydział Promocji UM Giżycko


Pierwsza edycja koncertu na wodzie  odbyła się 11 sierpnia 2013 r. Przedsięwzięcie wspierało medialnie podobnie jak i w tym roku m.in. RMF Classic. Kulturalną ucztę poprzedziła uroczystość wręczenia naszemu miastu Honorowej Flagi Europy z udziałem Honorowego Członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, władz miasta, giżycczan, turystów, żeglarzy oraz gości z miast zaprzyjaźnionych i partnerskich Giżycka z Ukrainy, Litwy i Polski. Prestiżowe europejskie wyróżnienie przyznano Giżycku za współpracę międzynarodową oraz propagowanie idei zjednoczonej Europy.


Paul Esswood - wybitny śpiewak, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki. Jest pierwszym kontratenorem, który wystąpił w La Scala w Milano. Dokonał ponad 200 nagrań zawierających słynną serię dzieł J. S. Bacha dokonanej pod kierownictwem Harnoncourta i Leonhardta. Jest wielkim autorytetem w dziedzinie wykonawstwa historycznego. Obecnie dużo czasu poświęca na pracę dydaktyczną ze śpiewakami oraz zespołami wokalnymi na całym świecie. Zajmuje się także dyrygenturą.


Philippa Hyde uświetni nasz koncert przepiękną arią na sopran, trąbkę i orkiestrę z oratorium "Samson" - "Let the bright Seraphim".


Zdaniem Paula Esswooda plener w okolicy mostu obrotowego to wymarzone miejsce na koncert dzieł Händla: „Muzyka Haendla to muzyka do świętowania, celebrowania, każdy powinien ją docenić (…) Haendel jest do tej pory obok Bacha ulubionym artystą w Anglii, gdzie zamieszkał po studiach we Włoszech. Zwłaszcza jego utwór „Mesjasz”, wykonywany w każdym tygodniu. (…) Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku, na tle zamku, to miejsce wyjątkowe i idealne dla tego wydarzenia. Podczas koncertu będą użyte kopie instrumentów, na wzór używanych przez muzyków za czasów Händla, by odtworzyć ten wyjątkowy dźwięk (…) W Giżycku będziemy gościć wspaniałą sopranistkę, Philippę Hyde, która zaśpiewa wspaniałą arię „Let the bright Seraphim”. Utwór ten był śpiewany na ślubie księżnej Diany przez Kiri Te Kanawę (…)”


Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska serdecznie zaprasza wszystkich na wieczorne widowisko. Mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w kulturalnej uczcie zarówno na lądzie jak również z zacumowanych na kanale statków: Liczymy, że dopisze nam pogoda, by jak największa publiczność mogła wziąć udział w naszym unikatowym wydarzeniu kulturalnym w Giżycku. (…) To będzie wielkie wydarzenie muzyczne!Organizator:
Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku


Pomysłodawca i opiekun artystyczny:
Krzysztof Sokołowski


Patronat:
Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska


Sponsor:


Patronat medialny, współpraca redakcyjna i sponsorzy:
      
                
     /kursnaGIZYCKO


Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych to jedno z najpiękniejszych dzieł Friedricha Händla, niemieckiego kompozytora, największego i najpopularniejszego kompozytora barokowego, który był również narodowym kompozytorem Wielkiej Brytanii. Dzieło jest kompozycją utrzymaną w formie suity napisaną w 1749 roku. Dzieło powstało na zamówienie Króla Wielkiej Brytanii - Jerzego II Hanowerskiego. W ten sposób Król chciał uczcić zakończenie wojny o austriacką sukcesję i podpisanie pokoju w Akwizgranie w 1748 roku. Pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 6 dni wcześniej w parku Spring Gardens. Zainteresowanie było olbrzymie. Ponad 12 tys. ludzi wykupiło drogie bilety, co spowodowało kilkugodzinny korek na głównej ulicy i zawalenie się łuku na nowo wybudowanym London Bridge. Publiczność przyjęła dzieło z wielkim entuzjazmem. Natomiast główna premiera, która odbyła się 6 dni później - 21.04.1749 okazała się bardziej pechowa. Muzycy byli umieszczeni na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji przez teatralnego projektanta - Servandoniego, który był także scenografem tego przedstawienia. Muzyka miała stanowić tło dla pokazu sztucznych ogni, które zaaranżował Desguliers. Niestety podczas pokazu, ogień przedostał się do pomieszczenia, gdzie były przechowywane fajerwerki. Eksplozja, która nastąpiła, spowodowała zawalenie się całej scenografii wraz z płaskorzeźbą Króla Jerzego II. Dzieło jednak zostało wysłuchane do końca. /opracowano na podstawie materiałów Krzysztofa Sokołowskiego/


"Dzięki nowym odkryciom, znana muzyka może zyskać nowe życie, na przykład mój niedawno wydany podręcznik na temat Muzyki na Wodzie i Muzyki dla Królewskich Ogni Sztucznych w bardzo istotny sposób skorzystał, dzięki odkryciu niedawno najstarszego źródła Muzyki na Wodzie, które wyjaśnia porządek i organizację poszczególnych numerów, a które przez ponad stulecie cierpliwie czekało w jednej z londyńskich instytucji. Zamiast nieprzekonującego (choć popularnego) grupowania części w trzy suity i spekulacji, że Händel napisał je na trzy różne okazje, rękopis ów potwierdza, iż Muzyka na Wodzie była jedną długą sekwencją części." /"Händel", CH. Hogwood w najnowszej publikacji naukowej o Händlu/

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS