strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 5 lipca 2020   pogoda

Aktualności

Giżycko z ofertą Ekomariny i Szant na Targach Boatshow w Poznaniu

17 listopada 2010
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

FOTOGALERIA Z TARGÓW

 

 
Wszystko dla wodniaków

Z pewnością tegoroczne targi można uznać za bardzo udane. Do Poznania zjechało kilka tysięcy miłośników sportów wodnych z całego kraju. Podczas XII Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow można podziwiać żaglówki do turystyki śródlądowej, luksusowe jachty morskie, niespotykanie szybkie motorówki, barki rzeczne, katamarany, regatówki, łodzie wędkarskie, łącznie ponad 150 łódek. Zaprezentowany został również najnowszy osprzęt i akcesoria. Tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, na których od trzech lat odbywają się targi Boatshow (wcześniejsze edycje gościły w Łodzi),  zamieniły się w ostatni weekend (12-14 listopada) w europejskie centrum żeglarstwa i sportów wodnych.  Obecnych było 200 firm z kraju i zagranicy. Na targach można było zobaczyć żeglarskie nowości i sprawdzone rozwiązania w jachtingu, można było się dowiedzieć się jak zadbać o jacht i odpowiednio go wyposażyć.

 

 

Było również coś dla fanów surfingu. Swoich sił można było spróbować na specjalnym torze do Roolboardingu (połączenie deskorolki i windsurfingu)  i Skimboardingu, a także jedynych w Polsce Halowych Mistrzostwach w tych dyscyplinach. Dodatkowo podczas targów trwała posezonowa sprzedaż desek i żagli, a swoją ofertę prezentowali importerzy sprzętu najpopularniejszych marek.

 

Targi to również okazja by spotkać się z gwiazdami sportów wodnych, ze znakomitymi polskimi żeglarzami, windsurferami, podróżnikami i autorami książek marynistycznych. Swoje książki podpisywał kapitan Krzysztof Baranowski prowadzący Szkołę pod Żaglami na żaglowcu „Fryderyk Chopin”, który ako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską.

 

O nietypowych spływach i obozach kajakowych opowiadali opiekunowie niewidomych dzieci. A z myślą o doświadczonych żeglarzach przygotowano specjalistyczne warsztaty z morskiej nawigacji oraz nietypową wyprawę w wirtualny rejs. Były też regaty modeli sterowanych radiem i pokazy żeglarskiego sprzętu w targowym basenie.  Zwiedzający mieli też szansę wygrać kadłub jachtu Janmor 25 Green, sprzęt nawigacyjny oraz odzież żeglarską.

 

Ekomarina

Na targach tradycyjnie obecne jest również Giżycko, w tym roku ze specjalną prezentacją Ekomariny, największego na Mazurach nowoczesnego portu pasażerskiego nad jez. Niegocin ze 138 miejscami do cumowania, który ma być wkrótce otwarty. Dzięki zaproszeniu organizatorów giżycka Ekomarina mogła być przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej, w specjalnej targowej przestrzeni prezentacyjnej przez Małgorzatę Kulas z Wydziału Promocji UM Giżycko. Promocja portu ujęta była w programie targów, a prezentacja była zapowiadana podczas imprezy i spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno potencjalnych turystów jak i obecnych na targach firm czarterowych i producentów jachtów. Odwiedzający targi oraz wystawcy otrzymywali materiały promocyjne o porcie, dostępne również przy giżyckim stoisku.

 

Ekomarina to doskonała oferta dla żeglarzy, turystów i inwestorów. Giżycko jest otwarte na współpracę  z podmiotami chcącymi inwestować w Ekomarinę np. na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Port rozpocznie działalność od kwietnia 2011 roku. Uroczyste otwarcie planowane jest na Majówkę i Wielkie Otwarcie Sezonu, które co roku tradycyjnie odbywa się 2 maja z paradą jednostek pływających po kanale Łuczańskim i konkursem na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą. Na budowę portu o wartości ponad 19 mln zł Giżycko pozyskało środki unijne na 50 % wartości inwestycji.

 

 

Wkrótce zarządca, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji  w Giżycku ogłosi konkursy na dzierżawę restauracji (91,5 m2) z salą klubową i pełnym zapleczem kuchennym, tarasem zimowym (90,5m2) i letnim (215,8m2), dzierżawę czterech lokali na usługi i handel (20,4 m2; 31,6m2; 34,6m2; 24,5m2), a także 100 miejsc do cumowania jednostek pływających (80 miejsc cumowniczych do 12m długości i 20 powyżej 12m).

 

Port jest usytuowany w bardzo atrakcyjnym miejscu, pomiędzy molem spacerowym nad jez. Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka, jaka może powstać pomiędzy terenami turystycznymi nad Niegocinem. W pobliżu Ekomariny budowana jest kładka nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami.  Będzie to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jez. Niegocin  z centrum miasta i pasażem, przy którym powstaje kompleks usługowo-turystyczny i kamienice z kawiarniami, restauracjami, apartamentami.

 

Basen portowy to keja dla jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze będą mieli dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu będzie możliwość zimowania jachtów.

 

Marina będzie Eko. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt będzie ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

 

W budynku głównym portu o powierzchni blisko 2500 m2 ma się znajdować centrum informacji turystycznej, wieża widokowa, kapitanat portu i kasy portowe, centrum monitoringu ekologicznego dróg i akwenów wodnych, galeria do wystaw fotografiki i form wizualnych o tematyce wodniackiej i związanej  z jeziorami, ośrodek szkoleniowy ratowników, wodniaków, żeglarzy, nurków, wędkarzy, ekologów, posterunek policji, WOPR, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków.

 

W budynku obok będą sanitariaty (412 m2), a budynku techniczno-gospodarczym (146m2) kuchnia do obsługi portu i pralnia. Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m2 chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe: 168 dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów. Parking przed mariną będzie całodobowo monitorowany.

 

Festiwal Szanty w Giżycku

Na targach promowane były „Szanty w Giżycku”. Ze specjalnym zaproszenim na największy w Polsce festiwal szantowy przyjechała dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury i dyrektor festiwalu - Dorota Łabuz. W specjalnej prezentacji multimedialnej, indywidualnych zaproszeniach wystawców, a także przy stoisku targowym Giżycka, goście byli zachęcani do odwiedzenia naszego miasta 15 i 16 lipca 2011, kiedy to  w murach Twierdzy Boyen rozbrzmiewać będą klimatyczne szanty.

 

 

Mazury Cud Natury

Giżycko jako największe miasto na szlaku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, które walczą w finale  światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury „New 7 Wonders” promowało konkurs. A każdy głos się liczy. O zwycięstwo walczymy do 2011 roku z tak magicznymi miejscami, jak Amazonka, Wyspy Galapagos, Malediwy, czy Kilimandżaro. Każdy może bezpłatnie oddać głos internetowo www.n7w.com www.mazurycudnatury.org  lub smsem na numer 7155 hasło MAZURY za 1,22 zł. Konkurs był obecny w ramach prezentacji multimedialnej na temat Ekomariny oraz na stoisku promocyjnym Giżycka.

 

 

Giżycka oferta turystyczna

Giżycko reprezentowali jak co roku również żeglarze z Mazurskiego Centrum Żeglarstwa z prezesem Mietkiem Konarzewskim na czele, Centrum Promocji i Informacji Turystycznej ze stoiskiem promocyjnym, przy którym wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą wypoczynku, serwis mazury.info.pl, który współorganizuje wrześniowe Mazurskie Targi Sportów Wodnych, a także producenci: Nautiner Yachts, żaglownia Panaś i żaglownia T&j Sails.

 

 

 

 

 

Relacja z Targów Boatshow:
Małgorzata Kulas

Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

www.gizycko.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS