Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Giżycku

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W GIŻYCKU

 

W związku z okresem wzmożonych zachorowań na grypę ptaków wśród ptactwa dzikiego, co niesie ze sobą ryzyko przeniesienia Avian influenzy na stada drobiu hodowlanego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Giżycku poleca przeprowadzenie w gospodarstwach utrzymujących drób kontroli środków bioasekuracji (zaopatrzenie w środki dezynfekcyjne, odpowiednie utrzymanie mat przejazdowych i wejściowych, kuwet dezynfekcyjnych, stosowanie odzieży roboczej i ochronnej). Ponadto zaleca się zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta domowe, które mogą przenieść materiał zakaźny z miejsc bytowania ptactwa dzikiego na teren gospodarstwa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Giżycku przypomina także o wynikającym z zapisów §1.2. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017 r., poz. 722) obowiązku zgłaszania przez posiadaczy drobiu organom Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi w zakresie medycyny weterynaryjnej objawów klinicznych zaobserwowanych u ptaków, które mogą nasuwać podejrzenie zachorowania na grypę ptaków. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na wzrost śmiertelności pośród drobiu oraz ptactwa dzikiego, szczególnie występowanie masowych padnięć.

W/w rozporządzenie § 1.1 pkt 2) lit. b) nakłada także obowiązek zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Giżycku zwraca uwagę, że zgodnie z art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1421) w każdym przypadku wyznaczenia w gospodarstwie utrzymującym drób ogniska grypy ptaków z równoczesnym stwierdzeniem nieprawidłowości w zakresie bioasekuracji, odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz zniszczone pasze i sprzęty nie będzie przyznawane.

 

Dodatkowo każde uchybienie w zabezpieczeniu gospodarstwa, stwierdzone podczas kontroli weterynaryjnej, będzie skutkowało nałożeniem kar pieniężnych podmiotom odpowiedzialnym za powstanie zaniedbań.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w Giżycku

dr n. wet. Agnieszka Raczyńska