strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 sierpnia 2019   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 10 kwietnia 2014

Kresowy tygiel narodów,religii i kultur.. czyli Unia tu już była

08 kwietnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-04-10
Termin do:2014-04-10
Organizator:Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska
Miejsce:Hotel Masovia
Telefon:87 428 85 61 Krzysztof Kossakowski
E-mail:odeon@ksiaznica.pl
Www:www.wspolnotamazurska.org

Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska zaprasza na
prezentację multimedialną Tomasza Kuby Kozłowskiego
z Domu Spotkań z Historią w Warszawie


Kresowy tygiel narodów, religii i kultur... czyli Unia tu już była! 


10 kwietnia 2014 (czwartek) godz. 17.30
Hotel "Masovia" w Giżycku przy ul. Dąbrowskiego 8 Autor przypomni prekursorskie dziedzictwo Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych oraz przywoła fascynujący tygiel narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej.

Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem, ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku. 


Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć liczący 260 stron, album "ŚWIAT KRESÓW" Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią. Album zawiera reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów z kolekcji autora, w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy. Cena 80 zł.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS