strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 1 marca 2021   pogoda
media

Turystyka

Wielkie Jeziora Mazurskie wśród światowych Cud Natury

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE

NAJPIĘKNIEJSZY REGION W EUROPIE

WŚRÓD 14 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA ŚWIECIE

 

Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny kandydat Polski w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury, który dostał się do finału, a następnie do grona 14. najpiękniejszych miejsc na świecie!

 

"Powszechna mobilizacja w całym kraju okazała się prawdziwym pospolitym ruszeniem i spowodowała, że Kraina Wielkich Jezior uzyskała oficjalne miano najpiękniejszego regionu Europy.

Mazury wprawdzie nie zakwalifikowały się do ścisłej siódemki, to mimo wszystko uważam, że odnieśliśmy niemały sukces. Znaleźliśmy się na liście pierwszych 14 miejsc, które uzyskały największe uznanie wśród głosujących. Pokonaliśmy wszystkich finalistów z Europy i prześcignęliśmy rozpoznawalne ikony światowej przyrody jak Malediwy,  Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli,  Skałę Uluru w Australii czy Wezuwiusz.

Rozgłos w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, w którym uczestniczyło kilkaset milionów internautów, ma niebywałą siłę rażenia i zapewnia wysoką rozpoznawalność na globalnym rynku. W ogólnoświatowej konfrontacji Polska nie przegrała, a Mazury wygrały zdobywając cudowną laurkę krainy najpiękniejszych jezior na świecie."
/Jacek Pałkiewicz ambasador Mazur, mazurycudnatury.org/

 

 

www.mazurycudnatury.org
 
informacje o konkursie 7 Cudów Natury

 

Mazury przeszły do grona finalistów jako jedyna kandydatura w swojej kategorii (krajobrazy i formacje polodowcowe). Od 21 lipca 2009 roku można bylo głosować na nowej stronie www.new7wonders.com. Głosowanie trwało do 11 listopada roku 2011.

 

Wielkie Jeziora Mazurskie zostały docenione przez ekspertów, ponieważ  decyzja o tym kto dostanie się do finału należała do specjalnie powołanego jury konkursu "New 7 Wonders".  Jury wybrało spośród 71 pozostających w rywalizacji półfinalistów, 28. miejsc na świecie, które do 2011 roku będą walczyć o miano jednego z siedmiu cudów natury.

 

Mazury rywalizowały o zwycięstwo w finale z tak magicznymi miejscami, jak Amazonka, Wyspy Galapagos, Malediwy, najwyższy na świecie wodospad Salto del Angel, czy Kilimandżaro.

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA ODDANE GŁOSY!

 

z kalendarium konkursu:

od 21 lipca 2009 roku

- Głosowanie internautów (formularz internetowy, telefon, sms-y)

do 11.11.2011 rok do godz. 11.11 GMT (12.11 czasu polskiego)

- Ogłoszenie zwycięzców 11.11.2011

 

 

Mazury walczyły w doborowej stawce, w której znalazły się obok nich: Amazonia, Bu Tinah, Wyspy Galapagos, Wodospad Iguazu, Komodo, Zatoka Milforda, Góra Stołowa, Salto del Angel, Klify Moher, Wielki Kanion Kolorado, jaskinie Jeittta, Malediwy, Wulkany Błotne w Azerbejdżanie, Uluru, Zatoka Fundy, Morze Martwe, Wielka Rafa Koralowa, Wyspa Jeju, rzeka Puerto Princeska, Wezuwiusz, Schwarzwald, El Yunque, Zatoka Halong, Kilimandżaro, Matterhorn, Sundarbany, Yushan.

 

Konkurencja w tym światowym plebiscycie była ogromna, ponieważ w walce o prestiżowe miano jednego z najciekawszych miejsc, udział brało aż 261 propozycji z całego świata.


Mazurskie jeziora startujące w kategorii „krajobrazy i formacje polodowcowe”, od dłuższego czasu były w czołówce głosowania półfinałowego, do 4 lipca byliśmy na 2 miejscu, za pustynią Kalahari. Dwa dni przed zakończeniem półfinałowego głosowania internetowego Wielkie Jeziora Mazurskie znalazły się na miejscu 1!!

 

Kolejna faza plebiscytu rozpoczęła się 21 lipca 2009 roku o godz. 14.07 (polskiego czasu), kiedy to spośród 71 półfinalistów, którzy otrzymali od 1 stycznia do 7 lipca 2009 najwięcj głosów w internetowym i telefonicznym głosowaniu, specjalne jury fundacji New7Wonders, wyłoniło i ogłosiło ścisłą listę 28 finalistów.


Udział w plebiscycie to nie tylko zabawa, której udział biorą internauci z całego świata, to również doskonała kampania promocyjna całego regionu Warmii i Mazur, mazurskich miast i miejscowości.

 

o Mazurach dowiedział się cały świat!!

 

Mazury gratulują oczywiście  Puszczy Białowieskiej, która dotarła do półfinału jako wspólna kandydatura Polski i Białorusi (kategoria: lasy, parki narodowe, rezerwaty). Niestety na etapie kwalifikacji do finału Puszcza znajduje się na tzw. liście rezerwowej.

 

W sumie miało być 77 półfinalistów, jednak zgodnie z regulaminem do następnego etapu mogły wejść tylko te, które miały założony oficjalny komitet wspierający. Do półfinału nie weszła np. Pustynia Kalahari, która mimo, że przed 7 lipca była jeszcze na miejscu 2., to jednak miała komitet wspierający tylko z jednego kraju, a pustynia leży na terenie aż trzech krajów. Inni kandydaci nie mieli też spełnionych innych warunków formalnych – np. wniesionej opłaty organizacyjnej (199$). W kategorii „krajobrazy i formacje polodowcowe” do półfinału przeszło tylko 5 kandydatów. W ten sposób, kontrkandydatami Mazur w  walce o finał były tylko 4 inne krainy:  Al-hasa Oasis - Arabia Saudyjska, Sossusvlei - Namibia, Atacama Desert - Chile, Wadi Rum Desert - Jordania.

 

 

 

Mazurskie jeziora i Puszcza Białowieska jako jedyni przedstawiciele Polski, w etapie półfinałowym miały do pokonania 259 kandydatów z całego świata, wśród których m.in. jezioro Bajkał, Morze Martwe, japońska góra Fudżi, Wodospad Niagara czy Wielki Kanion Kolorado. W Europie do konkursu stanęły m.in. Mont Blanc, Schwartzwald w Niemczech, Gibraltar i wulkan Wezuwiusz. Konkurencja z Afryki to Kilimandżaro i pustynia Kalahari. Kandydatem Oceanii jest Uluru, zwany także Ayers Rock, a Ameryki Południowej Amazonka.

 

Wygrana to szansa na ogromne zyski z turystyki. Przekonali się o tym zwycięzcy konkursu na 7 najpiękniejszych budowli świata. Jak podaje organizator N7W dzięki plebiscytowi jordańską Petrę odwiedziło ponad 60 proc. turystów więcej, a podniebne miasto Inków Machu Picchu - aż ponad 70 proc.

 

Udział w plebiscycie, dotarcie do ścisłego finałego to również wielka promocja. Cieszymy się więc, że Mazurskie Jeziora okrzyknięto najpiękniejszymi na świecie, że Kraina Wielkich Jezior to najpiękniejszy region w Europie będący w ścisłej czołówce 14 najpiekniejszych miejsc na Ziemi!

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS