strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 29 września 2020   pogoda

Fotogalerie

Mazury AirShow 2015 za nami, czekamy na kolejną 18. edycję imprezy w przyszłym roku:)

03 sierpnia 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Kilka słów o… Mazury AirShow 2015

Za nami 17. edycja Mazury AirShow, imprezy lotniczej odbywającej się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Pokazy w strefie jeziora Niegocin oraz na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo to jedna z nielicznych okazji do obejrzenia popisów pilotów w powietrzu lub obejrzenia na wystawie statycznej szeregu ciekawych konstrukcji lotniczych, w tym wodnosamolotów pływakowych i latającej łodzi SeeMax, śmigłowców, wiatrakowców i wielu, wielu innych statków powietrznych… W tym roku oprócz załóg, które na stałe wpisały się w program imprezy, mieliśmy przyjemność gościć i podziwiać nowych członków wielkiej rodziny lotniczej. Pogoda, jak co roku, dopisała. Tak samo jak i licznie zgromadzona publiczność:)

 

Fotogaleria: Facebook Mazury AirShow zobacz...

 

Mazury AirShow 1-2.08.2015 fot. Paweł Kasprzyk / archiwum organizatora

 

Mazury AirShow to drugie bardziej dorosłe wcielenie Festynu Lotniczego Mazury, organizowanego od 1999 roku. W pierwszych latach impreza odbywała się na kętrzyńskim lotnisku Wilamowo, siedzibie Aeroklubu Krainy Jezior. Jednak jak na tak piękną krainę przystało, ideą Stanisława Tołwińskiego inicjatora i głównego organizatora przedsięwzięcia, była organizacja pokazów lotniczych nad taflą mazurskiego jeziora. Tym samym od kilku lat w pierwszy weekend sierpnia plaża i port w Giżycku zmieniają się w widownię dla podniebnego spektaklu. W roku 2015 przez dwa sierpniowe dni popisy wspaniałych pilotów podziwiało dookoła jeziora Niegocin około 200 tysięcy widzów… Tylko w rejonie Giżycka i tylko w niedzielę 2 sierpnia specjaliści szacowali widzów na ok. 85 tysięcy osób.

 

W Giżycku na plaży oraz w „podniebnym amfiteatrze” nie brakowało atrakcji. Wśród tegorocznych atrakcji znalazły się występy zespołów akrobacyjnych, wodnosamolotów, samolotów zabytkowych i replik oraz skoki spadochronowe. W sobotę można było podziwiać między innymi czeską grupę Pterodactyl Flight, która wykonała pokaz walki w powietrzu na replikach samolotów z I wojny światowej dostarczając niesamowitych wrażeń, ulubieńca publiczności Uwe Zimmermanna - niemieckiego pilota, który na swojej żółtej Extrze dał niesamowity popis na giżyckim niebie. Marka Choima - pilota, solistę uczestnika Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej, którego „konikiem” są akrobacje freestyle. Szczególnymi względami mazurskiej publiczności cieszą się wodnosamoloty. Jest to sympatia odwzajemniona - niemieckie, i nie tylko, załogi cumowały po swoim pokazie wodnosamolot przy plaży i razem z publicznością przez wszystkie bloki pokazowe oglądały niezwykłe, zapierające dech w piersiach podniebne akrobacje oraz korzystały z uroków i możliwości Mazur.

 

Mazury AirShow 1-2.08.2015 fot. Paweł Kasprzyk / archiwum organizatora

 

W tym roku nie dopisały obiecane i zapowiedziane w materiałach informacyjnych samoloty – statki Sił Powietrznych RP, które miały być znakomitą promocją Sił Zbrojnych podczas mazurskich pokazów lotniczych. Nie dotarł śmigłowiec z SAR Marynarki Wojennej, jak również nie doleciały oczekiwane przez widzów Su-22. Trzeba podkreślić, że uwarunkowane jest to licznymi obwarowaniami. Są to samoloty myśliwsko-bombowe i na każdy przelot potrzebują specjalnych zezwoleń. O przyczynach nieobecności wspomnianych samolotów można dowiedzieć się z rozmowy Komitetu Honorowego z nowym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (informacja na stronie lotniska).

 

Zaprezentował się tylko śmigłowiec SW- 4 „Puszczyk’, który w sobotnich pokazach skromnie reprezentował Siły Powietrzne podczas tegorocznej edycji.  SW – 4 przybył do nas z Dęblina, gdzie na co dzień służy do treningów w wyszkoleniu pilotów. Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy był tradycyjny pokaz sztucznych ogni w scenerii jeziora Niegocin molo portu Żeglugi Mazurskiej.

 

Mazury AirShow 1-2.08.2015 fot. Paweł Kasprzyk / archiwum organizatora

 

W tym samym czasie amatorzy podniebnych przygód mieli możliwość skorzystać z lotów widokowych samolotem AN-2 popularnie zwanym Antkiem, a także, co odważniejsi wybrać się z Uwe Zimmermannem lub z pilotami Litewskiej Grupy Akrobacyjnej na niezapomniany lot akrobacyjny z lotniska Wilamowo. Ponadto była okazja do zrobienia zdjęć samolotów z niewielkiej odległości, a nawet porozmawiania z pilotami. 

 

Mazury AirShow zawsze towarzyszy Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa, który zgromadził na lotnisku w Wilamowie kilkadziesiąt samolotów i pilotów z różnych zakątków Polski min. Niemiec, Litwy, Czech, Włoch i Francji. Większość z nich odwiedza imprezę po raz kolejny. Zarówno same maszyny, jak i lotniczą brać można spotkać podczas wystawy statycznej na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Kętrzyn Wilamowo jest/było również lotniskiem operacyjnym dla startujących i wracających z pokazów nad Niegocinem pilotów akrobacyjnych i uczestników bloków pokazowych.

 

Mazury AirShow 1-2.08.2015 fot. Paweł Kasprzyk / archiwum organizatora

 

W niedzielnym bloku finałowym, oprócz wyczekiwanego przelotu największego polskiego samolotu transportowego C – 130 „Herkules”, który przybył do nas z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu i dał niesamowitą możliwość bliskiego przyjrzenia się tej ogromnej konstrukcji, można było ponownie zobaczyć część uczestników Mazury AirShow 2015. Wspaniały popis dała także dwa bliźniacze wiatrakowce, czyli „57 –my Team”, zespół daje zawsze niezapomniany pokaz figur, których nie jest w stanie wykonać żaden samolot. Prawdziwą „perełką” tegorocznej edycji Mazury AirShow, wszystkich bloków pokazowych była francuska grupa akrobacyjna Patrouille Reva na trzech samolotach o bardzo nietypowej konstrukcji, wzbudzającej podziw oraz zaskoczenie pośród kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

 

Mazury AirShow 1-2.08.2015 fot. Paweł Kasprzyk / archiwum organizatora

 

Po kilku latach przerwy ponownie na mazurskich pokazach zaprezentowali się piloci akrobacyjni z Litwy na 2 samolotach JAK 52 i jednym JAK 50. W tej ekipie był planowany udział byłego Prezydenta Litwy (Rolandas Paksas) ale ze względu na inne niespodziewane sprawy polityczne zstąpił go pilot rezerwowy.

 

17 edycja Mazury AirShow już za nami. W przyszłym roku zapowiada się równie emocjonująca „pełnoletnia” edycja pokazów. Z pewnością zagoszczą na niej świetni piloci, zespoły akrobacyjne, skoczkowie spadochronowi oraz niezwykłe maszyny. I już dzisiaj organizatorzy odpowiadają na pytanie o przyszły rok "Tak! Tradycyjnie pierwszy weekend 6-7 sierpnia 2016 oczekujemy miłośników Mazur i mazurskich pokazów lotniczych. Już dziś wszystkich zapraszamy!"

 

informacja prasowa AKJ

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS