strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 19 lutego 2014

Badania mammograficzne 18-20 lutego
2014.02.18
plac Piłsudskiego
MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ Koncert "Muzyka na strunie"
2014.02.19
Giżyckie Centrum Kultury

MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ Koncert "Muzyka na strunie"

31 grudnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-02-19
Termin do:2014-02-19
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury, współpraca Biuro Artystyczne CitArt
Miejsce:Giżyckie Centrum Kultury
Telefon:87 428 43 26
E-mail:info@gizyckiecentrumkultury.pl
Www:www.gizyckiecentrumkultury.pl


Mirosław Czyżykiewicz Koncert "Kraina Łagodności"


19 lutego 2014 (środa) godz. 19.00
Giżyckie Centrum Kultury


Bilety do nabycia w GCK: 40 zł (w przedsprzedaży), 45 zł (w dniu koncertu)

Mirosław Czyżykiewicz
Znany polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, bard o najbardziej rozpoznawalnym męskim głosie Mirek Czyżykiewicz oddaje w ręce słuchaczy swój najnowszy album zatytułowany "Ma Chérie". Na płycie znajdziemy muzykę skomponowaną przez Mirosława Czyżykiewicza do tekstów Norwida, Szekspira, Broniewskiego, Różewicza czy Herberta. Idealne połączenie światów poezji, muzyki i słowa."Do odbiorcy muzy Mirosława Czyżykiewicza trafia jego najnowsza płyta Ma Chérie. Piszę muzy, gdyż to słowo najlepiej oddaje święty związek poezji i muzyki, słowa i śpiewaka. Najważniejszym odcieniem tego związku jest nastawienie Czyżykiewicza do słowa w sztuce poezji, które bierze pod język i smakuje, które przykłada do ucha jak muszlę, jakby w ten sposób chciał poznać, czy jest ono jadalne i słyszalne. Ma Chérie jest więc hołdem złożonym Szekspirowi, Norwidowi, Mandelsztamowi, Broniewskiemu, Różewiczowi, Herbertowi, Woroszylskiemu, Brodskiemu (obecnemu na wszystkich płytach barda), Barańczakowi Kaczmarskiemu oraz mistrzom piosenki literackiej. Jest też zarazem szkołą czytania poezji, interpretowania i przekładania na muzykę.


Czyżykiewicz należy do niewielkiej części rodziny artystów, która nie odcina kuponów od tego, co już w sztuce dokonała, co zostało przez rynek wchłonięte i oswojone, przeciwnie, stara się wciąż być w drodze, rozglądać się i poszukiwać, snuć własną opowieść. Nie szkodzi, że tej opowieści służą wiersze innych poetów, zaprzyjaźniał się z nimi dostatecznie długo, aby mógł je ukochać jak swoje, nadać muzyczny kontur i zatrzymać w nim swój metafizyczny oraz artystyczny gest. Dlatego ta płyta niepodobna jest do poprzednich, ma własną wymowę i przesłanie wzięte od Norwida, jednego z patronów współczesnej dykcji poetyckiej: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie/ Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”.
Wojciech Kasswww.GIZYCKO.pl
kursnaGIZYCKO

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS