strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 6 grudnia 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 18 maja 2014

Powitanie Wiosny
2014.05.18
las miejski
FESTIWAL ŻAGLI ISSA 2014
2014.05.16
Port Ekomarina Giżycko
NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN
2014.05.18
Twierdza Boyen

NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN

31 grudnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-05-18
Termin do:2014-05-18
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen
Www:boyen.gizycko.pl

NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN
18 maja (niedziela) 2014 godz. 20.00-1.00


Giżycka twierdza już po raz trzeci zaprasza na nocne zwiedzanie galerii mieszczącej się w Koszarowcu nr 1 XIX-wiecznej fortyfikacji.
Będzie można również przejść jedną z tras turystycznych
z przewodnikiem. Prosimy o zabranie ze sobą latarek:)Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Po raz pierwszy w Europejskiej Nocy Muzeów Polska wzięła udział w 2003 roku. W tym roku już około 150. miast w Polsce bierze udział w tym projekcie. Nie zabraknie oczywiście i Giżycka. W 11. polskiej edycji udział biorą już nie tylko muzea, ale też galerie i inne instytucje kultury, organizowane są specjalne spotkania, wykłady, koncerty, projekcje filmowe.


W ramach Nocy Muzeów 2014 w Giżycku proponujemy nocne zwiedzanie XIX-wiecznej Twierdzy Boyen. W giżyckiej fortyfikacji po raz trzeci w ramach Nocy Muzeów będzie można odwiedzić galerię, zobaczyć makietę obiektu, wystawę poświęconą "Solidarności", historii Giżycka "Perła Mazur", wystawę fotografii Giżycko dawne i współczesne oraz inne ekspozycje. Będzie można również przejść jedną z tras turystycznych z przewodnikiem. Prosimy o zabranie ze sobą latarek:)


Nocne zwiedzanie w ramach Nocy Muzeów 2014 jest bezpłatne.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

GALERIA TWIERDZY BOYEN

● Makieta zabytkowego obiektu
● Wystawa poświęcona historii Giżycka "Perła Mazur"
● Wystawa fotografii "Giżycko dawne i współczesne"
Wśród stałych ekspozycji w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen:
● Wystawa poświęcona "Solidarności", której uroczyste otwarcie w 2005 roku uświetnił Lech Wałęsa info...
● Ekspozycja „Sztuka z Mazur” grafiki i rzeźby
Pastele – obrazy olejne, rzeźba w glinie i drewnie, batik i rysunek, będące efektem plastycznych fascynacji „naszych” miejscowych artystów. Wystawa jest pewnego rodzaju ilustracją legend i mazurskich baśni wydanych w zbiorze "Mazurskie opowieści" przez Jadwigę Tressenberg (1924-2004).


O TWIERDZY BOYEN
Twierdza Boyen jest niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Giżycka o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Obiekt stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Kamień węgielny pod budowę położono 4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, 24 grudnia 1846 r. nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”.
Twierdza leży na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno na terenie tzw. "Wyspy Giżyckiej" i ma powierzchnię prawie 100 ha. Ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Każde ramię gwiazdy to bastion. Jest ich sześć. Trzy z nich nazwane są imionami gen von Boyena –Leopold, Ludwik i Herman, pozostałe zaś dewizami jego herbu – Schwert (miecz), Recht (prawo) i Licht (światło). Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Główna brama - Giżycka jest najbardziej okazała. Drogi wodnej, od strony jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych.
Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. Twierdza Boyen nigdy nie była zdobyta. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie w malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe. Fortyfikację najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.


WWW.TWIERDZABOYEN.PL

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS