strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 30 września 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 28 lutego 2014

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

31 grudnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-02-28
Termin do:2014-02-28
Organizator:Miejska Biblioteka Publiczna
Miejsce:Giżyckie Centrum Kultury
Telefon:87 428 25 05
E-mail:mbpgiz@wbp.olsztyn.pl
Www:www.mbpgizycko.naszabiblioteka.com

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"


28 lutego 2014 (piątek) godz. 11.00
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa


W programie:
- wykład Andrzeja Muczyńskiego z IPN w Białymstoku
- recytacja wierszy o "Żołnierzach Wyklętych"
- projekcja filmu dokumentalnego


SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY


 www.ipn.gov.pl


Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uchwalony został Ustawą 3 lutego 2011 roku, by przywrócić pamięć i oddać należną cześć tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.


1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznicę ich śmierci, 1 marca 2011 roku.


Oddajmy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy dzielnie walczyli o wolną Polskę, najpierw z okupantem niemieckim, potem sowieckim oraz narzuconym Polsce siłą, reżimem komunistycznym. Ważne jest, by kolejne pokolenia upamiętniały poświęcenie "Żołnierzy Wyklętych".


Do dziś nie znamy miejsc spoczynku wielu z nich, wciąż są odnajdywane bezimienne mogiły, a na poszukiwania, ekshumację i identyfikację zwłok wciąż potrzebne sa środki, dlatego też wolontariusze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki” prowadzą kwestę w dniach, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach.


Serdecznie zapraszamy do udziału w giżyckich obchodach
Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych":


28 lutego (piątek) godz. 11.00 w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury wykład Andrzeja Muczyńskiego z IPN w Białymstoku, recytacja wierszy o "Żołnierzach Wyklętych" oraz projekcja filmu dokumentalnego (program przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku)


1 marca (sobota) godz. 12.00 msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kościele św. Kazimierza Królewicza w Giżycku (zaprasza organizator Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Parafia św. Kazimierza)


1 marca godz. 12.40 po mszy św. przemarsz na cmentarz przy ul. Obwodowej na symboliczny grób Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin”
„Kazimierz Chmielowski „Rekin” został zamordowany przez komunistów pięć lat po wojnie. (…). W działalność konspiracyjną zaangażował się w 1940 roku. Od 1942 roku pełnił służbę w AK jako łącznik „Smutny”. Następnie jako żołnierz 3 Brygady Wileńskiej AK brał udział w wielu akcjach bojowych. (…) Aresztowany przez NKWD został wywieziony w okolice Kaługi w ZSRS. Wiosną 1945 roku uciekł z obozu i dotarł do Wilna, a następnie Białegostoku. Wkrótce wszedł w skład 5 Wileńskiej Brygady AK. Brał udział w walkach z Armią Czerwoną. (…) Wiosną 1947 ujawnił się, ale w grudniu 1948 roku został aresztowany. Po brutalnym śledztwie, został w 1949 roku skazany na dożywocie. Prokuratura wniosła o rewizję procesu i w styczniu 1950 roku został skazany na karę śmierci. Bierut nie skorzystał z prawa łaski.” (źródło: www.polskieradio.pl). Wyrok wykonano 1 kwietnia. Miejsce pochówku dotychczas nieznane.


1 i 2 marca (sobota i niedziela) Kwesta na ekshumacje i identyfikacje "Żołnierzy Wyklętych" prowadzona po każdej mszy św. przed kościołami w Giżycku przez wolontariuszy Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


2 marca (niedziela) godz. 11.30 otwarcie Wystawy "Polacy w Obwodzie Kaliningradzkim" w kaplicy MBO przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Giżycku,  z udziałem kustosza wystawy Pani Krystyny Jarosz, która wprowadzi uczestników w zagadnienia związane z tematem wystawy oraz jej powstania. Opracowana przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, ekspozycja dostępna jest od 25 lutego do 31 marca w dni powszednie po mszach św. o godz. 12. 00 i 17.30 oraz w niedziele po każdej mszy św. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt telefoniczny: Kancelaria parafialna 87 428 58 21 lub Barbara Kondzielewska 668 317 635. WSTĘP WOLNY. Wśród kolejnych prezentacji, które zagoszczą do Giżycka m.in.:  1 - 30 kwietnia 2014"Zbrodnia Katyńska" opracowana przez IPN Białystok.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS