strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 18 czerwca 2018   pogoda
media

Inwestycje

OFERTA INWESTYCYJNA Twierdza Boyen

Zainwestuj w Twierdzę Boyen

Jeden z najlepiej zachowanych zabytków
architektury obronnej XIX wieku w Polsce

 

OFERTA INWESTYCYJNA TWIERDZA DO POBRANIA

  

Lokalizacja Twierdzy Boyen na podstawie Google Maps

 

 

Kontakt w sprawie współpracy:   

Zastępca Burmistrza Miasta Giżycka Roman Łożyński

tel. 533 534 791, (87) 428 23 65 e-mail: roman.lozynski@gizycko.pl 

 

Pozostałe oferty inwestycyjne

 

 

Informacje ogólne:  
- przewidywane do zagospodarowania obiekty są własnością Miasta Giżycka;   
- brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;  
- założenie udostępnienia gruntów w formie wieloletniej dzierżawy;
- istniejąca dokumentacja: studium wykonalności dla terenu Twierdzy Boyen w Giżycku, program funkcjonalno-użytkowy Twierdzy Boyen;  
- dojazd: droga krajowa nr 63 – 5 m, dworzec PKP/PKS - 2,5 km, droga dojazdowa do terenu - 5 m;  
- atrakcje znajdujące się w odległości do 1 km: park linowy, wyciąg nart wodnych wakepark, ścieżki rowerowe, zabytkowy most obrotowy z XIV w., zamek krzyżacki z XIV w., stadion, punkt widokowy – wzgórze św. Brunona. 

 

Zabytkowy most obrotowy i zamek krzyżacki
podczas Wielkiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego

 

Informacje dodatkowe
- 2 obiekty w Twierdzy Boyen: Laboratorium Prochowe oraz Wozownia ze Stajnią zostały dzięki pozyskaniu przez miasto funduszy unijnych zaadaptowane na muzeum broni i pawilon wystawowy. W ramach projektu przewidziano również wyposażenie obiektów w sprzęt, zagospodarowanie terenu, a także zakup wielofunkcyjnych urządzeń językowych, pozwalających na zwiedzanie Twierdzy grupom obcojęzycznym. Szczegółowe informacje o projekcie na oficjalnej stronie obiektu www.boyen.gizycko.pl.

 

Wozownia ze stajnią zaadaptowana na pawilon wystawowy

 

Laboratorium prochowe zaadaptowane na muzeum broni

 

Oferta inwestycyjna Twierdzy Boyen

Twierdzę Boyen wzniesiono na zachód od Giżycka na wzgórzu w miejscu przewężenia terenu pomiędzy jeziorem Kisajno i Niegocin. Fortyfikacja ukryta wśród parku leśnego, zbudowana w latach 1843–51 to obiekt o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych, który był w swoim czasie centralnym punktem sytemu obronnego Prus Wschodnich. Obecnie w odrestaurowanych pomieszczeniach znajdują się m.in. dwa hostele młodzieżowe, galeria twierdzy, siedziba klubu motocyklowego, amfiteatr na 3000 miejsc, trasy turystyczno – historyczne oraz kluby młodzieżowe. Twierdza Boyen w Giżycku to niewątpliwie najciekawszy zabytek miasta i jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce.

 

Sugerowany typ inwestycji:
Według założeń studium wykonalności na terenie Twierdzy Boyen mogą powstać obiekty rekreacyjne i sportowe, lokale gastronomiczne, obiekty muzealne i wystawiennicze, pracownie artystyczne, a także obiekty hotelowe o zróżnicowanym standardzie. Stworzona ma być także infrastruktura przeznaczona do organizacji dużych imprez  plenerowych.


 

Wizualizacja możliwości zagospodarowania koszarów na Twierdzy Boyen

 

Wizualizacja możliwości zagospodarowania spichlerzy na Twierdzy Boyen
 

Na oferowanym terenie inwestycyjnym mogą również powstać ścieżki dydaktyczne i rekreacyjne. Możliwe są też przekształcenia, które nie zubożą zabytkowego charakteru obiektu. Wszelkie modernizacje, remonty obiektów zabytkowych: sali ćwiczeń, poczty gołębi, warsztatu zbrojmistrza, arsenału, kuźni i piekarni mogą być realizowane po uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

 

Dane o terenie

Teren twierdzy zajmuje około 100 ha, z czego 30,23 ha jest przeznaczonych do zagospodarowania. Grunt przeznaczony jest do wieloletniej dzierżawy. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar inwestycyjny znajduje się w strefie rekreacyjno–sportowo–wypoczynkowej i ma być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Droga dojazdowa do terenu: droga miejska asfaltowa, szerokość 5m,  droga krajowa 63 (od Bramy Kętrzyńskiej). Teren jest częściowo uzbrojony.

 

O Twierdzy Boyen

Twierdza Boyen, ponad 100 ha XIX -wieczny obiekt militarny, stwarza inwestorom dogodne warunki. Teren podzielony na 5 działek, uzbrojony, położony jest w obrębie miasta. Twierdza Boyen stanowi jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Czyni to z niej obiekt o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych.

 

Twierdza Boyen, panorama sferyczna, źródło: www.spacer.gizycko.pl  

 

Ukryta wśród parku leśnego Twierdza Boyen, zbudowana została w latach 1843-55. Wzniesiona na wzgórzu, w miejscu przewężenia terenu pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów, a prowadzą do niej cztery bramy. Warto zobaczyć: informacje o zabytku

 

Wśród koncepcji zagospodarowania Twierdzy jest pomysł stworzenia parku rekreacyjno – sportowo – kulturalnego. Na Twierdzy mogłyby powstać: hale sportowe; lodowisko; pola gier; pływalnie; stadiony; obiekty konferencyjno-szkoleniowe, a także restauracje, kawiarnie, punkty informacji, sklepy, parki rozrywki oraz hotele, schroniska młodzieżowe, a nawet przystań jachtowa.

 

Niemożliwe są jakiekolwiek przekształcenia mogące zubożyć zabytkowy charakter obiektu. Wszelkie modernizacje i remonty obiektów zabytkowych mogą być realizowane po uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

 

Twierdza Boyen stanowi dziedzictwo kulturowe, dlatego też nie określono jej wartości rynkowej. Możliwa jest jednak całkowita bądź częściowa dzierżawa terenu Twierdzy. W sprawie dzierżawy miasto prowadzić będzie negocjacje z potencjalnymi inwestorami.

 

Coroczne Święto Twierdzy Boyen z inscenizacjami i pokazami historycznymi


Miasto Giżycko pragnąc ożywić Twierdzę Boyen przystąpiło w 2004 r. na zaproszenie miasta Kostrzyn nad Odrą do międzynarodowego projektu „Baltic Fort Route” - „Szlak Nadbałtyckich Twierdz” , który trwał do końca 2007 roku. Udział w przedsięwzięciu realizowanym w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III B BSR wzięli partnerzy z Polski, Niemiec, Łotwy, Litwy i Rosji.

 

Oficjalna strona internetowa Twierdzy Boyen 

 

 

Kontakt:

Urząd Miejski w Giżycku

Wydział Mienia
al. 1 Maja 14, pok.111
11-500 Giżycko
Tel.: +48 87 7324 114, Fax: +48 87 428 52 41
e-mail: invest@gizycko.pl

 

 

Niniejsza potencjalna oferta inwestycyjna nie stanowi oferty w myśl art. 66 Kodeksu cywilnego i jest informacją o nieruchomościach Gminy Miejskiej Giżycko, które mogą być przeznaczone do zbycia. Sprzedaż, oddanie w użytkowanie wieczyste bądź wydzierżawienie nieruchomości Gminy Miejskiej Giżycko odbywa się na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, co do zasady w formie przetargu.

Ogłoszenia o przetargach publikowane są stronie internetowej www.bip.gizycko.pl w zakładce przetargi.

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS