strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 6 czerwca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 2 maja 2014

Ogólnopolskie Biegi Rodzinne
2014.05.02
las miejski
Otwarcie sezonu regatowego w Ekomarinie
2014.05.02
jez. Niegocin Port Ekomarina Giżycko
WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2014 i Parada Jednostek Pływających
2014.05.02
Most obrotowy na kanale Łuczańskim
Święto Flagi i Festyn "BIAŁO-CZERWONA"
2014.05.02
Pomnik w parku przy ul. Moniuszki, most obrotowy
Uroczyste otwarcie kładki spacerowej nad Niegocinem
2014.05.02
Kładka spacerowa nad jez. Niegocin

WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2014 i Parada Jednostek Pływających

31 grudnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-05-02
Termin do:2014-05-02
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji, współpraca GCK
Miejsce:Most obrotowy na kanale Łuczańskim
Telefon:87 7324 137
E-mail:promocja@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2014
i Parada Jednostek Pływających


2 maja 2014 (PIĄTEK) kanał Łuczański
W okolicy zabytkowego mostu obrotowego


Wielki finał ok. 12.30: uroczyste otwarcie mostu obrotowego
PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH na kanale Łuczańskim
i "Konkurs na najładniej udekorowaną
jednostkę pływającą i przebraną załogę"


KONKURS DLA WODNIAKÓW - DO WYGRANIA PIENIĄDZE! ŁĄCZNA PULA 2200 zł. Przyjmujemy zgłoszenia!
REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIOWA .DOC  .PDF


Tego dnia w Porcie Ekomarina o godz. 10.00 młodzi giżyccy żeglarze otworzą sezon regatowy. Na Niegocinie rozegrane zostaną regaty w klasach Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293, a tuż po paradzie o 14.30 otworzymy również oficjalnie, zrealizowaną dzięki funduszom unijnym
kładkę z tarasem widokowym nad Niegocinem:)

Wielkie Otwarcie Sezonu 2013 fot. UM Giżycko


W Giżycku co roku w pierwszy weekend maja odbywa się Wielkie Otwarcie Sezonu i widowiskowa parada jednostek pływających. Mieszkańcy i turyści co roku oblegają kanał Łuczański, by podziwiać wodniaków rozpoczynających żeglarski sezon. Symbolicznie uruchamiana jest sygnalizacja świetlna zabytkowego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim i zielone światło dla wodniaków, po czym rozpoczyna się parada jednostek pływających. W jedynej takiej paradzie na Mazurach udział bierze wiele jednostek pasażerskich, ratowniczych i prywatnych. Wśród nich są fantazyjnie przebrane jednostki pływające i załogi, startujące w Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę. Uroczyste otwarcie sezonu w Giżycku to świetna zabawa, występy artystyczne, pokazy, konkursy i zabawy z nagrodami, szantowe granie. Nie brakuje również mazurskich i kresowych specjałów, które można zakupić. Zabawie towarzyszą chodzące maskotki dużych leszczy, z którymi można zrobić sobie śmieszne zdjęcie:) Zapraszamy na jedyną taką imprezę i paradę w Polsce! Organizowanemu już po raz 9. wodniackiemu świętu, towarzyszy również Festyn "Biało-Czerwona", nawiązujący do Święta Flagi i w radosny sposób wyrażający nasz lokalny patriotyzm. A w Porcie Ekomarina młodzi giżyccy żeglarze otworzą tradycyjnie sezon regatowy. Na jez. Niegocin rozegrane zostaną regaty w klasach Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.


2 maja o godz. 14.30 nastąpi również oficjalne otwarcie nowo powstałej kładki spacerowej z tarasem widokowym nad jez. Niegocin, prowadzącej z Pasażu Portowego wprost na piękne giżyckie molo. Będziemy śpiewać, będą pokazy taneczne z flagami europejskimi. W Giżycku podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce mamy DZIEŃ OTWARTY Funduszy Europejskich, zapraszamy więc, by zobaczyć co powstało w naszym mieście dzięki unijnemu wsparciu. Zarówno kładka i jej przedłużenie, molo, znajdująca się w pobliżu Ekomarina, nowoczesny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy nad jez. Niegocin (mogący pomieścić 138 dużych lub aż ponad 240 mniejszych jednostek), jak i deptak spacerowy wzdłuż kanału Łuczańskiego, czy ekskluzywny Hotel St. Bruno tuż przy moście obrotowym, którego częścią jest odrestaurowane skrzydło zamku krzyżackiego, gdzie w tym samym dniu odbędzie się Wielkie Otwarcie Sezonu i Parada Jednostek Pływających, to wszystko inwestycje realizowane przy udziale środków unijnych.


2 maja organizowane są też  Ogólnopolskie Biegi Rodzinne w lesie miejskim. Dzień wcześniej, czyli w czwartek 1 maja zapraszamy na Majówkę na plaży miejskiej „Giżycko w Unii” w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE, będzie miłe popołudnie z muzyką oraz zabawami dla dzieci. 1 maja w Giżycku o godz. 9.00 także Otwarcie sezonu strzeleckiego, o godz. 19.00 w Oranżerii portowej Hotelu St. Bruno koncert zespołu szantowego OKAW Sztorm, a 3 maja Giżycki Piknik Strzelecki. 2 maja obchodzimy oczywiście Święto Flagi, a w sobotę 3 maja odbędą się uroczystości patriotyczne z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Serdecznie zapraszamy.


PROGRAM Piątek 2 maja
WIELKIE OTWARCIE SEZONU i MAJÓWKA W GIŻYCKU PLAKAT


godz. 10.00 Otwarcie sezonu regatowego w Porcie Ekomarina Giżycko. Rozegranie regat na jez. Niegocin przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293.
od godz. 10.00 jarmark rękodzieła oraz mazurskich i kresowych specjałów w okolicy mostu obrotowego, przy ul. Nadbrzeżnej (Wystawców prosimy o kontakt z Wydziałem Mienia tel. 87 7324 111)
godz. 12.00 "Święto Flagi" i UROCZYSTE WCIĄGNIĘCIE FLAGI na maszt pod pomnikiem żołnierzy AK i Sybiraków przy ul. Moniuszki, z udziałem wojska, przedstawicieli samorządu, szkół i giżyckich instytucji.
ok. godz. 12.15 Koncert Orkiestry Wojskowej  przy moście obrotowym. Specjalnym akcentem będzie również taniec zespołu "Jesień" wykonany na moście obrotowym. W ramach Festynu "Biało-Czerwona" malujemy buźki i rozdajemy specjalne chorągiewki:)
godz. 12.30 UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO na Kanale Łuczańskim (Giżyckim)
· godz. 12.30 Powitanie gości przez Burmistrz Giżycka Jolantę Piotrowską
· oficjalne przekazanie na ręce burmistrz Jolanty Piotrowskiej Złotego dzwonu oraz Tarczy - prestiżowych "wodniackich" nagród przyznanych Giżycku podczas tegorocznych targów Wiatr i Woda. Złoty dzwon burmistrz Giżycka otrzymała od Polskiego Związku Żeglarskiego za całokształt działalności na rzecz rozwoju żeglarstwa i infrastruktury żeglarskiej. Tarczą i tytułem regat roku Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Magazyn Żagle wyróżnił  Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych zorganizowane w 2013 roku przez Port Ekomarina Giżycko oraz Klub Turystyki Żeglarskiej Szkwał. Specjalną nagrodę "Żagle" przyznały również Mazury AirShow pokazom lotniczym nad Niegocinem:)
· Uroczyste otwarcie mostu obrotowego dla ruchu żeglownego, dokonane przez władze miasta, regionu, zaproszonych gości oraz mieszkańców, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie naszych patronów medialnych:).
· Zielone Światło dla wodniaków – symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej Tadeusza Zdanowicza.
· Zabawie towarzyszyć będą chodzące maskotki Leszczy, z którymi będzie można sobie zrobić zdjęcie::::)
godz. 12.45 PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH i Konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę. Wyniki konkursu i wręczenie nagród przed godz. 14.00. Paradę tradycyjnie komentować będzie Mietek Konarzewski. Festyn "Biało-Czerwona" poprowadzi Grażyna Darska.
O godz. 14.30 odbędzie się również uroczyste otwarcie kładki spacerowej z tarasem widokowym nad jez. Niegocin z oczekiwanym udziałem Marszałka Województwa Jacka Protasa "DZIEŃ OTWARTY Funduszy Europejskich" więcej... 


Wszystkich, którzy ciekawi są jak tworzy się program telewizyjny zapraszamy do Portu Ekomarina, gdzie w godz. 6.00-11.00 będzie z nami TVP Info z "InfoPorankiem" i TVP Olsztyn z "Akcją Lato". Gościem specjalnym na planie TVP Info w Ekomarinie będzie Krzysztof Hołowczyc. Zagra również nasz giżycki zespół Załoga Dr. Bryga. Zapraszamy. Telewizja będzie oczywiście na Paradzie Jednostek Pływających. Znad Niegocina ze studia w plenerze będziemy pokazywać Giżycko europejskie, turystyczne, żeglarskie, nurkowe, rowerowe, po prostu sportowe, imprezowe, kulinarne i bezpieczne!


Organizator:
Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji
Giżyckie Centrum Kultury
Współpraca:
Giżycka Grupa Regatowa
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana
Straż Miejska


ZAPRASZAMY NA JEDYNĄ TAKĄ IMPREZĘ I PARADĘ W POLSCE!
DO GIŻYCKA - ŻEGLARSKIEJ STOLICY POLSKI
(tytuł zdobyty przez Giżycko w plebiscycie miesięcznika "Wiatr")

Majówka w Giżycku szczegółowy program imprez 1-3 maja 2014  zobacz..:


Majówka na plaży  „Giżycko w Unii” w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE
DZIEŃ OTWARTY Funduszy Europejskich
1 maja 2014
(czwartek) godz. 16.00-18.00 plaża miejska mała scena


Otwarcie sezonu strzeleckiego
1 maja 2014 (czwartek) godz. 9.00 Strzelnica Myśliwska w Giżycku


Koncert zespołu szantowego OKAW Sztorm
1 maja 2014 (czwartek) godz. 19.00-22.00 Oranżeria portowa Hotelu St. Bruno WSTĘP WOLNY


Otwarcie sezonu regatowego w Porcie Ekomarina Giżycko 
Regaty o Puchar Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego
  rozegrane przez młodych giżyckich sportowców w klasach: Optymist, Cadet, Laser 4,7, Techno 293
2 maja 2014 (piątek) godz. 10.00 jez. Niegocin


XVII Ogólnopolskie Biegi Rodzinne
Garnizonowy Festyn Rodzinny, Dni rodziny - rodzina zastępcza

2 maja 2014 (piątek) godz. 11.00 (zapisy od 9.00) las miejski


Uroczyste otwarcie drugiej części kładki spacerowej z tarasem widokowym nad Niegocinem DZIEŃ OTWARTY Funduszy Europejskich
2 maja godz. 14.30 nowo powstała druga część kładki spacerowej z tarasem widokowym nad jez. Niegocin w Giżycku


WIELKIE OTWARCIE SEZONU 2014 i Parada Jednostek Pływających
2 maja 2014 (PIĄTEK) godz. 12.30 kanał Łuczański (Giżycki)


ŚWIĘTO FLAGI i FESTYN "BIAŁO-CZERWONA"
2 maja 2014 (PIĄTEK) godz. 12.00 Pomnik w parku przy ul. Moniuszki, Most obrotowy i Pasaż przy ul. Nadbrzeżnej


Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Giżycko 3 maja 2014 (SOBOTA) godz. 10.00 Sanktuarium św. Brunona i pomniki pamięci narodowej


Giżycki Piknik Strzelecki
3 maja 2014 (sobota) godz. 11.00-17.00 Strzelnica przy ul. MyśliwskiejGIŻYCKA BAZA TURYSTYCZNA CZEKA NA GOŚCI!
NOCLEGI NA KAŻDĄ KIESZEŃ I RESTAURACJE Z NAJLEPSZYM MAZURSKIM JEDZONKIEM WŁAŚNIE W GIŻYCKU!

Jesteś w Giżycku, zobacz panoramę ze Wzgórza św. Brunona, Twierdzę Boyen info... i Wieżę Ciśnień info... Odwiedź port Ekomarina Giżycko info... !!

O ZABYTKOWYM MOŚCIE OBROTOWYM NA KANALE ŁUCZAŃSKIM

"(...) Zabytkowy most obrotowy, przerzucony jest przez Kanał Giżycki (Łuczański), łączący jeziora Niegocin i Kisajno. Pierwszy, dwuprzęsłowy most zwodzony stanął w tym miejscu już w połowie XIX stulecia, ale wada konstrukcyjna sprawiła, iż w 1859 r. załamał się pod mocno wyładowanym towarami wozem kupca z Królewca. W związku z tym pomyślano o konstrukcji jednoprzęsłowej, obracanej w bok za pomocą ręcznej dźwigni kieratowej.


Obecna konstrukcja nosi sygnaturę firmy Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry z 1889 r., ale od tamtej pory most był wielokrotnie niszczony (m.in. podczas pierwszej i drugiej wojny światowej), odbudowywany i remontowany. Most ma około 20 m długości i 8 m szerokości, a przęsło waży ponad 100 ton, jednak pojedyncza osoba bez problemu odsuwa je na bok za pomocą ręcznego kieratu, co jest niezwykle widowiskowe i obserwowane zawsze przez liczne grupy turystów. Giżycki most obrotowy jest chyba jedyną czynną konstrukcją tego typu w Polsce. Podobne rozwiązania zastosowano na Kanale Saint-Martin w Paryżu, ale tamte mosty nie są obracane ręcznie.


Tuż za mostem, po lewej stronie zaczynającej się tutaj ul. Moniuszki, znajdują się pozostałości zamku krzyżackiego. Przed zajęciem Galindii przez rycerzy zakonnych funkcjonowały tutaj umocnienia staropruskie. Na ich ruinach Krzyżacy już w początkach XIV w. wystawili drewnianą strażnicę, zamienioną wkrótce w murowany zamek prokuratorski. Służył on jako baza wypraw na Jaćwież, a później na Litwę. Wielokrotnie zdobywany i burzony przez najeźdźców zamek został w początkach XVII w. gruntownie przebudowany w stylu renesansowym z barokowymi dodatkami, a część mieszkalną zajęli książęcy starostowie. W 1852 r. zamek przejęło wojsko i stał się on z czasem siedzibą komendantury Twierdzy Boyen. W okresie międzywojennym w jednym z zamkowych budynków mieściło się muzeum regionalne, eksponujące pamiątki z pierwszej wojny światowej, zabytki archeologiczne i geologiczne.


Z zamkowych zabudowań ocalało jedynie północne skrzydło, które zaadaptowano na luksusowy hotel z nowoczesnym centrum konferencyjno-rekreacyjnym i SPA. Zachowano przy tym elementy zabytkowej konstrukcji i odwzorowano XVI-wieczną zabudowę krzyżackiego zamku.
fragment "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej", publikacji opracowanej i wydanej przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS