strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 13 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 15 sierpnia 2014

Jarmark Folkloru "Cztery Strony Świata"
2014.08.15
plaża gminna w Wilkasach
Wystawa fotografii WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO "Wyspa Kormoranów"
2014.08.05
Świetlica wiejska w Dobie
Koncert Zespołu Wojtek Jankuniec Trio
2014.08.15
Oranżeria portowa Hotelu St. Bruno
Święto Wojska Polskiego
2014.08.15
Giżycko
Szanty Czarna Bandera
2014.08.15
Stanica Wodna Stranda
Piknik Strzelecki
2014.08.15
Strzelnica Myśliwska

Wystawa fotografii WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO "Wyspa Kormoranów"

13 sierpnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-08-05
Termin do:2014-08-29
Organizator:Lasy Państwowe, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach
Miejsce:Świetlica wiejska w Dobie
Www:www.gizycko.pl

Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego
"Wyspa Kormoranów"


5-29 sierpnia 2014
Świetlica wiejska w Dobie k. Giżycka
poniedziałek-piątek w godz. 16.00-20.00


Ekspozycja  pięknych zdjęć przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, znakomitego fotografa, filmowca i pisarza, uznawanego dziś za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego, dostępna jest do 29 sierpnia 2014 r. w Dobie, niewielkiej mazurskiej miejscowości w okolicy Giżycka, którą w latach 1945-1949 odwiedzał przygotowując materiał do książki "Wyspa Kormoranów".

Włodzimierz Puchalski, fotografował tutejszą przyrodę i mieszkańców, a wynikiem jego pracy była właśnie "Wyspa Kormoranów", wznowiona ponad 60 lat później przez Lasy Państwowe na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych przy użyciu najnowszej dostępnej technologii. Wraz z książką i audiobookiem powstała wystawa, składająca się z wysokiej jakości wielkoformatowych zdjęć, na którą serdecznie zapraszamy.

Niezwykłe wrażenia dzięki panoramom sferycznym na stronie Nadleśnictwa Giżycko Polecamy! Kliknij zobacz i usłysz Wyspę Kormoranów na jeziorze DobskimZdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "WYSPA KORMORANÓW"
Włodzimierza Puchalskiego wydanego przez Lasy Państwowe


Włodzimierz Puchalski (1909-1979) w roku 1954 wydał książkę pt. „Wyspa Kormoranów". W okresie, gdy pracował i przygotowywał materiały do niej, mieszkał w Dobie, niewielkiej wsi na Mazurach, gdzie obserwował i fotografował tamtejszą przyrodę. Jednym z obiektów jego przyrodniczych obserwacji była kolonia kormoranów gniazdujących na wyspie Wysoki Ostrów na jeziorze Dobskim. Oprócz świetnych opisów przyrody autor ciekawie przedstawiał ludzi i ówczesny klimat mazurskich miast: Giżycka, Mikołajek, Węgorzewa. Dla miłośników przyrody książka była świetną porcją wiedzy o ptakach Wielkich Jezior Mazurskich, krainy wówczas mało znanej i bardzo odległej.


Dzięki tej właśnie książce, opisywaną wyspę Wysoki Ostrów zaczęto nazywać Wyspą Kormoranów. Nowa nazwa wyspy w języku potocznym przyjęła się i jest dziś powszechnie używana wśród mieszkańców Mazur.


Kolejne książki Włodzimierza Puchalskiego przyniosły mu szeroki rozgłos i uznanie na całym świecie jako znakomitego przyrodnika, fotografa, filmowca i pisarza. Dziś uznawany jest za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.Zdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "WYSPA KORMORANÓW"
Włodzimierza Puchalskiego wydanego przez Lasy Państwowe


W roku 2013 staraniem pracowników Lasów Państwowych na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych oraz przy użyciu najnowszej dostępnej technologii wznowiono wydanie „Wyspy Kormoranów" w formie albumu i audiobooka. Wraz z książką powstała wystawa, składająca się z wysokiej jakości wielkoformatowych zdjęć. Intencją organizatorów wystawy było, aby po ponad 60 latach od uwiecznienia na kliszy fotograficznej obrazów Doby oraz jej mieszkańców przypomnieć właśnie w tej miejscowości postać Włodzimierza Puchalskiego, jego książki i zdjęcia, które rozsławiały wyspę oraz samą wieś wśród czytelników na całym świecie.
Źródło: gizycko.bialystok.lasy.gov.pl


Włodzimierz Puchalski jeszcze przed wojną, w 1936 r. zrobił pierwszą w Polsce wystawę o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej. Rok później otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zimowe zdjęcie dzika. Dwukrotnie wyjeżdżał do największej europejskiej stacji ornitologicznej w Rosji. Stawał się bardzo znany i w końcu został zaproszony przez prezydenta Mościckiego do dokumentowania urządzanych przez niego polowań. Sam Puchalski, kolejnym pokoleniom zapadł w pamięć jako ten, który pierwszy nazwał fotografowanie „bezkrwawymi łowami”.


W 1946 r. Włodzimierz Puchalski organizował krakowski Instytut Filmowy. W Łodzi pracował jako operator i reżyser. Utworzył dział dokumentacji fotofilmowej zwierząt na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zostawił po sobie prawie 60 filmów przyrodniczych, mnóstwo książek, ponad 100 tys. negatywów i kilka tysięcy fotogramów. Na jego zdjęciach wychowały się pokolenia przyrodników. Kochał polskie krajobrazy, ale pragnął także Wielkiej Przygody. W 1957 i 1958 r. wziął udział w dwóch arktycznych wyprawach na Spitsbergen. W wieku 69 lat dołączył też do wyprawy Polskiej Akademii Nauk na Antarktykę. Był daltonistą i niemal wszystkie jego filmy oraz fotografie są czarno-białe. Wyjątek to kolorowe zdjęcia z ostatniej wyprawy na Antarktydę. Bogate zbiory zdjęć Włodzimierza Puchalskiego można podziwiać na zamku w Niepołomicach.
Źródło: national-geographic.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS