strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 23 kwietnia 2021   pogoda
media

Milenium Świętego Brunona

1000-lecie śmierci patrona Giżycka

 

www.swietybrunon.gizycko.pl


W roku 2009 przypadało 1000-lecie śmierci św. Brunona – patrona Giżycka, który zaangażował się w ideę misji Bolesława Chrobrego i niestrudzenie prowadził działalność ewangelizacyjną również na naszych ziemiach, będąc wiernym poleceniu Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

 

Św. Brunon jest ekumenicznym symbolem jedności chrześcijańskiej dla różnych wyznań. Postać ta ciągle stanowi żywy pomost między narodami, historia jego życia i działalności ewangelizacyjnej łączy bowiem dwa miasta – Giżycko, w którym misjonarz wraz z 18 towarzyszami zginął oraz Kwerfurt w Niemczech, gdzie się urodził.

 

Tysiąc lat temu misjonarz, będący bliskim przyjacielem króla polskiego – Bolesława I Chrobrego, zginął podczas misji chrystianizacyjnej w kraju pogańskich Prusów. Święty Brunon był biografem i naśladowcą patrona chrześcijańskiej Polski – św. Wojciecha, prawdziwym Europejczykiem, niosącym tutaj – na dzisiejsze Mazury – ideę wspólnej i pokojowej Europy, której chrześcijańska jedność nie podzielona jeszcze została przez schizmę i reformację.

 

Rok 2009 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Rokiem św. Brunona, a główne uroczystości religijne, upamiętniające śmierć biskupa, były połączone z zakończeniem uroczystości milenijnych Chrztu Polski. Nadało to giżyckiemu wydarzeniu jeszcze większego wymiaru.

 

 

22 stycznia 2009r. w  Giżycku  w ramach Tygodnia Ekumenicznego rozpoczęły się uroczyste obchody 1000-lecia śmierci św. Brunona. Inauguracja Roku św. Brunona odbyła się w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku oraz w kościele ewangelickim, gdzie odprawione zostały nabożeństwa ekumeniczne z udziałem zwierzchników Kościołów, władz wojewódzkich, samorządowców z Giżycka i Ełku.

 

Na okazję rozpoczęcia obchodów, Giżycko wydało specjalny folder, przedstawiający sylwetkę świętego oraz całoroczny program najważniejszych wydarzeń (w jęz. polskim, angielskim i niemieckim).

 

Giżycko w dniach 20-21 czerwca 2009 roku było gospodarzem
Centralnych Obchodów Milenium Męczeńskiej Śmierci
św. Brunona  z Kwerfurtu
pod przewodnictwem Legata Papieskiego,
Księdza Kardynała Józefa Glempa.

 

 

Główne uroczystości milenijne odbywały się na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku, domniemanym miejscu śmierci misjonarza, gdzie 99 lat temu w hołdzie wzniesiony został żeliwny krzyż. 20 czerwca w sobotę odbyło się Spotkanie Ewangelizacyjne Młodzieży z O. Janem Górą oraz  misjonarzami z całego świata. Tego dnia o godz. 20.45 przesłanie wygłosił Ksiądz Prymas Józef Glemp, po czym odbyło się teatralne misterium „Misja św. Brunona” w wykonaniu ełckiego teatru im. Józefa Węgrzyna oraz koncert Violetty Brzezińskiej i zespołu „Siewcy Lednicy”.

 

21 czerwca o godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta Jubileuszowa celebrowana pod przewodnictwem Legata Papieskiego, Księdza Kardynała Józefa Glempa, z udziałem Episkopatu Polski, Nuncjusza Papieskiego, biskupów niemieckich, litewskich, białoruskich, ukraińskich oraz parlamentarzystów, marszałków, wojewodów i samorządowców z dwóch województw: warmińskiego – mazurskiego i podlaskiego. 

 

 

Obecni byli również biskupi innych wyznań, a także delegacje miast z Niemiec, w szczególności  z Kwerfurtu – miejsca urodzenia św. Brunona, Litwy, dla której postać męczennika łączy się z początkiem państwowości litewskiej, Ukrainy oraz 27 tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Uroczystości odbywały się na Wzgórzu, ale część wiernych przybyła również od strony wody, czyli jeziora Niegocin.  

 

 

Mieszkańcy Giżycka 99 lat temu oddając hołd wielkiemu misjonarzowi wznieśli na Wzgórzu Świętego Brunona żeliwny krzyż. Miejscowi ewangelicy ustawili go na pamiątkę 900-lecia męczeńskiej śmierci  biskupa. Ta wielka uroczystość odbyła się 30 października  1910r. Na krzyżu umieszczono napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i  jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu  Brunonowi z  Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”. Obecnie tablica ta znajduje się w kościele ewangelickim przy pl. Grunwaldzkim w Giżycku.

 

Wzgórze św. Brunona leży  ok. 1,5 km od centrum Giżycka,  między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Wilkas.  Do wzgórza można dojść ścieżką, brzegiem Niegocina, obok linii kolejowej do Wilkas lub ulicą św. Brunona. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. 

 

Giżycko utrzymuje kontakt z  Kwerfurtem – miejscem jego urodzenia. Św. Brunon od 1999r. jest patronem Giżycka,  a 16 lipca odbywa się odpust ku jego czci. Biskup patronuje również najstarszej giżyckiej parafii katolickiej - Sanktuarium Św. Brunona. Pamięć o Świętym Brunonie Giżycko pragnie godnie uczcić nadając uroczystościom milenijnym w roku 2009, niezwykłą oprawę, niezwykle wymowny jest przecież charakter samego wydarzenia.

 

W ramach centralnych obchodów w Giżycku, we współpracy z Kościołem Katolickim, Kościołem Ewangelicko-Augsburskim oraz partnerskim Kwerfurtem, odbywały się nie tylko uroczystości religijne, ale również różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, konferencje naukowe, koncerty, festyny, warsztaty muzyczne oraz teatralne, zawody i turnieje  sportowe.

 

W dniach 11-12 lipca br. odbył się Jarmark św. Brunona, impreza upamiętniająca postać świętego, wzorowana na średniowiecznych jarmarkach  i odpustach, łącząca część etnograficzną z artystyczną, wypełniona koncertami i plenerami, pokazami rzemiosła oraz rękodzieła. Wydarzeniu towarzyszył Ekumeniczny Festiwal Muzyki Religijnej i „Parada św. Brunona”, czyli Mazurska Parada Orkiestr Dętych.

 

Z okazji obchodów miasto zamówiło specjalnie  kantatę na chór, solistów i orkiestrę smyczkową. Premiera skomponowanej przez Karola Drynkowskiego kantaty "Msza św. Brunon", nastąpiło podczas rozpoczęcia obchodów milenijnych 16 marca w Giżycku. Dzieło zaprezentowane zostało w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 5 lipca w kościele ewangelickim.

 

Wykonane zostały okolicznościowe medale z wizerunkiem Świętego.  Medale według projektu Witolda Nazarkiewicza, wykonane zostały w Mennicy Polskiej.

 

Wydany został także album "Giżycko. Milenium św. Brunona - patrona miasta 2009 - 2010"  (w jęz. polskim i niemieckim) oraz Legenda św. Brunonie i dziewięcioraczkach, zilustrowana rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Giżycku.

 

Przez Pocztę Polską wydany został okolicznościowy znaczek, zaprojektowany przez Bożydara Grozdewa. Na znaczku o wartości 3 zł, znajduje się sylwetka św. Brunona z obrazu z refektarza Seminarium Duchownego w Łomży. Ukazały się również koperty z pamiątkowym stemplem.

 

Miasto chcąc zaangażować giżycką społeczność, ogłosiło konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych oraz szkół, w ramach którego można było starać się o środki finansowe na realizację przedsięwzięć związanych z promocją obchodów rocznicowych św. Brunona.

 

Uroczystości na zakończenie obchodów w Giżycku miały miejsce  24 i 30 października 2009r., w 99. rocznicę ustawienia krzyża na Wzgórzu św. Brunona.

 

warto zobaczyć:

PROGRAM OBCHODÓW MILENIJNYCH, INFORMACJE O ŚW. BRUNONIE, FOTOGALERIA Z CENTRALNYCH OBCHODÓW...

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS