19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

We wrześniu Polska będzie gospodarzem 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Forum to największe wydarzenie branży mleczarskiej w Europie Centralnej i Wschodniej. Prelegentami tegorocznej edycji będą, m.in. Komisarz EU do spraw rolnictwa, przedstawiciele rządu USA, ministrowie rolnictwa i  eksperci z całego świata.

  Organizatorzy zapraszają na spotkanie wszystkich rolników z naszego regionu. To szansa na ważne rozmowy na tematy dotyczące sektora mleczarskiego i nawiązanie współpracy.  


Informacja prasowa organizatora

 

O wyzwaniach stojących przed branżą mleczarską podczas
19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

7-8 września 2022 r.

w Białymstoku

 

Rok 2022 to czas ogromnych wyzwań stojących przed wszystkimi branżami i przedsiębiorcami bez względu na wielkość i skalę prowadzonej działalności. Obecna sytuacja wymusza podjęcie działań, które staną w obronie szeroko pojętego sektora mleczarskiego. W zbliżającym się okresie czekają nas wyzwania związane z napaścią Rosji na Ukrainę. Już dziś widać, że ostatnie wydarzenia wstrząsnęły globalnym rynkiem, a ich implikacje na sektor mleczarski z pewnością będą znaczne. Nowa Wspólna Polityka Rolna, Zielony Ład, strategia „Od pola do stołu” oraz wojna w Ukrainie wymuszają na nas nowe spojrzenie na przyszłość sektora mleka. To zmieni nasze mleczarstwo na lata.
Agnieszka Maliszewska
~Agnieszka Maliszewska, Organizator 19. FSM

 

Wspomniane wydarzenia oraz polityki wyznaczające kierunek działania unijnego rolnictwa, będą miały ogromny wpływ na kształt przyszłego sektora mleczarskiego. Potencjalny kryzys żywnościowy, a także ambicje środowiskowe i klimatyczne, zmiany w zakresie podejścia do opakowań czy samego produktu mogą i będą wymuszać na nas zupełnie nowe podejście do przetwórstwa i produktów mleczarskich.

 

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu” są ambitne i w dużej mierze oczekiwane przez społeczeństwo, ale ciągle wiążą się z wieloma niewiadomymi, a dodatkowo często wewnętrznie sprzecznymi propozycjami. Doskonałą okazją do wymiany poglądów na te niezwykle ważne tematy oraz wiele innych, stwarza 19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które odbędzie się w dniach 7-8 września 2022 r. w Białymstoku.

 

Konferencja ma charakter prezentacji eksperckich połączonych z panelami dyskusyjnymi, które są wyjątkową okazją do wymiany poglądów na tematy dziś najistotniejsze dla światowego sektora mleczarskiego z reprezentantami branży z całego świata. Polska, jako jeden z europejskich liderów produkcji i przetwórstwa mleka, wnosi ogromny wkład w kształtowanie tej światowej polityki.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że unijny komisarz ds. rolnictwa Pan Janusz Wojciechowski potwierdził uczestnictwo w Forum, co podnosi rangę wydarzenia. Ponadto podobnie jak w poprzednich edycjach swój udział zapowiedziało wielu ekspertów branży mleczarskiej.

 

W konferencji uczestniczyć będą m.in. Pekka Pesonen - sekretarz generalny Copa Cogeca, Alexander Anton - sekretarz generalny EDA, Jerzy Plewa - ekspert TeamEurope, były dyrektor generalny DG Agri. Przedstawiciele rządu amerykańskiego - USDA, szefowie największych europejskich organizacji i związków przetwórców i producentów mleka, a także radcowie rolni np. Francji, Niemiec, Holandii i wielu innych krajów.

 

W tegorocznej edycji będziemy rozmawiać o wyzwaniach dla światowego sektora mleczarskiego w okresie kryzysu popandemicznego i wojny w Ukrainie - w tym o zielonej transformacji oraz bezpieczeństwie żywnościowym. Poruszymy także tematy związane z zarządzaniem ryzyka w branży mleczarskiej. Nasi eksperci będą mówili również o szansach i wyzwaniach dla sektora mleczarskiego w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej, Zielonego Ładu i krajowych planów strategicznych.
Z pewnością każdy zainteresowany branżą znajdzie coś dla siebie.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w największej konferencji sektora mleczarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, już dziś warto podjąć decyzję o uczestnictwie w wydarzeniu.

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej 7-8 września w Białymstoku.

Więcej informacji na:

https://forum-mleczarskie.org/

Facebook: https://www.facebook.com/forumspoldzielczoscimleczarskiej/

Twitter: https://twitter.com/FSM__2022

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/international-dairy-cooperatives-forum-408397211/