strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 23 sierpnia 2019   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 10 kwietnia 2015

CONCERTINA 2015 Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy
2015.04.10
Giżyckie Centrum Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna w Giżycku
5. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
2015.04.10
Lotnisko w Kętrzynie
Apel Pamięci poświecony "Ofiarom katostrofy pod Smoleńskiem"
2015.04.10
Lotnisko Wilamowo

5. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

02 kwietnia 2015
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2015-04-10
Termin do:2015-04-10
Organizator:Areoklub Krainy Jezior
Miejsce:Lotnisko w Kętrzynie
Telefon:87 428 42 93
E-mail:wilamowo@lotniskoketrzyn.pl
Www:www.lotniskoketrzyn.pl/kardynal.php


Apel Pamięci dedykowany


„OFIAROM KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM”10 kwietnia 2015 (piątek) godz. 8.30
lotnisko Kętrzyn Wilamowo


 W tym dniu w godzinę katastrofy o 8.41 przedstawiciele giżyckiego samorządu złożą też symbolicznie kwiaty pod
Murem Pamięci przy Sanktuarium św. Brunona w Giżycku


"Już niedługo piąta rocznica niewyobrażalnej tragedii lotniczej i państwowej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2015 r. ponownie spotkamy się na wyjątkowym Apelu Pamięci, przy okolicznościowym obelisku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.


Sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku zaskoczył wszystkich Polaków wiadomością niewyobrażalną. Wstrząsnął wiadomością tragiczną, która sparaliżowała serca i umysły nie tylko osób bliskich ofiarom lotniczej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Nam obywatelom i członkom Aeroklubu Krainy Jezior było trudno się pogodzić z tak wielką stratą osób najważniejszych w państwie. Osób, które swoją pracą i zaangażowaniem budowały nową wizję państwa demokratycznego, coraz szybciej rozwijającego się, liczącego się w Europie i Świecie, dającego nowe szanse i nadzieje nie tylko młodym Polakom. Lecieli by w Katyniu uczcić niezwykle uroczyście 70. rocznicę ludobójczego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach – jeńcach "zagarniętych" we wrześniu 1939 roku, przez armię czerwoną, w wyniku jej zdradzieckiego zaatakowania Polski od wschodu. Lecąc na uroczystości, uczestnicy katastrofy, swoją śmiercią, w "ostatniej drodze" do Katynia, nadali jubileuszowi największego ludobójstwa niewyobrażalnego symbolicznego znaczenia! Ich ofiara nie zostanie zapomniana w sercach i umysłach wielu polaków!Mimo, że ta tragedia nie dotknęła bezpośrednio naszych rodzin, jednak ciągle nie możemy pogodzić się ze stratą wybitnych osób! Osób dla AKJ ważnych bo często wspierających nasze inicjatywy i nasze imprezy lotnicze. Zginęli Prezydenci, Ministrowie, Parlamentarzyści, najważniejsi Dowódcy Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, Duchowni, załoga Tupolewa, oficerowie BOR oraz inni dostojnicy państwowi i społeczni zaproszeni do samolotu Prezydenta Kaczyńskiego. Dla upamiętnienia ofiar tej narodowej tragedii na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, jako pierwsi w kraju bo już w dniu 7 maja 2010 roku odsłoniliśmy specjalny obelisk o bardzo wymownej symbolice. Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa by rdzewiejąc symbolizował krwawienie a umieszczone w charakterystycznym miejscu jakby ukrzyżowane srebrzyste godło narodowe ma podkreślać istotę tych dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii.


Uroczystości odsłonięcia Obelisku i nabożeństwo ekumeniczne odbyły się z udziałem młodzieży szkolnej, delegacji władz samorządowych w regionie, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Biura Ochrony Rządu, duchowieństwa oraz wielu dostojnych gości. To już prawie rok temu, wszyscy zgromadzeni przy obelisku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo w asyście wojskowych kompanii honorowych i licznych pocztów sztandarowych, w sposób szczególny oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


O tym co się stało wczesnym rankiem 10 kwietnia 2010 r. nie chcemy i nie możemy zapomnieć! Nikt komu ważne są najwyższe wartości etyczno-moralne nie powinien zapomnieć o tej tragicznej katastrofie i jej ofiarach Już niedługo, w piątkowy poranek 10 kwietnia 2015 r. spotkajmy się wszyscy na lotnisku Kętrzyn Wilamowo przy upamiętniającym tą wyjątkową tragedię obelisku by wspomnieć ofiary narodowej katastrofy pod Smoleńskiem.


Mając na względzie potrzebę dania stosownego impulsu dla obchodów piątej rocznicy, z inicjatywy Starosty Kętrzyńskiego, Burmistrza Miasta Kętrzyn i Aeroklubu Krainy Jezior , zapraszam Wszystkich Państwa na lotnisko Wilamowo, na uroczysty Apel Pamięci, który zaczniemy o godzinie 8.30 . Do zobaczenia!"


Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS