strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 4 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

6 CUDÓW BAŁTYKU 6 Baltic Sea Wonders

10 maja 2012
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

6 CUDÓW BAŁTYKU 6 Baltic Sea Wonders

 

Konkurs " 6 Cudów Bałtyku" zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Regionu Morza Bałtyckiego, czyli obiektów historycznych, centrów miast, miejsc cennych przyrodniczo i innych tzw. Potencjałów Dziedzictwa kulturowego i Przyrodniczego. Stanowią one podstawę rozwoju zrównoważonej turystyki w regionie Morza Bałtyckiego i mają wpływ na aktywizację ekonomiczną regionu.

 

W KONKUSIE UDZIAŁ BIERZE KRAINA WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH!

 

Zachęcamy do głosowania w Internecie!

I etap głosowania trwa do 30 maja 2012

 

Giżycko i okolice  zlotu ptaka fot. UM Giżycko

 

Zasady głosowania

 Konkurs odbywa się w trzech etapach. W pierwszym do 30 maja, zostaną wyłonione 33 miejsca z największą liczbą głosów. Po drugiej rundzie odbywającej się w czerwcu i lipcu, pozostanie 16 najciekawszych atrakcji turystycznych, a w trzeciej trwającej w sierpniu i we wrześniu wybranych zostanie 6 Cudów Bałtyku.

 

Głosowanie w ramach konkursu ma formę internetową i odbywa się przez stronę www.6-bsr-wonders.net .

 

W pierwszej turze głosujemy na 6 spośród 65 nominowanych propozycji (zgłoszonych przez 25 partnerów projektu Agora 2.0 władze samorządowe, ośrodki akademickie, organizacje zajmujące się rozwojem turystyki i promocją przedsiębiorczości):

 - 2 głosy oddajemy na miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych

- 4 na najciekawsze miejsca dziedzictwa narodowego.

Można oddać tylko dwa głosy na atrakcje z własnego kraju.

 

O konkursie i kandydatach

Do konkursu zgłoszono 65 miejsc, obiektów i wydarzeń, w tym 12 z Polski. Wśród polskich miejsc nominowanych do tytułu Cudu Bałtyku oprócz Mazur jest Festiwal Wikingów na Wyspie Wolin, Kopalnia soli w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie, sopockie molo, Kanał Elbląsko – Ostródzki, Mazury, ruchome wydmy i Słowiński Park Narodowy, średniowieczny zespół miejski Torunia, Stare Miasto w Zamościu, Zamek Krzyżacki w Malborku, Gdańsk – Miasto Pamięci i Wolności oraz Puszcza Białowieska.

 

Inicjatorom akcji zależy na wzmocnieniu wspólnej tożsamości, dzięki czemu region bałtycki ma stać się bardziej widoczny i lepiej postrzegany jako miejsce wyjazdów turystycznych. Ma to sprzyjać lepszej promocji jego atrakcji oraz rozwojowi innowacyjnych produktów turystycznych.

 

Nominowane są nie tylko atrakcje turystyczne położone na wybrzeżach poszczególnych państw, ale znajdujące się na całym ich terytorium. W głosowaniu biorą udział najciekawsze miejsca dziedzictwa narodowego oraz miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych państw położonych w basenie Morza Bałtyckiego i dodatkowo na Białorusi.

 

Polskie atrakcje turystyczne konkurują m.in. z zamkami w Trokach, Schwerinie, Viborgu, Kronborgu, Turku, Häme, Kuressaare, Helsingør, twierdzą Narva, bazą wojskową na wyspie Kronsztad, starówkami Wilna, Rygi, Talina, hanzeatyckim centrum Lubeki, historycznym centrum i zabytki St. Petersburga, socrealistyczną architekturą Mińska, katedrą w Roskilde, Turku, okrągłymi kościołami i kamiennymi rzeźbami Bornholmu, Parkami Narodowymi Soomaa, Sarek, Kemeri, Koli, wyspą Kihnu, białymi klifami na wyspach Rugia i  Mon, murem berlińskim, a także imprezami żeglarskimi Kiler Woche w Kiloni i Hanse Sail w Rostoku oraz Estońskim Festiwalem Piosenki.

 

Plebiscyt jest organizowany w ramach Programu Interreg IV B, Heritage Tourism for Increased BSR Identity, Agora 2.0, którego liderem jest Uniwersytet w Greifswaldzie, a polskim partnerem odpowiedzialnym za prowadzenie konkursu jest Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości w Gdyni.

 

Biuro Konkursu 6 Cudów Bałtyku w Polsce

Przemysław Kulawczuk tel. 501 299 781

Andrzej Poszewiecki tel. 607 920 887

Ewa Rodziewicz tel. 510 233 366

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS