strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 5 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

26 lipca 2008
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Ogólnopolska akcja „Warszawa '44. Bitwa o Polskę” –

w 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

 

 

 

 

Burmistrz Miasta Giżycka Jolanta Piotrowska zwraca się z apelem

do mieszkańców Giżycka o zatrzymanie ruchu ulicznego i chwilę zadumy

w dniu 1 sierpnia o godzinie „W”, czyli o 17.00,

kiedy to  włączone zostaną syreny, upamiętniające wybuch Powstania.

Minutą ciszy oddajmy hołd powstańcom, walczącym o niepodległość kraju. 

Dla uczczenia 64. rocznicy tamtych wydarzeń,

na budynkach użyteczności publicznej, wywieszone zostaną flagi narodowe.

 

 

Już po raz drugi Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje ogólnopolską akcję „Warszawa '44. Bitwa o Polskę” przypominając, że Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Ulotki w rocznicę Powstania będą kolportowane w całym kraju. Na ulotkach znajduje się apel: „Zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za TWOJĄ wolność”.

 

 

Powstanie Warszawskie było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość Rzeczypospolitej i wolność jej obywateli. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.

W szeregach warszawskiego korpusu AK znaleźli się żołnierze niemal z wszystkich regionów kraju. W walkach wzięły udział także duże jednostki AK, stworzone nawet w odległych województwach Polski wschodniej. Do walczącej Warszawy zmierzały oddziały z wielu regionów Polski. Na skutek działań sowieckich i niemieckich tylko niektóre z nich mogły wziąć udział w starciach w mieście. Jednak działania te, jak i walki toczone przez oddziały przedzierające się do Warszawy, należy uznać za nieodłączną część działań powstańczych.

 

warto zobaczyć: www.ipn.gov.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS