strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 5 lipca 2020   pogoda

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 8 marca 2010

Latino Solo - warsztaty taneczne dla kobiet
2010.03.06
ul. Mazurska 4 (Klub Garnizonowy)
8 marca - Dzień Zdrowia Kobiet
2010.03.08
Giżyckie Centrum Kultury

8 marca - Dzień Zdrowia Kobiet

dodał(a): Centrum Profilaktyki
Termin od:2010-03-08
Termin do:2010-03-08
Organizator:Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
Miejsce:Giżyckie Centrum Kultury
Telefon:087 429 13 36
E-mail:cpuis@gizycko.pl
Www:www.centrumprofilaktyki.pl

W Dniu Kobiet pomyśl o swoim zdrowiu!
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
8 marca (poniedziałek) godz. 11.15
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa


Na zaproszenie Dyrektora Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej do Giżycka przyjeżdża Beata Ostrzycka Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.


Wybierz życie - to ogólnopolski program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy - o programie tym opowie Kierownik WOK w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury w dniu 8 marca o godz. 11.15. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Nieprzypadkowo wybraliśmy datę 8 marca , gdyż chcielibyśmy zwrócić właśnie w tym dniu uwagę kobiet na zdrowie. Tak niewiele można zrobić, by w przypadku choroby w porę zdążyć z rozpoczęciem leczenia. Jeśli nie chcemy zrobić tego dla siebie, pomyślmy o naszych bliskich!


Każdego dnia w Polsce 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, każdego też dnia w Polsce 5 kobiet umiera z powodu tego nowotworu, bo zgłosiły się do lekarza za późno.  Ale to nie musisz być Ty!


Weź udział w bezpłatnych badaniach cytologicznych, kierowanych do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonanego tego badania.


Badania profilaktyczne służą, by wykryć wczesne zmiany przednowotworowe. Dlatego cytologia jest tak ważna w życiu kobiety. Świadomość, iż mogę zapobiec rozwojowi raka inwazyjnego powinna być wysoka. Rak szyjki macicy zwykle rozwija się latami nie dając na początku żadnych objawów. Dlatego też kobiety są w pewnym sensie uśpione, bo nic je nie boli. A jak nie boli, to po co iść do lekarza. I to wielki błąd.


Badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut a od niego może zależeć czasem całe nasze życie. Polega na pobraniu wymazu z tarczy szyjki i kanału macicy specjalną szczoteczką, który później jest nanoszony na specjalne szkiełko i oceniany w pracowni cytologicznej pod mikroskopem w kierunku ewentualnych nieprawidłowości. Wykrycie wczesnych oznak choroby umożliwia podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia. Wynik jest w postaci opisu, czy materiał pobrany nadaje się do oceny i jak został oceniony przez cytodiagnostę. Wynik ujemny to prawidłowy wynik, wynik inny niż ujemny zawsze jest dodatkowo oceniony przez lekarza specjalistę patomorfologii ze wskazaniem co do dalszego postępowania. Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

www.centrumprofilaktyki.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS