strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 26 lutego 2021   pogoda

Aktualności

Święto Wojska Polskiego i 90. rocznica Bitwy Warszawskiej

13 sierpnia 2010
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

 

W 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego rozpoczynają się dziś obchody Święta Wojska Polskiego i 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 

13 sierpnia o godz. 10.00 na placu apelowym  15 BZ przy al. Wojska Polskiego, odbędzie się uroczysty apel z udziałem jednostek wojskowych oraz zaproszonych gości.

 

Państwowe obchody odbędą się w dniu 15 sierpnia, który został uchwalony przez Sejm RP w 1992 roku jako oficjalne święto polskich Sił Zbrojnych, dla upamiętnienia zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w roku 1920.

 

Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą) – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.

Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny, podczas której Armia Czerwona została wyparta z terytorium Polski,  zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez nasz kraj, a także o nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

 

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną zrealizowany przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

 

warto zobaczyć:

www.bitwawarszawska.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS