strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 27 stycznia 2021   pogoda

Aktualności

Akcja „Weź paragon”

18 września 2014
dodał(a): UM Wojciech

Akcja „Weź paragon"

Akcja „Weź paragon" koordynowana jest od kilku lat przez Ministerstwo Finansów, jej celem jest uświadomienie konsumentom, że prosząc o paragon przy zakupach towarów lub usług, wspierają uczciwą konkurencję, jednocześnie zapewniając sobie możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku np. reklamacji. Paragon jest również dowodem uczciwej działalności sprzedawcy.
Główne przekazy akcji informacyjno-edukacyjnej mają na celu podkreślenie, że biorąc paragon:'

  • zapewniasz sobie prawo reklamacji,
  • wspierasz uczciwą konkurencję
  • ułatwiasz sobie porównanie cen
  • zyskujesz pewność, że nie zostałeś oszukany,
  • zmniejszasz szarą strefę.

Akcja ta prowadzona jest w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, przez urzędy kontroli skarbowej, izby oraz urzędy skarbowe w całej Polsce. Wzbogaca ją niekonwencjonalny rysunek satyryczny znanego polskiego artysty pana Andrzeja Mleczko. Charakterystyczna kreska oraz szczególny rodzaj dowcipu tego artysty zagwarantowały wysoką jakość rysunków oraz trafny przekaz edukacyjny skierowany do podatników i konsumentów.

 

Przez minione lato pracownicy giżyckiej skarbówki prowadzili na terenie obu powiatów (giżyckiego i węgorzewskiego) akcję "Weź paragon". Jej podstawowym założeniem, podobnie jak w latach poprzednich, była kontrola wywiązywania się przez przedsiębiorców z obowiązków ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących i wystawania paragonów. Paragon z kasy fiskalnej jest jedynym dowodem pozwalającym na ewentualną reklamację towaru lub jego zwrot. Dlatego też warto pamiętać o zachowaniu paragonu lub w przypadku, a gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie. Rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej gwarantuje także, że sprzedawca odprowadza należny podatek do budżetu państwa, a nie do własnej kieszeni. Jest to także niezbędny warunek do tworzenia warunków uczciwej konkurencji.

 

 Systematycznie rośnie w tym zakresie poziom wiedzy zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Podczas tegorocznej letniej akcji "Weź paragon" prowadzone były kontrole punktów sprzedaży, sklepów i barów pod kątem wydawania paragonów, szczególnie w punktach, gdzie występował duży ruch turystyczny. W sumie przeprowadzono ok. 170 czynności sprawdzających. Tylko w 18 przypadkach stwierdzono popełnienie wykroczenia skarbowego z art. 62 § 4 i 5 kks tj. w 13 przypadkach dokonano sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej; w 5 przypadkach nie wydano paragonu z kasy fiskalnej. Wymierzono 18 mandatów karnych na łączną kwotę 7.500zł.

 

 


 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS