strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 18 września 2020   pogoda

Aktualności

Akcja "Znicz" i zmiany w organizacji ruchu

26 października 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

 

Jak co roku giżyccy policjanci prowadzić będą działania pod hasłem „Znicz”. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy w dniu Wszystkich Świętych będą odwiedzać groby najbliższych. W tych dniach spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy i w ich okolicach i tu będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu.

 

Zmiany w organizacji ruchu:

1. Przy al. 1 Maja, odcinek od skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi do ronda Solidarności (dł. ok. 300 m) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania po obu stronach drogi.

 

2. Na ul. Obwodowej, odcinek od skrzyżowania z al. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Dworską będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania po obu stronach drogi.

 

3. Na ul. Królowej Jadwigi, odcinek od skrzyżowania z ul. Wodociągową w kierunku skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego po prawej stronie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Zakaz nie dotyczy zatok postojowych. Taki zakaz będzie również obwiązywał na  odcinku ulicy Wodociągowej, od ronda do al. 1 Maja. Samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch będą usuwane na koszt właściciela. 

 

4. Na terenie położonym pomiędzy Kościołem pw. Św. Anny, a cmentarzem będzie zorganizowany parking.

 

5. Na ul. Leśnej, odcinek od skrzyżowania z ul. Poziomkową będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu jak również zakaz zatrzymywania się po prawej stronie drogi. Pojazdy pozostawione po prawej stronie drogi będą usuwane na koszt właściciela.

 

6. Na ul. Węgorzewskiej będzie obowiązywał zakaz skrętu w ul. Leśną. Dojazd do cmentarza będzie możliwy jedynie  od ul. Obwodowej.

 

7. Gminny Zakład Komunalny zmieni rozkład jazdy autobusów umożliwiając  dojazd do cmentarza miejskiego.  W okolicach cmentarza przy al. 1 Maja zostaną zorganizowane przystanki autobusowe.  

 

8. Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w dniach:
  - od 31.10.2014 r. do 3.11.2014 r. na drogach powiatowych,
  - od 31.10.2014 r. do 2.11.2014 r. na drogach miejskich,
  - od 31.10.2014 r. do 3.11.2014 r. na drogach gminnych.

 

Giżycka komenda Policji  przypomina również o podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu:


1. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia uwagi, więc zachowajmy ostrożność!

 

2. W wielu miejscach pojawi się nowa tymczasowa organizacja ruchu, więc należy zwracać uwagę na znaki drogowe, szczególnie  w rejonie cmentarzy.

 

3. Wyjazd na groby najbliższych to również okazja do spotkań rodzinnych, którym może towarzyszyć alkohol. Zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

 

4. Większość z nas na groby najbliższych jechać będzie samochodami, wiec pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki, podwyższenia).

 

5. Należy zachować szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie względem pieszych. Kilka dobrych rad dla pieszych:  
- w myśl przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym  każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć  odblaski  umieszczone w widocznym miejscu dla innych użytkowników ruchu,
 - nie wybiegajmy na jezdnię znienacka, na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów,
- przez jezdnię przechodzimy zawsze w miejscach wyznaczonych.

 

6. Uważajmy w tłumie – nie wszyscy wybiorą się na cmentarz, aby odwiedzić groby najbliższych, będą tam również złodzieje. Nie zabierajmy ze sobą wartościowych przedmiotów. Nie pozostawiajmy torebek czy innych cennych przedmiotów bez opieki.

 

7. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych. Na cmentarzu będzie tłoczno. Zdarza się, że w ogromnym zamieszkaniu na cmentarzu z oczu tracimy nasze dzieci. Dlatego przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania się w przypadku, gdy się zgubi (np. spotkamy się w umówionym wcześniej  miejscu łatwym do rozpoznania). Uczulmy swoje pociechy na kontakty z osobami obcymi.    Przypomnijmy dzieciom, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Zakażmy wsiadania dziecku do samochodu z obcymi. Przekażmy dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii, którzy w tym czasie będą pełnić służby w okolicy cmentarzy.

 

Informacje: www.gizycko.policja.gov.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS