AKTUALIZACJA LOKALNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI (LPR)
MIASTA GIŻYCKA NA LATA 2008-2013
Zgodnie z pkt. 8. 3 (System aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji) Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Giżycka na lata 2008-2013 przyjętego Uchwałą nr XXXII/43/09 Rady Miejskiej w Giżycku z dnia 6 sierpnia 2009 r. – przystępujemy do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Giżycka na lata 2008-2013.
Zapraszamy więc wszystkie uprawnione podmioty do zgłaszania propozycji projektów do ujęcia w programie (propozycji, które nie zostały jeszcze ujęte w LPR). Rekomendowane przedsięwzięcia należy zgłaszać w terminie do 1 marca 2010 r. do Wydziału Techniczno - Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Giżycku, w formie wypełnionych kart projektów (do pobrania na stronie www.gizycko.pl w zakładce Rewitalizacja).
Wpis w LPR stanowi niezbędny warunek przy ubieganiu się przez poszczególne podmioty o unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.
Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury i wpisani do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Giżycka na lata 2008 – 2013, powinni zwrócić uwagę na koszt inwestycji w wpisanej w planie finansowym LPR. IZ RPO WiM przyjmuje, że różnica między założoną całkowitą wartością inwestycji w LPR a wnioskiem o dofinansowanie projektu może wynieść do 15%. W przypadku większych różnic IZ zwróci się do Wnioskodawców z prośbą o przedłożenie LPR z właściwą wysokością wydatków. Dlatego też prosimy podmioty zgłaszające nowe projekty do LPR o prawidłowe skonstruowanie budżetu.
Podmioty, których projekty znajdują się już w LPR mogą nanieść ewentualne zmiany dotyczące kwot lub opisu, wypełniając ponownie karty projektów i składając je również w terminie do 1 marca 2010 r. w Wydziale Techniczno - Inwestycyjnym.
Informacji na temat Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Giżycka udziela Pani Magdalena Fuk – inspektor w Wydziale Techniczno – Inwestycyjnym Urzędu Miejskiego w Giżycku – pok. 113, tel. 087 7324 120 , e-mail: magdalena.fuk@gizycko.pl .
Regionalny Program Operacyjny Warmia-Mazury 2007-2013
oraz Projekt Uszczegółowienia do priorytetu IV dostępne są na stronie internetowej www.rpo.warmia.mazury.pl w zakładce Strategia/Programy.
W ramach priorytetu IV „Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 z dwóch działań: 4.1 „Humanizacja blokowisk” i 4.2 „Rewitalizacja miast”, uprawnione podmioty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych.
Działanie 4.1. Humanizacja blokowisk - ma na celu poprawę warunków technicznych blokowisk z wielkiej płyty dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania oraz ograniczenia negatywnych skutków społecznych degradacji tkanki mieszkaniowej i umożliwia realizację następujących typów projektów.
Poddziałanie 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii z wielkiej płyty - modernizacja i remonty wspólnych części budynków wielorodzinnych zrealizowanych w przestarzałych technologiach przemysłowych z wielkiej płyty tj.:
-zmiany w bryłach architektonicznych, tj. dachu, elewacji zewnętrznej, stolarki okiennej i drzwiowej, wejścia i elementy jego konstrukcji zewnętrznej;
-odnowa głównej struktury budynków, tj. klatek schodowych, korytarzy wewnętrznych/zewnętrznych, windy;
-podnoszenie efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja);
-wymiana wewnętrznych instalacji technicznych budynków, w tym systemów grzewczych (np. wprowadzanie energii ze źródeł odnawialnych).
Poddziałanie 4.1.2 Wzmocnienie funkcji społecznych - modernizacja i adaptacja budynków i pomieszczeń znajdujących się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych na cele kulturalne, sportowe, opiekuńcze, terapeutyczno-poradnicze, informatyczne, wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia.
Działanie 4.2. Rewitalizacja miast - celem jest poprawa atrakcyjności mieszkaniowej, turystycznej i inwestycyjnej ośrodków miejskich o wysokim potencjale turystycznym i rozwojowym. W w/w Działaniu możliwe do realizacji są następujące projekty:
1. Zagospodarowanie pustych przestrzeni w tkance urbanistycznej miast połączone z poprawą estetyki przestrzeni publicznych związane z nadaniem lub przywróceniem im funkcji publicznych oraz poprawa funkcjonalności ruchu kołowego, pieszego oraz estetyki przestrzeni publicznych z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, poprzez realizację kompleksowych projektów obejmujących więcej niż jeden element:
- budowa, remont, przebudowa np. placów, rynków, parków, skwerów, zieleńców, alei, zbiorników wodnych, obiektów małej architektury i zakup niezbędnego sprzętu.
- remont, przebudowa lub modernizacja dróg stanowiących drogę wewnętrzną obszaru rewitalizowanego
- remont, przebudowa drogowych obiektów inżynierskich na drogach stanowiących drogę wewnętrzną obszaru rewitalizowanego;
- budowa, remont, przebudowa ciągów komunikacji pieszej, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, parkingów i związane z tym prace infrastrukturalne oraz zakup wyposażenia pozwalający zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów;
2. Tworzenie i rozbudowa systemów monitoringu w celu podniesienia bezpieczeństwa publicznego w tym budowa lub remont oświetlenia, zakup i instalacja systemów monitoringu ulicznego;
3. Nadanie obiektom zdegradowanym funkcji kulturalnych i edukacyjnych – renowacja, przebudowa i remont obiektów budowlanych wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia i zakupem sprzętu (środki trwałe);
4. Renowacja i rewaloryzacja obiektów o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym znajdujących się w rejestrze zabytków (posiadających indywidualny wpis do rejestru zabytków), (z wyłączeniem indywidualnych mieszkań) wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu i zakupem sprzętu (środki trwałe) z możliwością zmiany funkcji;
5. Renowacja i rewaloryzacja obiektów o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym znajdujących się w ewidencji zabytków (z wyłączeniem indywidualnych mieszkań) z koniecznością przywrócenia lub nadania nowej funkcji wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu i
zakupem sprzętu (środki trwałe);
6. Przebudowa lub remont publicznej infrastruktury dla rozwoju funkcji turystycznych, rekreacyjnych i sportowych połączone z działalnością gospodarczą np. obiektów użyteczności publicznej wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem sprzętu (środki trwałe);
7. Tworzenie warunków lokalowych i infrastrukturalnych dla rozwoju MŚP poprzez przebudowę, remont oraz adaptację budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym (wpisane do rejestru zabytków lub do ewidencji zabytków), użyteczności publicznej oraz zdegradowanych, w celu nadania lub przywrócenia im funkcji gospodarczych z wyłączeniem projektów mających na celu wynajem rewitalizowanych powierzchni;
8. Wymiana, remont lub przebudowa zdegradowanej infrastruktury technicznej w zakresie: sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, ciepłowniczej i energetycznej, telekomunikacyjnej, jedynie jako element stanowiący integralną część projektu, w ramach którego realizowane są inne typy projektów przewidziane w Działaniu 4.2.
O serwisie | | | Rejestracja | | | Logowanie | | | Aktualności | | | Nasze miasto | | | Kontakt z nami | | | Deklaracja dostępności |