strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 12 lipca 2020   pogoda

Aktualności

Ponowny apel do mieszkańców

16 marca 2016
dodał(a): UM Dawid Klukiewicz

Ponownie zwracamy się do Państwa z apelem
o pomoc wolno żyjącym kotom z terenu naszego miasta.

 

 

             W związku z faktem, iż obecność wolno bytujących kotów na terenach osiedli mieszkaniowych, piwnic i podwórek powoduje wiele nieporozumień między sąsiadami i mieszkańcami domów, chcielibyśmy zaproponować kilka rozwiązań, które nie będą wymagały od Państwa żadnych nakładów finansowych, ani ogromu pracy ludzkiej, a może przyczynią się do zażegnania narastających konfliktów sąsiedzkich, chroniąc jednocześnie zwierzęta, które bez pomocy człowieka nie będą w stanie przetrwać najtrudniejszego okresu jakim jest zima.

 

Zgodnie z praktyką stosowaną w wielu miastach w Polsce, proponujemy wytypować jedno miejsce np. w piwnicy lub innym pomieszczeniu, w którym koty będą przebywać i tam też będą dokarmiane. Miejsce to musi być utrzymywane w czystości, dezynfekowane, a pozostałości jedzenia regularnie sprzątane. Pomieszczenie, w którym koty mają przebywać, musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia. Według naszej wiedzy, koty wolno żyjące dokarmiane są w wielu różnych miejscach na terenie całego miasta, dlatego można byłoby ustanowić opiekuna każdego miejsca, w którym koty będą dokarmiane. W tym celu służymy danymi społecznych opiekunów tych zwierząt. Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie resztek jedzenia przez okna, na ogólnie dostępne podwórka, lub też w różnych miejscach piwnic czy innych pomieszczeń. W wypadku, gdy nie ma możliwości zorganizowania pomieszczenia dla kotów w budynku, wskazane jest ustawienie w zacisznym miejscu drewnianych budek, w których zwierzęta będą miały zapewniony spokój i nie będą stwarzały problemów, przez chowanie się w klatkach schodowych czy w piwnicach, z których nie ma swobodnego wyjścia.

 

Gmina Miejska Giżycko dysponuje drewnianymi domkami dla kotów, które chętnie Państwu przekażemy, aby teren, na którym przebywają dokarmiane koty wyglądał schludnie i czysto.

Informujemy również, że aby zmniejszyć nadmierną populację kotów, należy informować mieszkańców o konieczności przeprowadzenia zabiegów sterylizacji i kastracji, natomiast ślepe mioty usypiać.

 

Przypominamy, że każdego roku Gmina Miejska Giżycko przeznacza na ten cel określoną pulę pieniędzy, dzięki czemu zabiegi wykonywane są na koszt Gminy Miejskiej Giżycko.

 

Mamy nadzieję, że nasz apel spotka się z Państwa poparciem.

 

Sprawę prowadzi: Anna Urbaniak inspektor RGKiOŚ
Pokój 110, tel. 87 7324 131

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS