strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 1 października 2020   pogoda

Aktualności

"Archiwa Przełomu 1989–1991" pod patrontem Prezydenta RP

12 marca 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

„Archiwa Przełomu 1989–1991” to wspólny projekt Kancelarii Senatu i Kancelarii Prezydenta RP realizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Projekt ma na celu scalenie i udostępnienie on-line dokumentacji okresu przemian demokratycznych w Polsce z lat 1989-1991.

 

 

Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie elektronicznego, ogólnopolskiego internetowego katalogu zasobów, na potrzeby naukowców, studentów, młodzieży i wszystkich zainteresowanych historią. Będą oni mogli w jednym miejscu znaleźć interesujące ich dokumenty z okresu 1989–1991.

 

Poszukiwane są materiały w formie dokumentacji papierowej/aktowej, fotografii, nagrań audio, filmów, plakatów, ulotek, pamiątek, eksponatów, które tematycznie stanowią źródło wiedzy i świadectwo życia politycznego, gospodarczego, społecznego, kulturowego, naukowego i każdej innej dziedziny z lat 1989–1991. 

 

Zachęcamy do współpracy instytucje, organizacje, projekty i osoby prywatne, w tym świadków transformacji.

·         Jesteś osobą prywatną – przynieś do nas dokumenty, fotografie, filmy, nagrania audio, plakaty, ulotki, pamiątki, prasę z lat 1989–1991 świadczące o Twojej działalności społecznej, kulturowej, politycznej, gospodarczej.

·         Jesteś przedstawicielem: archiwum, biblioteki, muzeum, pracownikiem jednostki samorządowej, ośrodka kultury, szkoły, uczelni czy też innej placówki o charakterze politycznym, gospodarczym, społecznym, kulturowym? Przejrzyj katalogi zasobów lub regały w biurze czy archiwum! Wyszukaj dokumentację lat 1989–1991!

·         A może posiadasz informację o osobach działających na rzecz zmian w latach 1989–1991, może Twoi rodzice, dziadkowie opowiadają historie związane z życiem na przełomie lat 80. i 90. XX wieku? Jeśli tak, przekaż nam o nich informację, a dołączą do świadków minionego wieku i wspólnie z nami poskładają puzzle historii 1989–1991!

 

Wystarczy zadzwonić, napisać list czy wysłać maila!

·         Zachowamy świadectwa historii od zniszczenia i zaprezentujemy na portalu internetowym www.archiwaprzelomu.pl.

·         Tylko wspólnie możemy budować świadomość historyczną kolejnych pokoleń i dzięki dokumentom zachować cząstkę nas samych.

·         Pomóż ocalić od zapomnienia i stwórz z nami cyfrowe archiwum historii lat 1989–1991, historii przełomu! KONTAKT: www.archiwaprzelomu.pl/Napiszdonas,33

 

Drodzy Państwo, Giżycko włącza się w ogólnopolskie obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

 

Podczas czerwcowych uroczystości w naszym mieście, zaprezentujemy specjalną multimedialną prezentację fotografii, przedstawiających Giżycko w ostatnich 25 latach, a w szczególności z okresu przełomu. W tym miejscu, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podzielenia się z nami swoimi zbiorami, które wyświetlimy na telebimie podczas koncertów.

 

Zdjęcia i filmy prosimy przesyłać bezpośrednio do sekretarza miasta na adres arkadiusz.polojanski@gizycko.pl, mogą je Państwo przynieść również do Urzędu, byśmy mogli materiały zeskanować. Oryginały zdjęć, dokumentów pozostają oczywiście u Państwa, my wykorzystamy wyłącznie ich wersję elektroniczną. Zdjęciami mogą podzielić się Państwo za naszym pośrednictwem nie tylko z giżycczanami, ale i całą Polską.

 

Jeśli wyrażą Państwo chęć i zgodę z przyjemnością przekażemy materiały z okresu 1989-1991 Kancelarii Prezydenta RP oraz Kancelarii Senatu właśnie na potrzeby na potrzeby projektu "Archiwa Przełomu".

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS