strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 21 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

BADANIE SYTUACJI BYTOWEJ OSÓB STARSZYCH W GIŻYCKU

16 października 2015
dodał(a): Katarzyna Karolska UM Giżycko

BADANIE OSÓB STARSZYCH Z GIŻYCKA
PO 60 ROKU ŻYCIA

 

Szanowni Państwo!

Od 19 października po raz pierwszy w Giżycku rozpocznie się badanie osób starszych po 60 roku życia. Jak wiemy Polska „siwieje” w szybkim tempie, więc w naszym mieście, również z roku na rok, przybywa osób starszych. W roku 2013 jak wskazuje statystyka, osób starszych, czyli po 60 r. ż., było w Giżycku ponad 6250. Dzisiaj ta liczba jest większa, a kolejne lata zapowiadają jej znaczny wzrost.

 

Polityka zdrowotna w stosunku do najstarszych mieszkańców Giżycka, należy do najpoważniejszych problemów stojących przed samorządem. Potrzeby osób starszych są dość trudne do zdefiniowania, ale i do zaspokojenia, gdyż świadczenia zdrowotne dla tej grupy osób generują znaczne koszty.

 

Celem badania jest: rozpoznanie środowiska ludzi starszych oraz rzeczywista analiza stanu i sytuacji bytowej osób po 60 r. ż.

 

Badanie realizowane będzie przez opiekunów medycznych ze Stowarzyszenia na rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „PROMYK”, którego prezesem jest Pani Maria Popieluch.

 

fot. arch. UM.

 

Opiekunowie medyczni wyposażeni w narzędzie badawcze w postaci ANKIETY oraz w IDENTYFIKATORY ze zdjęciem, przeprowadzą wywiad z losowo wybraną osobą po 60 r. ż. Rodziny osób starszych, również mogą zgłaszać do Stowarzyszenia „PROMYK” chęć wzięcia udziału w badaniu, wówczas opiekun medyczny uda się do miejsca zamieszkania i przeprowadzi wywiad.

 

Łącznie badaniem z terenu Giżycka zostanie objętych 300 osób.

 

Wyniki badań naświetlą obraz stylu życia mieszkańców Giżycka po 60 r. ż., oraz pomogą zastanowić się wspólnie nad rozwiązaniami, które wpłynęłyby na poprawę jakości życia.

 

Badanie potrwa do grudnia 2015 r.

 

Pomysłodawcą oraz koordynatorem badania jest dr Katarzyna Karolska z Biura Promocji i Polityki Społecznej.

 

Więcej na temat opieki senioralnej:

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/niezbedna-jest-szybka-zmiana-podejscia-do-opieki-senioralnej,74079.html

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS