strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 1 grudnia 2020   pogoda
media

Nasze Miasto

Bezpieczeństwo nad wodą

 
Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

zajmuje się przede wszystkim ratowaniem życia i zdrowia osób korzystających z wody. Oprócz tego organizuje kursy pływania, nurkowania, motorowodne, zabezpiecza imprezy na jeziorach, dokonuje ekspertyz sprzętu pływającego. MOPR działa na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Centrum koordynacji ratownictwa wodnego tel. 601 100 100 (NUMER ALARMOWY NAD WODĄ)

 

Centrum powiadamiania ratunkowego  tel. 112

 

Prezes MOPR - Zbigniew Kurowicki

Siedziba główna:

ul. Nadbrzeżna 15 , 11-500 Giżycko

tel. 87 428 23 00

 

 
Dyrektor Biura  - Jarosław Sroka

Biuro:

ul. Dąbrowksiego 14A, 11-500 Giżycko
PORT EKOMARINA GIŻYCKO

tel. 87 427 38 72, 697 890 135

biuro@mopr.com.pl

 

www.mopr.com.pl

NIP 845-17-01-884

 

Celem MOPR-u jest organizowanie pomocy oraz ratowanie osób które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia na wodach, a także organizuje kursy pływania, nurkowania, motorowodne, zabezpiecza imprezy na jeziorach, dokonuje ekspertyz sprzętu pływającego. MOPR działa na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Ratownicy, korzystając ze Zintegrowanego Systemu Ratownictwa, który powstał i działa we współpracy z siecią Plus, będą dbać o bezpieczeństwo milionów ludzi nad wodą.


Sercem systemu jest telefon ratunkowy nad wodą 0 601 100 100. W 2008 roku na wodny numer ratunkowy dzwoniono w całym kraju ponad 15 tysięcy razy. Ratownicy pomogli ponad 1000 osobom. Centra Koordynacji Ratownictwa MOPR w sezonie koordynowały łącznie ponad 600 akcji ratunkowych, z których większość dotyczyła wypadków z bezpośrednim zagrożeniem życia.

 

Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji na wodzie to brawura, przecenianie swoich umiejętności i oczywiście wszechobecny alkohol- mówi Jarosław Sroka z Mazurskiego OPR- Nie pomagają apele. Dlatego również po to MOPR w sezonie jesienno–zimowym przeprowadza cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży, jak zachowywać się nad wodą i jak udzielać potrzebującym pierwszej pomocy.

 

Warto przypomnieć, że Mazurskie OPR, które w 2009 roku (jeszcze jako Mazurskie WOPR) obchodziło swoje 10-lecie, znacząco przyczyniło się do zniwelowania tragicznych skutków Białego Szkwału, jednej z największych tragedii  na mazurskich wodach w ostatnich latach (sierpień 2007).  W czasie akcji ratowniczej MOPR podjęło z wody ponad 100 osób. Ratownicy  MOPR w różny sposób przyczynili się do ocalenia życia wielu osób, m.in. przeprowadzili kilka skutecznych reanimacji. Ratownikom  podczas uroczystości z okazji X rocznicy mazurskiego WOPRu 8 maja 2009r. wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.

 

Ludzie + nowoczesna technika

 

Ratownicy o najwyższych kwalifikacjach, Zintegrowany System Ratownictwa oraz numer ratunkowy nad wodą 0 601 100 100, zapewniony przez operatora największej sieci komórkowej Plus, gwarantuje szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację.

 

Zintegrowany System Ratownictwa MOPR jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM/UMTS. System oferuje niezawodną szybką łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi oraz jednostkami należącymi do systemu, a przez zastosowanie specjalistycznego oprogramowania umożliwia dyspozytorowi koordynację wielu zdarzeń i wypadków jednocześnie. System obsługują trzy główne centra dyspozytorskie - Giżycko, Sopot, Wrocław -  czynne w sezonie całą dobę.  Połączenia z sieci Plus są automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia z pozostałych sieci odbierane są w głównym centrum w Sopocie.

 

Ratownik dyżurujący w Centrum Ratownictwa MOPR za  pomocą jednego przycisku powiadamia najbliższą miejscu zdarzenia jednostkę ratowniczą, W razie potrzeby  wzywa też niezbędne wsparcie, np. pogotowie ratunkowe, Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe  itp. Dzięki temu ratownicy skupiają się wyłącznie na niesieniu pomocy potrzebującym. Poza interwencją w poważnych wypadkach – przy tonięciu osób czy wywrotkach łodzi - MOPR udziela pomocy także w dziesiątkach mniej groźnych zdarzeń, takich jak np. rozcięcie nogi czy ukąszenie osy.

 

Zintegrowany System Ratownictwa pozwala na istotne skrócenie czasu dotarcia  służb ratowniczych na miejsce zdarzenia. Przed uruchomieniem ZSR MOPR na terenie kąpielisk niestrzeżonych czas od wezwania pomocy do momentu zlokalizowania  osoby, która wezwała pomoc, wynosił od 15 nawet do 25 minut. Obecnie jest to 1,5 – 3 minuty.

 

Wsparcie od Plusa

 

Polkomtel S.A, operator sieci Plus, już od prawie 10 lat wspiera ratowników wodnych (WOPR) i górskich (GOPR i TOPR). Dzięki współpracy ze służbami ratowniczymi udało się zrealizować wiele projektów, które w znaczący sposób przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa nad morzem, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i w górach. Najważniejszym elementem współpracy ze służbami ratowniczymi jest Zintegrowany System Ratownictwa, obsługujący numery ratunkowe nad wodą 601 100 100 i w górach 601 100 300.

 

Więcej informacji:
Jarosław Sroka – MOPR Giżycko: tel. 697 890 135       
Tomasz Czapla – Plus: tel. 601 432  019

 


 

„CENTRUM RATOWNICTWA WODNEGO” 

29 sierpnia 2007 roku w Urzędzie Miejskim w Giżycku odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na wodzie i wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie utworzenia w Giżycku Centrum Ratownictwa Wodnego. W ramach spotkania przedstawiona została obecna sytuacja i warunki funkcjonowania wodnych służb ratowniczych, a także raport z akcji ratowniczej po tragicznej burzy, która przetoczyła się 21 sierpnia 2007 roku na mazurskich jeziorach. Burmistrz Giżycka przedstawiła projekt  Centrum Ratownictwa Wodnego w Giżycku, a Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego Bożena Wrzeszcz-Zwada omówiła możliwości finansowania projektu.

  

STANOWISKO

w sprawie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na wodach Warmii, Mazur i Powiśla przyjęte

w dniu 29 sierpnia 2007 roku w Giżycku

do pobrania w formacie .pdf

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS