strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 24 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

BOJEROWE MISTRZOSTWA EUROPY KLASY DN Relacja 11 marca

11 marca 2013
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

BOJEROWE MISTRZOSTWA EUROPY KLASY DN
11.03.2013

 

Przez cała noc w Giżycku padał śnieg i niedzielny, piękny lód został pokryty 10 centymetrową pierzynką. Do tego w ten pierwszy, poniedziałkowy, dzień regat śnieg sypał bez ustanku. Na szczęście do popołudnia wiał silny wiatr umożliwiający dobrą żeglugę. Silny wiatr i zbijający się w zaspy śnieg  wymagały od zawodników dużego kunsztu żeglarskiego i dobrego opanowania bojera.

 


 
Bojerowe Mistrzostwa Europy klasy DN
Port Ekomarina Giżycko 11 marca 2013, fot. Jerzy Henke

 

Zgodnie z przewidywaniami Polacy „rządzili” na lodzie. Karol Jabłoński i Tomasz Zakrzewski potwierdzili swoją klasę i zajęli dwa pierwsze miejsca po pierwszym dniu regat. W pierwszej 10 zawodników uplasowało się aż sześciu Polaków. To potwierdza polską dominację w bojerowym sporcie.

 

Późnym popołudniem regaty zostały przerwane gdyż osłabł wiatr i zaspy śnieżne nie umożliwiały normalnego żeglowania. Powrót do portu wszyscy odbyli pchając swe bojery ponad 5 kilometrów w głębokim śniegu i zaspach do połowy łydki. Z tego wynika wniosek, że bojerowcy oprócz dobrej sztuki żeglarskiej musza jeszcze też mieć bardzo dobrą kondycję.

 

 

Bojerowe Mistrzostwa Europy klasy DN
Port Ekomarina Giżycko 11 marca 2013, fot. Jerzy Henke

 

Niestety śnieg pada nadal i nie ma pewności, że w Giżycku będzie można jeszcze dalej rozgrywać te mistrzostwa. Spotkanie komandorów wszystkich ekip narodowych ustaliło cztery warianty. Zakończenie regat gdyż po czterech biegach można je uznać za zakończone ( wymagane jest odbycie minimum trzech biegów), przejazd na inny akwen w Polsce, przejazd do Estonii lub też do Szwecji i kontynuowanie regat. Jutro rano, tak zwani, skauci lodowi wyruszają w tych trzech krajach na zamarznięte akweny i badają lód. Jeśli okaże się, że nigdzie nie ma odpowiednich warunków, regaty zostaną zakończone lub też 135 zawodników w ponad 100-u samochodach przejedzie na inny akwen w Polsce lub też do innego kraju, gdzie będzie odpowiedni lód i dobra prognoza wiatrowa. Tak już zdarzało się kilkukrotnie. Zawodnicy są „głodni” regat i latania na bojerach i większość nie chce się poddać i zakończyć mistrzostwa po pierwszym dniu regat i tylko czterech wyścigach.

 

Jerzy Henke Komandor Polska Flota Bojerowa

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS