strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 16 lipca 2020   pogoda

Aktualności

Bomba lotnicza i złodziej na Targowisku w Giżycku

06 listopada 2009
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Przed południem znaleziono na miejskim targowisku bombę lotniczą wielkości około 250 kg. Na pocisk natknęli się pracownicy firmy budowlanej, którzy przygotowują teren pod zadaszenie targowiska. Niebezpieczne znalezisko wstrzymało tego dnia miejską inwestycję.

 

 

Ze względu na niebezpieczeństwo i zagrożenie eksplozją zarządzono ewakuację w promieniu pół kilometra. Zamknięto ulice, stragany i sklepy przy targowisku. Akcję ewakuacji nadzorowało Centrum Zarządzania Kryzysowego, była też obecna burmistrz Jolanta Piotrowska wraz z zastępcą Pawłem Czacharowskim. Pomocy w wydostaniu się z domu potrzebowało kilka osób leżących. Mieszkańcom okolicznych domów przygotowano schronienie w hali sportowej przy SP 4.

 

 

Na miejscu znaleziska natychmiast pojawiły się wszystkie służby: Straż Miejska, która złapała na targowisku złodzieja wybiegającego ze sklepu tuż po rozpoczęciu ewakuacji, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego, Patrol Saperski z 15.Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz straż pożarna, policja i ratownicy medyczni. Giżyccy saperzy z wydobyciem pocisku musieli zaczekać do zakończenia ewakuacji terenu.

 

 

Choć skorupa bomby była zardzewiała, najmniejsze drgnięcie mogło spowodować wybuch. To przypuszczenia obserwatorów akcji i byłych wojskowych. Około 30 minut zajęło saperom wydobycie bomby znajdującej się na głębokości około 1,5 m pod ziemią. Po godz.14.25 zagrożenie minęło. Wszyscy mogli wrócić do swoich domów.

 

 

6.11.2009

Asystent Burmistrza - Renata Jurgielewicz

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS