strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 5 lipca 2020   pogoda
media

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

BUDUJEMY EKO-MARINĘ

3.03.2009

 

Drodzy Państwo! Z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 (czyli z funduszy Unii Europejskiej) pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 9 403 520 zł na budowę portu pasażerskiego EKO-MARINA nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Przewidywana całość wydatków, związanych z tą inwestycją,  ma się zamknąć w kwocie 19 998 999 zł. Uzyskane dofinansowanie obejmuje 50% tzw. wydatków kwalifikowanych. Złożony w ubiegłym roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim projekt zyskał bardzo wysokie oceny: pod względem merytorycznym uzyskał 79 punktów (na 80 możliwych), zaś pod względem oceny strategii działania – 97 punktów (na 100 możliwych). Taki efekt mogliśmy uzyskać już dwa lata temu i dzisiaj EKO-MARINA mogłaby już być gotowa, ale sprzeciw radnych uniemożliwił tę inwestycję.

 

 

Wizualizacja EKO-MARINY

 

Przez ostatnie lata pierwotny projekt uległ pewnym korektom i obecnie zakłada budowę portu pasażerskiego, a nie tylko jachtowego (umożliwiło to przesunięcie wniosku z transzy turystycznej, do transzy związanej z transportem wodnym), który będzie się składał z kilku elementów. Budynek główny, w którym będzie się mieścił m.in. kapitanat portu, będzie miał powierzchnię 2432 m2 i powstanie na skutek przebudowy i gruntownej modernizacji obecnej hali sportowej nad Niegocinem. Powstaną sanitariaty o powierzchni użytkowej 413 m2 oraz zlokalizowany przy nich budynek techniczno-gospodarczy o pow. 147 m2. Najistotniejszym elementem inwestycji będzie basen portowy ze stanowiskami mogącymi jednorazowo pomieścić 136 wieloosobowych jednostek pływających. EKO-MARINA zostanie zaopatrzona w sieć energetyczną i nowoczesne oświetlenie. Powstaną drogi dojazdowe i wewnętrzne, place oraz parking na 168 miejsc dla samochodów i 4 dla autokarów, a także chodniki o łącznej powierzchni ok. 2900 m2. W związku z licznymi pytaniami o to, co tak naprawdę ma oznaczać owo „Eko” w nazwie naszego portu, spieszę wyjaśnić, iż chodzi nie tylko o rozbudowę standardowego zaplecza sanitarnego, ale również o przystosowanie naszego portu do zrzutu odpadów i nieczystości ze statków i jachtów, co jak do tej pory jest ewenementem na Mazurach.

 

Praktycznie rozpoczynamy tę wielką inwestycję nad brzegiem Niegocina i planujemy zakończenie oraz odbiór budowy w październiku 2010 r. Sądzę, iż realizacja EKO-MARINA będzie mocnym akcentem, który zainicjuje i mocno przyspieszy proces efektywnego zagospodarowania całego miejskiego nabrzeża jeziora Niegocin.

 

Serdecznie dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które miały miejsce w Giżycku w upływającym tygodniu.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS