strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 7 grudnia 2019   pogoda
media

Samorząd

Giżycki Budżet Obywatelski

BUDŻET OBYWATELSKI 2017

 

Kwota Budżetu Obywatelskiego - 400 000 zł
(po 80 000 zł na działania w zakresie: sportu, kultury, edukacji, ekologii,
a także infrastruktury, architektury i urbanistyki)

 

GBO 2017 - Spotkanie podsumowujące
Formularz propozycji projektu

Zarządzenie nr 237/2016 Burmistrza Miasta Giżycka z dnia 18 maja 2016 r. w sprawie ustalenia harmonogramu, wzoru formularza zgłoszeniowego oraz wysokości wydatków w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017

 

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE

GIŻYCKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2017

ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE:

http://www.mojegizycko.pl/gizycki-budzet-obywatelski/ 

 

 

ARCHIWUM - poprzednie edycje

 

Giżycki Budżet Obywatelski 2016

www.nasze.gizycko.pl

 

 

 

W 2016 roku dzięki głosom poparcia mieszkańców Giżycka i zaangażowaniu autorów projektów, zrealizujemy następujące przedsięwzięcia:

· Edukacja „REMONT DUŻEJ SALI GIMNASTYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 IM. JANUSZA KORCZAKA W GIŻYCKU – I ETAP” (wykonanie I etapu prac polegających na uzupełnieniu i malowaniu wewnętrznych tynków oraz odnowieniu drewnianej podłogi w dużej sali gimnastycznej, wymagającej gruntowego remontu).

· Ekologia „ZEGAR MOSTU” (zaprojektowanie, wykonanie i podłączenie zegara odliczającego czas do zmiany sygnalizacji świetlnej na moście obrotowym).

· Ekologia „MIEJSKIE KOTY TEŻ CHCĄ JEŚĆ” (zakup 1 tony karmy dla wolno żyjących kotów. Rozdzielenie karmy pomiędzy społecznych opiekunów kotów proporcjonalnie do liczby zgłoszonych przez nich zwierząt).

· Ekologia „AKWARIUM EKOLOGICZNE” (akwarium ekologiczne w Ekomarinie, edukujące mieszkańców, turystów o zachowaniu czystości jezior mazurskich. Projekt 2-metrowego akwarium z wodą wypełnionego na dnie śmieciami pozostawionymi przez człowieka).

· Infrastruktura, architektura i urbanistyka „WYKONANIE PROJEKTU ULICY SADOWEJ W GIŻYCKU” (wykonanie projektu utwardzenia drogi (asfalt/kostka) na ul. Sadowej, wraz z chodnikiem i oświetleniem).

· Sport „GIŻYCKO – ŻEGLUJĘ FAIR” (zakup nowych żagli dla dzieci, młodzieży z Giżyckiej Grupy Regatowej uprawiającej żeglarstwo w klasach Optimist, Laser, Techno (40 sztuk) i obrandowanie ich hasłem promującym nasze miasto oraz zasady sportowej walki fair play).

Wyniki głosowania i kwoty projektów ZOBACZ...

 

 

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Giżycku. W lipcu mieszkańcy miasta składali propozycje przedsięwzięć, które zrealizujemy w roku 2016. W sierpniu odbyły się lokalne spotkania, we wrześniu trwało ogólnomiejskie głosowanie. W przyszłym roku przystąpimy do realizacji tych pomysłów, które zyskały największe poparcie wśród giżycczan.

Mieszkańcy biorąc udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego mogą mieć większy wpływ na lokalne wydatki i co najważniejsze zrobić coś pożytecznego dla społeczności miasta, czy swojego osiedla. Przeznaczyliśmy na ten cel 350 tys. zł (po 70 tys. zł na działania w zakresie sportu, kultury, edukacji, ekologii, a także infrastruktury, architektury i urbanistyki). W głosowaniu nad projektami do budżetu obywatelskiego udział biorą mieszkańcy Giżycka, którzy ukończyli 16 lat. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji łącznie 10 punktów w każdej kategorii. Całą pulę 10 punktów w każdej kategorii można przeznaczyć na jeden projekt lub podzielić sumę na kilka propozycji.

Głosowanie prowadzone było w trzech formach:

•bezpośrednio do urny umieszczonej w Punkcie Obsługi Klienta UM,
•korespondencyjnie na adres Urząd Miejski w Giżycku, al. 1 Maja 14, 11-500 Giżycko,
•elektronicznie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej www.nasze.gizycko.pl.
Formularz elektroniczny do głosowania dostępny był na stronie internetowej www.nasze.gizycko.pl, natomiast papierowe karty do głosowania można otrzymać w Punkcie Obsługi Klienta pok. nr 7, al. 1 Maja 14, a także pobrać ze strony internetowej  www.nasze.gizycko.pl i na gizycko.pl KARTA DO GŁOSOWANIA.

 

 

Budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym to specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta, o przeznaczeniu której zadecydują bezpośrednio mieszkańcy Giżycka. Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Dzięki Budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy sami mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Jak to zrobić? Zajrzyj na stronę internetową www.nasze.gizycko.pl lub odwiedź Punkt Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Giżycku.

 

Informacje o budżecie obywatelskim 2016 zamieściliśmy na specjalnych ulotkach, które trafiŁY do mieszkańców Giżycka, do pobrania również ich wersja elektroniczna i inne dokumenty na stronie www.nasze.gizycko.pl.

 

 

BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2016

Kwota Budżetu Partycypacyjnego - 350 000 zł

(po 70 000 zł na działania w zakresie: sportu, kultury, edukacji, ekologii, a także infrastruktury, architektury i urbanistyki)

z ARCHIWUM INFORMACJI:

 • Nabór członków zespołu ds. budżetu obywatelskiego Giżycka na rok 2016
 • Zgłaszanie projektów 13 - 29 lipca 2015 ULOTKA

 • Lokalne spotkania mieszkańców

 • Wyniki głosowania i projekty rekomendowane do realizacji w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2016

  BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2015

 • Kwota Budżetu Partycypacyjnego - 350 000 zł

  (strefa I – 50 000 zł, strefa II – 50 000 zł, strefa III – 50 000 zł, strefa IV – 50 000 zł, strefa V – 50 000 zł, strefa ogólnomiejska – 100 000 zł)
  z ARCHIWUM INFORMACJI:

 • Burmistrz zaprasza na spotkanie podsumowujące II edycję budżetu partycypacyjnego
 • Budżet Partycypacyjny 2015 i konsultacje społeczne
 • Wyniki głosowania w ramach Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2015
 • Trwa głosowanie na projekty do Budżetu Partycypacyjnego 2015
 • Projekty do Budżetu Partycypacyjnego 2015
 • Lokalne spotkania w sprawie Budżetu Partycypacyjnego 2015

   

  BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2014

  Kwota Budżetu Partycypacyjnego - 200 000 zł

  (I strefa - 28 361 zł, II strefa - 27 178 zł, III strefa - 33 546 zł, IV strefa - 35 691 zł, V strefa - 29 331 zł, strefa ogólnomiejska – 45 893 zł)

  z ARCHIWUM INFORMACJI:

 • Spotkanie podsumowujące I edycję Budżetu Partycypacyjnego
 • Ankieta ewaluacyjna I edycji Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego
 • Projekty rekomendowane do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego Giżycka na rok 2014
 • TRWA GŁOSOWANIE NA PROJEKTY GIŻYCKIEGO BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO
 • Głosowanie na projekty do Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego
 • Giżycki Budżet Partycypacyjny
 • Zgłoś swój pomysł do Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego!
 • Giżycki Budżet Partycypacyjny
 • Ruszyła strona Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego www.nasze.gizycko.pl
 • Harmonogram Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego

   

  Giżycko podobnie jak inne miasta w Polsce wdraża budżet partycypacyjny. Budżet partycypacyjny opiera się na obywatelskich projektach dotyczących różnych przedsięwzięć i inwestycji. Mieszkańcy mogą bezpośrednio zgłaszać swoje propozycje do budżetu miasta. W całym kraju na wprowadzenie budżetu obywatelskiego do 2014 roku zdecydowało się około 30 miast, duże aglomeracje jak Warszawa, Sopot, Gdańsk, Poznań czy Elbląg, na Mazurach oprócz Giżycka również Kętrzyn i Mrągowo.

  Na stronie internetowej nasze.gizycko.pl, można zapoznać się z koncepcją giżyckiego modelu budżetu, można też przesyłać swoje uwagi i opinie do dokumentu oraz procedur. Można oczywiście pobrać Budżet Partycypacyjny i formularz propozycji projektów, które miałyby być w nim ujęte. Podany jest też harmonogram prac i skład zespołu ds. opracowania modelu Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego oraz zasad i trybu jego działania, tworzony przez przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych, spółdzielni i aktywnych mieszkańców.

   

  Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 22 stycznia 2014, na którym po merytorycznej i wnikliwej dyskusji przeanalizowano najważniejsze elementy wstępnego projektu giżyckiego modelu budżetu partycypacyjnego. W pierwszej kolejności skupiono się na następujących obszarach: czy dzielić miasto na części, czy też nie, jak ewentualnie podzielić miasto na części, czy definiować projekty podlegające procedurze budżetu partycypacyjnego i w jaki sposób dzielić pulę środków na poszczególne części miasta. Komisja po głosowaniu każdego zagadnienia wstępnie przyjęła koncepcję podziału miasta na 5 części. Dodatkowo przyjęto, aby w ramach budżetu partycypacyjnego można było zgłaszać projekty zarówno lokalne jak i ogólnomiejskie. Zasugerowano ponadto, aby środki finansowe dla poszczególnych części miasta dzielone były według zasady "n+ liczba mieszkańców", gdzie "n" jest wartością równą dla każdej części miasta. Obecnie podział środków dotyczy nie stref w mieście, a konkretnych dziedzin.

   

  W Giżycku realizacja pierwszych projektów ruszyła w 2014 roku. Na sesji Rady Miejskiej 20 marca 2014 r. przyjęto uchwałę, w maju ogłoszony został nabór projektów, podana została też konkretna kwota środków finansowych do rozdysponowania przez mieszkańców w 2014 roku. Do czerwca trwał nabór projektów, kolejny etap to weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych zadań, dyskusja na temat projektów oraz wybór konkretnych już inicjatyw do realizacji. Głosowanie na projekty trwałało od 18 do 31 lipca 2014.

   

  Prowadzona jest oczywiście cały czas akcja edukacyjna, zarówno w internecie, czego elementem jest stworzenie specjalnie dedykowanej strony nasze.gizycko.pl, za pośrednictwem lokalnych mediów i specjalnych ulotek, odbywają się też bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

   

  Licząc na pomysły i zaangażowanie mieszkańców Giżycka, zachęcamy do współpracy, dzięki której uda się wspólnie sprawnie wprowadzić i zrealizować kolejny giżycki budżet partycypacyjny.

   


   

  Najczęściej zadawane pytania:

   

  Zgłaszanie projektów

   

  Ile muszę zebrać głosów poparcia, aby zgłosić projekt?
  Projekt wymaga poparcia minimum 15 mieszkańców Giżycka i musi być zgłoszony na specjalnym formularzu zgłoszeniowym, który jest do pobrania ze strony internetowej www.nasze.gizycko.pl lub w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Giżycku.

   

  Jakie projekty mogą być zgłaszane w ramach Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego?
  Wszelkie projekty inwestycyjne, modernizacyjne, remontowe dotyczące zagospodarowania przestrzeni., ale również tzw. ”projekty miękkie”, czyli dotyczące organizacji np. festynów, zawodów sportowych na terenie miasta. Natomiast projekty infrastrukturalne, czyli takie, które wymagają ingerencji w grunt, nieruchomość muszą być zlokalizowane na gruncie gminnym lub dotyczyć mienia gminnego bądź do których jest podstawa prawna wydatkowania środków publicznych.

   

  Czy mogę zgłosić projekt budowy oświetlenia?
  Tak, o ile koszt wykonania wszystkich prac, razem z przyłączami energetycznymi nie przekroczy kwoty przewidzianej dla danej strefy miasta.

   

  Czy mogę zgłosić projekt budowy chodnika lub nasadzeń wzdłuż ulicy, jeśli na danym terenie znajduje się infrastruktura podziemna?
  Tak, o ile realizacja projektu nie będzie naruszała tej infrastruktury.

   

  Czy mogę zgłosić projekt remontu budynku należącego do gminy?
  Tak. O ile koszt wykonania wszystkich prac nie przekroczy kwoty przewidzianej dla danej strefy miasta, a budynek nie jest obciążony na rzecz osób trzecich a zarządca budynku wyrazi na to zgodę.

   

  Czy osoba niepełnoletnia może złożyć projekt?
  Aby zgłosić projekt, czyli zostać jego liderem, należy być osobą, która ma ukończone 16 lat.

   

  Czy jeden mieszkaniec może złożyć więcej niż jedną propozycję projektu?
  Tak. Nie ma ograniczonej liczby zgłaszanych projektów.

   

  Skąd mam wiedzieć czy działka należy do gminy czy nie?
  Można to zweryfikować w Wydziale Mienia UM Giżycko (tel. 7324 114) lub odwiedzić bezpośrednio pracowników Wydziału Mienia UM Giżycko.

   

  Czy mieszkaniec strefy "X" może składać projekt dotyczący centrum miasta?
  Tak.

   

  Jeśli projekt znajduje się na terenie szkoły lub przedszkola, czy trzeba załączać jakieś dokumenty od dyrekcji danej jednostki?
  Należy zdobyć potwierdzenie, że dana jednostka wyraża zgodę na realizację projektu na swoim terenie oraz zobowiązuje się lub nie do jego udostępniania poza godzinami funkcjonowania.

   

  Czy ten sam projekt może zostać zgłoszony przez kilka różnych osób?
  Tak. Ale takie działanie zmniejsza szanse na uzyskanie przez ten projekt większej ilości głosów.

   

  Co się stanie, gdy mieszkańcy złożą dwie różne propozycje, dotyczące tego samego terenu?
  Liderzy projektów na etapie konsultacji (Lokalnych Spotkań Mieszkańców) lub wcześniej, będą mogli się porozumieć w kwestii wyboru lepszego projektu, ewentualnej rezygnacji z realizacji lub łączenia i modyfikowania złożonych przez siebie projektów. Jednak ostateczna decyzja będzie należała do mieszkańców i ci wyrażą ją w głosowaniu.

   

  Czy można dołączyć do wniosków przygotowane już projekty lub inne załączniki?
  Do formularza wniosku z propozycją zadania można dodać dodatkowe załączniki w postaci rysunków sytuacyjnych, mapek i zdjęć.

   

  Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o budżecie?
  Dodatkowe informacje można uzyskać poprzez stronę www.nasze.gizycko.pl, w Punkcie obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Giżycku (tel. 7324 111, elzbieta.tarnowska@gizycko.pl)

   

  Czy można w ramach budżetu partycypacyjnego składać tzw. "projekty miękkie"?
  Tak.

   

  Kosztorys i weryfikacja zgłoszonych projektów

   

  Jak precyzyjnie przygotować kosztorys?
  Ma on być szacunkowy, oparty o dane zaczerpnięte z powszechnie dostępnych źródeł. Należy pamiętać, że np. publicznie dostępny plac zabaw musi być wykonany z zabawek posiadających certyfikaty bezpieczeństwa a koszty całości będzie można dokładnie określić dopiero po zakończeniu przetargu.

   

  Nie znam się na kosztorysach, czy ktoś mi pomoże?

  Wystarczy jeśli kosztorys będzie szacunkowy, stworzony na podstawie np .powszechnie dostępnych informacji poprzez chociażby Internet. Ważnym jest, aby wymienić precyzyjnie wszystkie elementy składowe danego przedsięwzięcia.

   

  Czy w kosztorysie należy uwzględnić koszty projektu technicznego, tzn. czy trzeba wskazać takie punkty jak: opracowanie dokumentacji technicznej, koszty związane z pracą planistów, architektów itp.?
  Tak, jednak nie muszą to być dokładne koszty, wystarczą koszty szacunkowe.

   

  Czy w trakcie weryfikacji będą urealniane/korygowane koszty zaproponowane przez mieszkańców?
  Tak, pracownicy komórek merytorycznych UM sprawdzą kosztorys pod względem jego adekwatności do postulowanego zadania.

   

  Dlaczego propozycje zgłaszane przez mieszkańców muszą być weryfikowane przez urzędników a nie mieszkańców?
  Urzędnicy weryfikują propozycje zadań pod kątem formalno-prawnym oraz zasady gospodarności, zgodności z dokumentacją, m.in. planem zagospodarowania przestrzennego miasta, itp. czy jest zaplanowane na terenach należących do gminy, czy jest zgodne z prawem, czy podobne zadanie nie jest już realizowane lub przygotowywane do realizacji. Urzędnicy pracujący w merytorycznych wydziałach są specjalistami w swoich dziedzinach i posiadają dużą wiedzę i doświadczenie. Mieszkańcy będą oceniali każdy z projektów na etapie głosowania.

   

  Czy urzędnicy oceniający projekty mogą odrzucić złożony wniosek?
  Nie. Urzędnicy oceniają możliwość wykonania projektów.

   

  Co z projektem, jeśli ocena dokonana przez urząd będzie negatywna?
  Liderzy projektów na etapie konsultacji będą mogli odnieść się do wskazanych błędów w projekcie i poprawić je w określonym czasie.

   

  Co w wypadku, gdy weryfikacja projektu pokaże, że teren, na którym planowana była realizacja inwestycji nie należy w całości do gminy?
  Lider będzie mógł poprawić projekt, zmniejszyć/zmienić jego zakres lub wybrać inną działkę na realizację projektu.

   

  Czy koszt utrzymania obiektu - zadania, także należy uwzględnić we wniosku?
  We wniosku zawieramy jedynie szacunkowy koszt realizacji zadania bez uwzględnienia późniejszych kosztów utrzymania danego obiektu. Utrzymanie obiektu po zakończonej realizacji należeć będzie do gminy.

   

  Głosowanie

   

  Kto może zagłosować na projekty?
  Każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat.

   

  W jaki sposób weryfikuje się liczbę oddanych przez jedną osobę głosów na konkretne zadanie?
  Weryfikacja będzie polegała głównie na sprawdzeniu czy dane nie powtarzają się na różnych kartach do głosowania. Numer PESEL będzie jedną z podstawowych informacji poddawanych weryfikacji.

   

  Jak będzie wyglądało głosowanie przez Internet?
  W określonym terminie, na stronie www.nasze.gizycko.pl udostępniona zostanie interaktywna karta do głosowania.

   

  Czy będzie sprawdzany numer IP?
  Nie, numer IP nie ma znaczenia w głosowaniu. Z jednego komputera może więc zagłosować wiele osób.

   

  Jakie są kryteria powodujące, że dany projekt wygra w głosowaniu?
  Wyłącznie ilość oddanych głosów.

   

  W jaki sposób liderzy projektów mogą promować swoje pomysły?
  Decyzja ta należy do osób składających dany projekt. Wszystkie projekty (bez udostępniania danych osobowych) zostaną zamieszczone na stronie www.nasze.gizycko.pl, aby każdy zainteresowany mógł się z nimi zapoznać. W oparciu o te informacje, Liderzy będą mogli stwarzać własną strategię promocji.

   

  Co z zadaniami, które nie zostały wybrane do realizacji?
  Mogą zostać zgłoszone do budżetu w latach kolejnych.

   

  Realizacja projektów

   

  Ile projektów zostanie zrealizowanych?
  Taką wiedzę będziemy mieli dopiero po zakończeniu głosowania. Dopiero wybór przez mieszkańców konkretnych projektów pozwoli nam określić ile zadań będzie do wykonania.

   

  Kto zrealizuje zadania, które uzyskały największą ilość głosów i czy zostanie ogłoszony przetarg na jego realizację?
  Realizacją i ewentualnym sporządzeniem projektów inwestycyjnych zadań wybranych przez mieszkańców zajmą się właściwe jednostki gminy. Proces ten będzie przebiegał zgodnie z przepisami prawa.

   

  Co się stanie w sytuacji, gdy propozycje zadań wybrane w głosowaniu okażą się bardziej kosztowne w realizacji?
  Mogą się zdarzyć sytuacje, że koszt realizacji różnych projektów, mogą okazać się droższe. O ostatecznych kosztach danego projektu będziemy mieć wiedzę dopiero po przeprowadzeniu procedury przetargowej. Decyzję o tym, co należy realizować w pierwszej kolejności, będą podejmować władze miasta. Należy jednak pamiętać o tym, że padły deklaracje, iż propozycje zadań wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane w roku kolejnym.

 • Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
  RSS