CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ

"BIULETYN INFORMACYJNY URZĘDU MIEJSKIEGO"
treść biuletynu informacyjnego .pdf


18.02.2016


Szanowni Mieszkańcy, w Giżycku powstało Centrum Integracji Społecznej, które ma pomagać osobom zagrożonym ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym. Bezdomni, długotrwale bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni od alkoholu i narkotyków, powracający z zakładów karnych mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów, którzy będą w ramach konkretnych działań, przywracać umiejętności funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym swoich podopiecznych. Często bez pomocy fachowców osoby takie, nie są w stanie odnaleźć się w społeczeństwie, czy na rynku pracy, problemem są tzw. „codzienne sprawy”. Dzięki fachowej pomocy specjalistów, warsztatom aktywizującym i przyuczającym do zawodu, terapii indywidualnej, grupom wsparcia, zajęciom z przedsiębiorczości i spółdzielczości socjalnej oraz kursom zawodowym, wszystkie zakwalifikowane przez Centrum osoby, będą miały szansę na lepszy „drugi” start. Bezrobocie jest jednym z poważniejszych problemów, który dotyka w szczególności osoby wykluczone.


Nowa instytucja kierowana przez Panią Małgorzatę Bogdanowicz powstała dzięki współpracy miasta z okolicznymi samorządami: gminą Giżycko, Wydminy, Miłki i Kruklanki. CIS mieści się w Giżycku w dawnej siedzibie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Suwalskiej 21 (I piętro, tel. 505 601 680, cis@gizycko.pl). Centrum rozpoczęło swoją działalność od stycznia. Kandydatów do CIS kierują ośrodki pomocy społecznej i Powiatowy Urząd Pracy. Chętni mogą zgłaszać się również sami. Zainteresowanie współpracą potencjalnych podopiecznych CIS jest bardzo duże. Podczas pierwszych dwóch tygodni rekrutacji zgłosiło się ponad 160 chętnych. W tym roku opieką objętych zostało 40 osób. Zajęcia z pierwszą grupą zaczęły się 1 lutego, kolejne zaplanowano w marcu i kwietniu.  Z każdym uczestnikiem podpisywana jest umowa w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Przez 6 do 12 miesięcy (w uzasadnionych przypadkach do 1,5 roku), od 6 do 8 godzin dziennie, realizowany będzie program integracji społecznej i zawodowej, obejmujący wspomniane wcześniej formy zajęć indywidualnych i grupowych. Każdy uczestnik otrzymuje świadczenie integracyjne refundowane z Funduszu Pracy, ma zapewniony posiłek, odzież roboczą, środki ochrony osobistej, badanie lekarskie, szkolenie BHP i ubezpieczenie NNW.


Podopieczni CIS będą mogli wykonywać również odpłatnie różne zadania i prace zlecone przez samorządy i jednostki organizacyjne, osoby prywatne oraz  firmy. W ofercie będą usługi opiekuńcze (opieka nad osobami starszymi), gastronomiczne (jako pomoc kuchenna), ogólnobudowlano-produkcyjne (prace związane z produkcją drzewną, drobne remonty: malowanie, szpachlowanie, glazurnictwo itp.), czy ogrodniczo-porządkowe (związane np. z utrzymaniem i pielęgnowaniem zieleni, wycinką zieleni inwazyjnej, utrzymaniem czystości wokół obiektów i posesji), z których będzie można skorzystać. Tym samym możemy wesprzeć ludzi, którzy chcą być potrzebni i użyteczni dla lokalnej społeczności.


I jeszcze jeden ważny społecznie temat. W minionym tygodniu odbyła się debata społeczna poświęcona wypracowaniu Mapy Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Giżycku. Organizatorem debaty była Komenda Powiatowa Policji w Giżycku we współpracy z Urzędem Miejskim. Mapa określać będzie skalę i rodzaj zagrożeń występujących w mieście. Pozwoli to na kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mapa będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych społeczności i ich wiedzy na temat zagrożonych miejsc. Prace nad mapą bezpieczeństwa potrwają do końca marca. Proces konsultacji odbywa się w całym kraju, a wyniki pozwolą Ministrowi na podjęcie ewentualnej decyzji o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów, czy posterunków.


Prosimy więc mieszkańców o czynne włączenie się w tworzenie mapy, poprzez składanie w formie pisemnej  w rejestracji Komendy Powiatowej Policji w Giżycku oraz Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Giżycku informacji o ewentualnych miejscach, w które Państwa zdaniem, warto kierować siły i środki, by było bezpieczniej. Informacje anonimowo będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych skrzynek.


Wojciech Karol Iwaszkiewicz


Burmistrz Giżycka


i pracownicy Urzędu Miejskiego