strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 27 listopada 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

CENTRUM RATOWNICTWA WODNEGO I PORT GIŻYCKI

CENTRUM  RATOWNICTWA  WODNEGO  I  PORT  GIŻYCKI

 

Drodzy Państwo! Debata na temat przyszłości Twierdzy Boyen przyniosła trochę uwag i opinii, które pomogą podjąć trafną decyzję, co do formy zarządzania obiektem. Do tematu powrócę za tydzień, aby poinformować Państwa o całokształcie środków samorządowych, przeznaczonych i wydanych w ostatnich latach na ten zabytek.

 

We czwartek 27 marca o godz. 16:00 odbędzie się kolejna debata publiczna, dotycząca lokalizacji centrum ratownictwa wodnego oraz przyszłości giżyckiego portu, użytkowanego obecnie  przez Żeglugę Mazurską. W przypadku centrum ratownictwa wodnego mamy dwie koncepcje do zaproponowania.

 

Pierwsza z nich dotyczy wykorzystania na siedzibę i bazę MWOPR oraz Policji Wodnej i Straży Pożarnej portu i urządzeń planowanej Ekomariny. W sierpniu odbędzie się konkurs na dotację unijną i jeśli uzyskamy środki to wkrótce ruszą już prace. Analizując projekt obiektu należy stwierdzić, że przewidziano w nim  dużo miejsca, zarówno przy pomostach, jak i pomieszczeń wewnątrz budynku portowego, gdzie MWOPR i inne służby ratownicze mogłyby swobodnie funkcjonować. Wszelkie prace budowlane wykonałby z pomocą dotacji unijnej samorząd, więc lokalizacja taka nie obciążałaby budżetu służb ratowniczych, które wszystkie zdobyte środki mogłoby przeznaczyć na swoją działalność merytoryczną. Ten wariant wydaje się najtańszym i najszybszym do realizacji.

 

Drugi wariant zakłada przekazanie przez samorząd miejski odpowiedniej działki nad Niegocinem pod budowę samodzielnego centrum ratownictwa wodnego. Miasto musiałoby przekazać ów grunt na rzecz porozumienia, w którym uczestniczyłby też samorząd powiatowy i wojewoda, zaś całość prac związanych z budową i organizacją centrum musiałaby być koordynowana przez starostwo, gdyż działalność służb ratowniczych przekracza obszarowo kompetencje samorządu miejskiego. W tym przypadku trzeba by było skorzystać w przeważającej mierze z funduszy rządowych. Podczas ubiegłotygodniowego pobytu w Giżycku Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski zadeklarował pomoc w przypadku przyjęcia tej opcji.

 

Podczas pobytu w Giżycku wojewoda uhonorował medalami osoby wyróżniające się szczególną odwagą w akcji ratowniczej podczas ubiegłorocznego „białego szkwału” oraz dyplomami (wnioski o przyznanie medali zostały złożone w Kancelarii Prezydenta RP) Marka Kumkowskiego i Jarosława Andrukajtisa, którzy uratowali  ludzi podczas tragicznego pożaru domu handlowego przy ul. Warszawskiej.

 

W ubiegłym tygodniu gościł też w Giżycku Marszałek Województwa Pan Jacek Protas. Nasze rozmowy dotyczyły wykorzystania dotacji unijnych oraz przygotowań do przyszłorocznych obchodów millennium śmierci Św. Brunona.

 

Serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia świąteczne, które wpłynęły na moje ręce.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS