strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 5 lipca 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Drodzy Państwo! W środę dokonamy oficjalnego otwarcia Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zostało uruchomione w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta oraz naszych turystycznych gości. Centrum powstało i jest finansowane z miejskich środków budżetowych, ale wsparł nas również finansowo Urząd Wojewódzki, dzięki czemu będziemy mogli je zaopatrzyć w nowoczesny sprzęt informatyczny i łącznościowy.

 

Giżyckie Centrum Zarządzania  Kryzysowego monitoruje  całodobowo newralgiczne punkty miasta, rejestrując obraz z 10 kamer ulicznych oraz kilkudziesięciu innych, zainstalowanych w miejskich przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach Już od początku lipca realizowany jest całodobowy monitoring – osoba dyżurująca śledzi obraz z monitorów i w razie potrzeby alarmuje zmotoryzowany patrol Straży Miejskiej lub Policję. Standardowo zapis jest archiwizowany przez cztery dni, ale konkretne wydarzenia są zapisywane na nośniku zewnętrznym, dzięki czemu można je zawsze odtworzyć i wykorzystać przy ewentualnych czynnościach procesowych. W miesiącu lipcu i sierpniu było już wiele takich przypadków, kiedy monitoring dokazał swojej potrzeby i zasadności funkcjonowania. Centrum obsługiwane jest przez 14 osób, w tym 12 strażników miejskich. Centrum dysponuje również niewielką sala konferencyjną, która może być wykorzystana dla potrzeb funkcjonowania sztabu, powołanego w przypadku sytuacji kryzysowych. Funkcjonowanie centrum nie jest oparte wyłącznie na monitoringu za pomocą kamer. Przez całą dobę można też telefonicznie przekazywać informacje o zagrażających porządkowi publicznemu i naszemu bezpieczeństwu wydarzeniach (tel.: 087 7324 124 oraz 087 428 57 54).

 

Sądzę, że Centrum Zarządzania Kryzysowego przyczyni się w sposób zauważalny do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w naszym mieście oraz koordynacji działań wszystkich służb nad tym bezpieczeństwem czuwających, co okazało się tak potrzebne rok temu podczas „białego szkwału”. Pomimo tragicznych skutków tej pogodowej anomalii nadal widzę ludzi żeglujących bez kamizelek ratunkowych, dlatego apeluję o zachowanie rozsądku również przy beztroskim wypoczynku – nasze bezpieczeństwo w przeważającej mierze zależy od nas samych.

 

Składam podziękowania Panu gen. Zbigniewowi Smokowi i Wojsku za współpracę przy organizacji tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Dziękuję również za zaproszenia na wszystkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w mijającym tygodniu w Giżycku.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS