strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 13 grudnia 2019   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

CO NAM PRZYNIOSŁA UNIA EUROPEJSKA

5.05.2009

 

Drodzy Państwo! Minęło właśnie pięć lat odkąd Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Czas ten dokonał wstępnej weryfikacji, zarówno pesymistycznych obaw, jak też zbyt wybujałych ambicji i nadziei. Co ten pięcioletni okres naszego członkostwa unijnego przyniósł Giżycku i jego mieszkańcom – postaram się pokrótce na to odpowiedzieć.

 

Najbardziej chyba skorzystały nasze dzieci. Dzięki realizacji kilku unijnych projektów międzynarodowej wymiany młodzieży, ponad 1000 giżyckich dzieci mogło wyjechać na fajny wypoczynek za granicę lub skorzystać z atrakcyjnego pobytu na Mazurach, sfinansowany z unijnych funduszy.

 

Dzięki unijnemu programowi, dotyczącemu zabytkowych fortyfikacji w rejonie Bałtyku, w którym wzięło udział nasze miasto, stworzyliśmy program funkcjonalny dot. Twierdzy Boyen ("Projekt koncepcyjny usytuowania obiektów oraz ustalenia programu użytkowego poszczególnych obiektów na obszarze Twierdzy Boyen w Giżycku"), stronę internetową w pięciu językach i materiały promocyjne. Powstała również wirtualizacja obiektu i panoramiczne wizualizacje. Pracownicy samorządowi mogli poszerzyć swoją wiedzę na licznych konferencjach, dokonano też zakupu sprzętu multimedialnego do UM.

 

W ramach programów infrastrukturalnych, finansowanych z europejskich funduszy, powstały nowe ulice w tzw. dzielnicy przemysłowo-składowej Giżycka, m.in.: Trocka, Sybiraków i Szarych Szeregów. Z dotacji unijnych skorzystał też powiat, realizując modernizacje ulic miejskich: Bohaterów Westerplatte wraz ze skrzyżowaniem z Warszawską, Wodociągową do Jagiełły wraz z rondem oraz Nowogródzką i Perkunowską na Wilanowie.

 

W ramach Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami, którego inicjatorem był m.in. samorząd giżycki, udało się pozyskać ponad 9 mln euro na realizację kompleksowej gospodarki odpadami na obszarze kilkunastu gmin mazurskich oraz budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie pod Giżyckiem.

 

Uzyskaliśmy też 9,5 mln zł na budowę portu pasażerskiego „EKOMARINA” nad Niegocinem. Samorząd miejski złożył jeszcze kilka wniosków o unijne dotacje i liczymy, że na ich podstawie pozyskamy znaczne wsparcie w naszych przedsięwzięciach.

 

W ostatnim dniu kwietnia spółka Aglomeracja WiK, której udziałowcami jest miasto Giżycko, PWiK, gmina Giżycko, gmina Miłki i gmina Kruklanki, złożyła wniosek o środki unijne na budowę lub modernizację sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej na obszarze udziałowców. Wniosek opiewa na niebagatelną kwotę 88 mln zł, którą mamy duże szanse pozyskać.

 

Warto dodać, że z naszego członkostwa w UE na różnoraki sposób korzystają też giżyckie firmy i instytucje oraz indywidualne osoby, ale tutaj bilans zysków i strat należy już do samych mieszkańców.

 

Chciałabym również Państwa poinformować o zmianie cen za korzystanie z giżyckich cmentarzy komunalnych od 1 czerwca 2009r., o czym mówi Zarządzenie nr 197/2009 z dnia 23 kwietnia 2009r. dostępne na tablicy ogłoszeń UM przy pokoju 110 oraz na stronie www.bip.gizycko.pl.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację imprez i uroczystości patriotycznych podczas pierwszego majowego weekendu. Serdecznie dziękuję również wszystkim Giżycczanom za liczny udział w owych uroczystościach i imprezach.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS