strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 6 grudnia 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

CO NOWEGO W TWIERDZY BOYEN

Drodzy Państwo! Wiadomo, że zabytkiem, z którym w Giżycku wiążemy wielkie nadzieje jest Twierdza Boyen. Z myślą o zagospodarowaniu tego obiektu przygotowany został projekt pt. „Opracowanie studium wykonalności dla terenu Twierdzy Boyen w Giżycku”. Projekt ten zyskał akceptację Ministerstwa Gospodarki i dofinansowanie w wysokości 178.500 zł, co stanowi 85% wartości przedsięwzięcia (koszt całkowity – 210 000 zł).

 

Przedmiotem projektu jest opracowanie dokumentacji zawierającej główne założenia strukturalne, łączące wybór najlepszych pomysłów rozwojowych z zabytkowymi, turystycznymi i ekonomicznymi funkcjami obiektu, jak również z oczekiwaniami potencjalnych inwestorów. Praktycznie dokumentacja ta powinna określić również: korzyści i koszty różnych rozwiązań, potrzeby rynku, aspekty techniczne i technologiczne, organizacyjne oraz prawne, konieczne zarówno do pozyskiwania na rewitalizację obiektu środków zewnętrznych, jak i do rozmów z potencjalnymi inwestorami.

 

W projekcie przyszłorocznej uchwały budżetowej zaplanowano też środki finansowe rzędu 500 tys. zł na potrzeby różnorakich przedsięwzięć w giżyckiej fortecy. 100 tys. zł przewidziane jest na obsługę miejskiego schroniska turystycznego, które będzie się mieściło w pierwszym koszarowcu, zaś 400 tys. zł powinno zaspokoić bieżące potrzeby zabytkowego obiektu, związane zarówno z jego utrzymaniem, jak i promocją (w tym druk wydawnictw promocyjnych i biletów). W ramach budżetu Giżyckiego Centrum Kultury realizowane też będą na Twierdzy Boyen nowe formy kulturalno-rozrywkowe (m.in. teatralne i tematyczne performance).

 

Jedną z ważnych idei jest powołanie do życia na Twierdzy Boyen placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia. Muzeum takowe, obejmujące zarówno stałą ekspozycję prezentującą historię miasta, jak i czasowe wystawy tematyczne,  tworzone będzie całkowicie od podstaw i w momencie jego powstawania, na pewno zwrócę się do wszystkich mieszkańców naszego miasta z prośbą o pomoc w kompletowaniu eksponatów i ekspozycji.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Giżycku, a szczególnie serdecznie za zaproszenia na przedświąteczne spotkania opłatkowe, które wciąż spływają na moje ręce.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS