Dar partnerów z Saalekreis prosto do Dubna

Karetka z Powiatu Saalekreis trafiła do Dubna. Nasi niemieccy partnerzy, Kwerfurt będący miastem partnerskim Giżycka i powiat Saalekreis, partner Powiatu Giżyckiego, nie pozostają obojętni na potrzeby Ukrainy, i po raz kolejny udowodnili siłę współpracy partnerskiej.

Miasto Kwerfurt oraz powiat Saalekreis już w marcu przekazały obszerną pomoc w postaci artykułów żywnościowych, środków czystości, ubrań. W transporcie znalazł się nawet wóz strażacki. Karetka to kolejna duża i nieoceniona pomoc na rzecz naszych partnerów w Dubnie.

Karetka

O szczegółach przedsięwzięcia opowiedział w swoim wpisie przewodniczący Rady Miejskiej dr Robert Kempa, osobiście zaangażowany w organizację:

 

"Słowo się rzekło - ko... karetka u płotu" to chyba najwłaściwsze podsumowanie tego co się wydarzyło. Już w marcu przybyły do Giżycka dwa transporty pomocy zorganizowane przez miasto Kwerfurt oraz powiat Saalekreis. Tak zareagowali na potrzebę chwili Nasi niemieccy partnerzy, a może jednak PRZYJACIELE. Przybyły artykuły żywnościowe, środki czystości, ubrania, a nawet wóz strażacki.

W lipcu miała miejsce wizyta delegacji Kwerfurtu i Saalekreis w Giżycku. Gościliśmy, pokazywaliśmy, ale i rozmawialiśmy o tym "co dalej" w naszych relacjach, ale i w obszarze pomocy dla Ukrainy. Wówczas burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz - burmistrz Giżycka oraz starosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski - Starosta Giżycki stwierdzili "tam potrzeba wszystkiego, ale najpilniejsza jest karetka" Szefowa gabinetu starosty Pani Weidner nawet nie notowała.

Po trzech tygodniach zadzwoniła krótko "będzie, ale daj mi jeszcze 2 tygodnie". Dziś znaleźć na rynku wtórnym karetkę to jednak i wyzwanie i "cenny towar". Okazało się, że bez 25 tys. Euro się "nie da".

W ciągu owych dwóch tygodni przygotowano tzw. "montaż finansowy". Na owe 25 tys. Euro złożyły się: Saalesparkasse, Kutscher Rechtsanwaelte, Lionsclubs Haale Saalekreis, August Hermann Francke oraz Siewert Hausbau. Znaleziona jednak u handlarza karetka nie spełniała oczekiwań jakościowych. Wówczas do akcji wkroczyła Ambulance Merseburg GmbH. Tak via Giżycko do Dubna trafi 5-letni Ford.

W dniu wczorajszym na merseburskim zamku/siedzibie starostwa spotkali się wszyscy ci, którzy przyczynili się do sukcesu całego projektu, w tym także przedstawiciele Johanniter-Unfall-Hilfe, ASB oraz Niemieckiego Czerwonego Krzyża Oddział Merseburg-Querfurt, którzy wyposażyli karetkę w dodatkowe środki.

Podczas uroczystości miałem honor w imieniu starosty i burmistrza przejąć z rąk starosty Hartmuta Handschaka kluczyki do pojazdu oraz podziękować, podziękować przede wszystkim za nadanie nowego wymiaru starej mądrości ludowej, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w potrzebie". Było bez fajerwerków, ale kilka osób mało się nie popłakało. Później to już tylko 11 godzin jazdy i czas na przekazanie auta naszym ukraińskim partnerom. W tym miejscu także podziękowania dla Pana Starosty i Pana Burmistrza za decyzyjność i sprawność, a Andrzejowi i Czesiowi (kierowcom - przyp. redakcji) za towarzyszenie w tej wyprawie i sprawny transport.

 

Przekazanie karetki z SaalekreisPrzekazanie karetki z SaalekreisPrzekazanie karetki z SaalekreisPrzekazanie karetki z Saalekreis

Informacja i zdjęcia: fb/radnyrobertkempa