strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 7 grudnia 2019   pogoda

Aktualności

Debata o przyszłości giżyckiego portu

27 marca 2008
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

ZAPROSZENIE

 

W czwartek 27 marca o godz. 16.00

w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego,

odbędzie się debata publiczna, dotycząca przyszłości giżyckiego portu nad Niegocinem, użytkowanego obecnie przez Żeglugę Mazurską, oraz lokalizacji Centrum Ratownictwa Wodnego. Debata będzie jednocześnie połączonym posiedzeniem wszystkich komisji Rady Miejskiej.

 

W przypadku centrum ratownictwa wodnego mamy dwie koncepcje do zaproponowania.

  • Pierwsza z nich dotyczy wykorzystania na siedzibę i bazę MWOPR oraz Policji Wodnej i Straży Pożarnej portu i urządzeń planowanej Ekomariny. W sierpniu odbędzie się konkurs na dotację unijną i jeśli uzyskamy środki to wkrótce ruszą już prace. Analizując projekt obiektu należy stwierdzić, że przewidziano w nim dużo miejsca, zarówno przy pomostach, jak i pomieszczeń wewnątrz budynku portowego, gdzie MWOPR i inne służby ratownicze mogłyby swobodnie funkcjonować. Wszelkie prace budowlane wykonałby z pomocą dotacji unijnej samorząd, więc lokalizacja taka nie obciążałaby budżetu służb ratowniczych, które wszystkie zdobyte środki mogłoby przeznaczyć na swoją działalność merytoryczną. Ten wariant wydaje się najtańszym i najszybszym do realizacji.
  • Drugi wariant zakłada przekazanie przez samorząd miejski odpowiedniej działki nad Niegocinem pod budowę samodzielnego centrum ratownictwa wodnego. Miasto musiałoby przekazać ów grunt na rzecz porozumienia, w którym uczestniczyłby też samorząd powiatowy i wojewoda, zaś całość prac związanych z budową i organizacją centrum musiałaby być koordynowana przez starostwo, gdyż działalność służb ratowniczych przekracza obszarowo kompetencje samorządu miejskiego. W tym przypadku trzeba by było skorzystać w przeważającej mierze z funduszy rządowych. Podczas ubiegłotygodniowego pobytu w Giżycku Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski zadeklarował pomoc w przypadku przyjęcia tej opcji.

                                                                                            Serdecznie zapraszam

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

 

Zachęcamy również do zabrania głosu w sondzie
dotyczącej form użytkowania portu, możliwych do realizacji w przyszłości

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS