strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 24 września 2020   pogoda

Aktualności

DŁUGA PODRÓŻ NA MAZURY i wątki giżyckie Clausa Sinofzika

05 marca 2013
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Książka "Długa podróż na Mazury – wspomnienia mazurskiego Niemca" to polska wersja powieści  autobiograficznej, która swoje pierwsze wydanie w Niemczech miała w 2008 roku.

 

W powieści nie brakuje wątków giżyckich. Matka autora związana była bezpośrednio z Giżyckiem, pracowała jako sekretarka ostatniego starosty lötzeńskiego. Jest to w pewnym sensie powieść z kluczem: można w niej pod zmienionymi nazwiskami odnaleźć wielu mieszkańców Giżycka i okolic, można odnaleźć wiele miejsc.

 

 

Książkę wydało w tym roku Wydawnictwo Mazurskie w Giżycku. Tłumaczyła na polski Monika  Śmigielska. Pozycja jest już dostępna w księgarniach, a fragmentów powieści można posłuchać (również online) w lokalnym radiu Planeta Giżycko w soboty i niedziele o godz. 12.30.

 

Autor, Claus Sinofzik, urodził się w 1938 roku w Olsztynie. W 1945 wraz  z matką i siostrą uciekał przed Armią Czerwoną na Zachód. Za kanwę powieści posłużył pamiętnik autora, ale książka jest napisana jak każda powieść i zawiera też dużo dialogów.

 

W pierwszych rozdziałach autor opisuje losy rodziny wypędzonych z Prus  Wschodnich na tle realiów powojennych Niemiec. Mało w literaturze jest przekazów, które tak dobitnie pokazują gorzki los imigrantów z Prus, traktowanych w Niemczech jak ludzie gorszej kategorii.  Następne rozdziały poświęcone są i życiu rodzinnemu, i burzliwej karierze zawodowej tłumacza, która przebiegała w wielu miejscach Niemiec, a także w Paryżu, Afryce, Chinach. Jednak zawsze w tych  fragmentach pojawiają się wątki mazurskie.

 

Część ostatnia dotyczy już bezpośrednio Mazur, z którymi autor nie rozstaje się już od roku 1991. Bardzo ciekawe są wesołe perypetie, ale i dramatyczne przeżycia Niemca, który musi zmierzyć się polskimi realiami...

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS