strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 10 lipca 2020   pogoda

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 18 lutego 2011

DNI FILMU FRANCUSKIEGO Entre les murs
2011.02.18
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa

DNI FILMU FRANCUSKIEGO Entre les murs

18 stycznia 2011
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2011-02-18
Termin do:2011-02-19
Organizator:Stowarzyszenie Współpracy Mazursko-Francuskiej
Miejsce:Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
Telefon:608 756 459 Ewa Kulpińska-Mejor
E-mail:evemejor@wp.pl

Stowarzyszenie Współpracy Mazursko-Francuskiej
zaprasza:


 DNI FILMU FRANCUSKIEGO


18 lutego (piątek) 2011 godz. 17.00


"Entre les murs" Klasa


(spotkanie rozpocznie się o 16.30 lampką szmpana na powitanie 2011 roku)

19 lutego (sobota) 2011 godz. 17.00


"Les Triplettes de Belleville"


Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa


(przed filmem o 16.30 degustacja francuskiego wina)

WSTĘP WOLNY


Trio z Belleville (fr. "Les Triplettes de Belleville", produkcja 2003, gatunek: animowany przygodowy)  jest długometrażową animacją pełną zadziwiających pomysłów wizualnych i czarnego humoru. To niezwykły sen, który mógłby śnić Tim Burton, twórca m.in. Miasteczka Halloween i Batmana, albo Jean - Pierre Jeunet i Marc Caro, autorzy Delicatessen czy Miasta zaginionych dzieci - surrealistycznych, mrocznych bajek dla dorosłych. Podobnie jak twórcy tych filmów w Trio... Chomet zaskakująco miesza konwencje i style - czarną komedię łączy z filmem gangsterskim, thriller przeplata scenami rodem z wodewilu. Także warstwa wizualna i muzyczna to konglomerat różnych elementów. Karykaturalne, przerysowane sylwetki bohaterów widzimy na tle monumentalnych scenografii, raz nawiązujących do gotyku, raz do Art Deco. Tytułowe Belleville to miasto będące połączeniem współczesnych metropolii jak Nowy Jork, Paryż czy Montreal z wyimaginowanymi Gotham lub Metropolis. To wszystko utrzymane w brązach i sepii, jak ze starych fotografii, co przywołuje klimat przełomu lat 40 i 50-tych. Na ścieżce dźwiękowej z kolei, epoka swingu zmiksowano z piosenkami w stylu Edith Piaf oraz takimi eksperymentami jak wykorzystanie odkurzacza w roli instrumentu muzycznego. Dzięki tym zabiegom powstał świat, w którym może zdarzyć się absolutnie wszystko.


Sylvain Chomet zadebiutował w świecie filmu animowanego w 1996 roku doskonałą krótkometrażówką La Vieille dame et les pigeons (Starsza pani i gołębie). Film ten powstawał ponad siedem lat, ale ostateczny efekt okazał się znakomity. 25-minutowy obraz nominowano m.in. do Oscara oraz uhonorowano licznymi nagrodami w tym prestiżowym wyróżnieniem za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 1997 roku. Sam Chomet uznany został za objawienie i zbawcę tradycyjnej animacji. Nic więc dziwnego, że został zasypany ofertami współpracy, a przy realizacji jego kolejnego dzieła chcieli pomagać specjaliści z całego świata. i tak się stało. Kolejny film tego reżysera, Trio z Belleville właśnie, to wielkie przedsięwzięcie w dziedzinie animacji. Ukończono go dopiero po pięciu latach wytężonych wysiłków w studiach graficznych od Montrealu, przez Brukselę, aż po Angouleme we Francji. Pracowali nad nim rysownicy z Kanady, Belgii, Francji oraz Litwy, a rezultat jaki udało im się osiągnąć, dzięki połączeniu klasycznej animacji dwuwymiarowej z trójwymiarową, jest niezwykły. Tak niezwykły, że trudno go oddać przy pomocy opisów bądź streszczeń.


A film zaczyna się tak: wychowywany przez babcię Champion jest samotnym, małym chłopcem, któremu radość sprawia tylko zabawa z psem Bruno i jazda na rowerze. Zauważając jego pasję, babcia - Madame Souza - postanawia poddać malca rygorystycznemu treningowi. Mijają lata i Champion staje się godny swego imienia. Jako doskonały kolarz kwalifikuje się do słynnego wyścigu Tour de France. Jednak podczas jednego z etapów, Champion zostaje porwany przez dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni. Madame Souza i wierny pies Bruno wyruszają, by ocalić chłopca. Jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im przepłynąć ocean i dotrzeć do wielkiego miasta Belleville...


 


Klasa (fr. Entre les murs, ang. The Class, produkcja 2008, gatunek: dramat obyczajowy) – francuski dramat obyczajowy z 2008 r. w reżyserii Laurenta Canteta. Film otrzymał Złotą Palmę podczas LXI Festiwalu Filmowego w Cannes.


Film jest adaptacją półautobiograficznej powieści o tym samym tytule autorstwa François Bégaudeau. Autorowi przyznano za tę książkę nagrodę France Culture 2006. Wcielił się on poza tym w główną rolę w filmie.


Opis fabuły: Akcja filmu rozgrywa się w paryskiej szkole. Ukazane są relacje i konflikty pomiędzy zróżnicowanymi etnicznie uczniami a ich wychowawcą – nauczycielem języka francuskiego. Niesubordynowana młodzież pochodzi w dużej części z rodzin imigranckich (afrykańskich, chińskich oraz arabskich). Nauczyciel stara się znaleźć wspólny język ze swymi podopiecznymi wykorzystując niekonwencjonalne metody wychowawcze.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS