strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 10 grudnia 2019   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

DNI GIŻYCKA

19.05.2009

 

Drodzy Państwo! W najbliższy wtorek przypada 397 rocznica nadania praw miejskich mazurskiej wsi, położonej u północnych brzegów jeziora Niegocin. Z datą 26 maja 1612 r. wystawiony został dokument, w którym książę elektor pruski wyniósł osadę Loetzen do rangi miasta. Przejęta od miana tutejszego zamku nazwa - Loetzen, spolszczana przez Mazurów w formie – Lec, funkcjonowała do 1945 r. Wraz z polską przynależnością państwową miasto zyskało nową nazwę – Giżycko, na cześć wielkiego regionalisty mazurskiego, pastora Gustawa Gizewiusza. Aby uczcić kolejne rocznice nadania Giżycku praw miejskich, corocznie pod koniec maja organizowane są Dni Giżycka.

 

Tegoroczne Dni Giżycka zainaugurujemy już w sobotę jubileuszowymi X Regatami Rząd – Samorząd. Należy przypomnieć, iż regaty te, które na dobre zagościły w kalendarzu giżyckich imprez żeglarskich, będąc też znamienitym przyczynkiem do zacieśniania kontaktów między samorządami a administracją rządową, zainicjowali w 1999 r. ówcześni przewodniczący giżyckiej Rady Powiatowej i Rady Miejskiej: Stefan Orczyc-Musiałek i Sławomir Maj. W tym roku regatom będzie towarzyszyła inna ważna uroczystość – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę portu pasażerskiego Eko-Marina, którego realizacja została dofinansowana w kwocie 9,5 mln zł z funduszy europejskich.

 

Tegoroczne Dni Giżycka mają bogaty program, z którym można się zapoznać na stronie internetowej www.gizycko.pl. W sobotę 23 maja odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego, a 24 maja w niedzielę na plaży miejskiej - "Roztańczone Giżycko", czyli  pokazy taneczne i występy artystyczne z gościem specjalnym Marco Bocchino. Podczas święta miasta rozegrane zostaną również regaty żeglarskie i wyścigi kolarskie.

 

Dokładnie w rocznicę uzyskania praw miejskich – we wtorek 26 maja – odbędzie się w Giżycku uroczysta konferencja samorządów z diecezji ełckiej, poruszająca bardzo aktualną tematykę millennijną św. Brunona, ale również inne kwestie, związane z codziennym funkcjonowaniem samorządów mazurskich.

 

Jest to jednak zaledwie przedsmak obchodów 400-lecia nadania praw miejskich nadniegocińskiemu grodowi, które przypadną za trzy lata.

 

27 maja przypada Dzień Samorządowca. Z tej okazji pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim pracownikom i działaczom giżyckiego samorządu. Szczególne życzenia i gratulacje kieruję do pracowników oraz dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Antoniego Sokołowskiego, który z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymał nagrodę „Bibliotheca Bona 2008”, wyróżniającą naszą bibliotekę, jako najlepszą bibliotekę miejską w całym województwie.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się ostatnio w naszym mieście. Szczególne podziękowania kieruję do pana Henryka Gudojcia za zaangażowanie w organizację jubileuszowego X Pucharu Burmistrza Giżycka w szachach.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS