strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 4 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 3 października 2014

Recital MATEUSZ WOJTKIW flet Nadieżda Pawlak fortepian
2014.10.03
Państwowa Szkoła Muzyczna aula
Wystawa fotografii "W obiektywie: porozumienie bez granic”
2014.09.27
Port Ekomarina Giżycko Mała Galeria
Wystawa zdjęć z filmu „Miasto 44”
2014.10.02
Port Ekomarina Giżycko
Inauguracja Roku Akademickiego GUTW
2014.10.03
Giżyckie Centrum Kultury
Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II
2014.10.03
Lotnisko w Kętrzynie oraz Sanktuarium w Stoczku Klasztornym

Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

22 września 2014
dodał(a): UM Wojciech
Termin od:2014-10-03
Termin do:2014-10-04
Organizator:Areoklub Krainy Jezior
Miejsce:Lotnisko w Kętrzynie oraz Sanktuarium w Stoczku Klasztornym
Telefon:897523031
E-mail:wilamowo@lotniskoketrzyn.pl
Www:www.lotniskoketrzyn.pl/kardynal.php

W hołdzie wybitnym Polakom"... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia,  które ma dla innych, ale


  i za te, które w innych budzi..."
Stefan Kardynał Wyszyński


 


Ta głęboka myśl wybitnego Polaka Stefana Kardynała Wyszyńskiego stała się inspiracją dla podjęcia inicjatyw zmierzających do stałego utrwalania w pamięci nowych pokoleń Polaków osoby Prymasa Tysiąclecia, jego związków z Warmią i Mazurami oraz lotniskiem Kętrzyn Wilamowo.Dla trwałego upamiętnienia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez nasze lotnisko i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem przy udziale władz samorządowych postawienie pamiątkowego obelisku.Mając akceptację Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie ks. arcybiskupa Edmunda Piszcza br. ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej, 6 października 2001 r. w niezwykle uroczystej scenerii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.Poczty sztandarowe Akowców, Sybiraków, kompanie honorowe jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, władze państwowe i samorządowe oraz licznie zabrana ludność z regionu, uczestnicząc w odsłonięciu obelisku oddała hołd pamięci Wielkiemu Polakowi. Uroczystość zakończona mszą polową w hangarze lotniczym w otoczeniu samolotów z udziałem chóru z kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej były bardzo podniosłym i wzruszającym elementem.„Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" od 2001 r. został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Z okazji 85 rocznicy utworzenia Aeroklubu Polskiego, w dniu 9.10.2004 r. podczas dorocznych uroczystości „Dnia Pamięci…” został odsłonięty obelisk i tablica w hołdzie lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą. Odsłonięcia i poświęcenia dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp – również członek Aeroklubu Polskiego – uczestniczący w obchodach „Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.Wielkie związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby w 2005 r. podczas obchodzenia „Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego” dokonać odsłonięcia obelisku z płaskorzeźbą i tablicą poświęconą „Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata”.
Od 2006 roku doroczne uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.W tym roku jak zwykle obchody „Dnia Pamięci…” odbędą się w uroczystej i bardzo podniosłej atmosferze, na których zapewne nie zabraknie nikogo komu wartości głoszone i postawa obywatelska Prymasa Wyszyńskiego oraz nauki Ojca Świętego są bliskie.


W dniu 3 października 2014 roku (piątek) zapraszamy wszystkich do Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, a w dniu 6 października 2014 r. (tym razem wyjątkowo w poniedziałek) na lotnisko Wilamowo, w nawiązaniu do 60-tej rocznicy pamiętnego odlotu internowanego Prymasa z lotniska Wilamowo, na uroczysty apel o godzinie 12.00 i Liturgię Słowa Bożego - celebrowaną w hangarze lotniczym.Dajmy przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków – Prymasa Tysiąclecia oraz wybitnego Ojca Świętego – Jana Pawła II.                                                                                     Stanisław Tołwiński
                                                                                            Prezes AKJ


  

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS