strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 30 maja 2020   pogoda

Aktualności

Konkurs Drzewo Roku 2012

23 listopada 2011
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Można jeszcze nadsyłać zgłoszenia w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja

 

Klub Gaja organizuje II edycję konkursu na Drzewo Roku, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

 

Regulamin konkursu i Karta zgłoszenia:

http://klubgaja.pl/drzewo_roku/

 

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 listopada. Zgłoszenia przyjmowane są od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę! Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych - drzew, które wzmacniają ludzi!

 

Na liście są już drzewa z wielu regionów Polski. O udział w finale walczyć będą między innymi: miłorząb z Chełmna (woj. lubelskie), dąb Celarowski z parku dzielnicy Prądnik Czerwony w Krakowie (woj. małopolskie), brzoza koło przedszkola „Przyjaciół bajek” w Wojkowicach (woj. śląskie), platan z parku krajobrazowego w Dębnie (woj. wielkopolskie); miłorząb ze Szprotawy (woj. lubuskie) czy Dąb Ewy z Węgrowa (woj. mazowieckie).

 

Brzoza na jednym z osiedli Zamościa, także kandydatka do grona finalistów Drzewa Roku 2012, jest świadkiem dorastania młodych i jesieni życia starszych. Lipa Zuza z Podegrodzia gdy kwitnie przyciąga do siebie takie roje pszczół, że słychać je z odległości kilkudziesięciu metrów. Sosna na wydmie w Kołobrzegu, której zrobiono ponad tysiąc zdjęć, bo ... „jest tak zrośnięta z naszą świadomością jak Bałtyk z Polską”. Topola znad zalewu w Kraśniku znacznie bardziej zachwyca turystów niż umiejscowione tam egzotyczne palmy. Dąb Mały Książę koło przedszkola w Świebodzinie otrzymał imię od przedszkolaków, które spędzają pod nim czas latem i wiosną, jednak kiedyś drzewo było świadkiem tragedii wojennych.  Jodła przy szkole w Barłominie jest symbolem wsi, dlatego nazwano ją „barłomińską”, bo należy do każdego ucznia i mieszkańca wsi.  

 

Ponownie do konkursu zgłosiło się Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic (woj. śląskie). Poprzednim razem prezentowana przez przyszowian lipa Witula znalazła się w finale konkursu. Tym razem to dwie lipy przy ul. Wolności, które przetrwały trzydniową bitwę pancerną w 1945 roku; przymusowe szczęśliwe lądowanie odrzutowca w 1955 roku, a dziś mijają je pasjonaci nordic walking, rowerzyści i mieszkańcy wsi.

 

Klub Gaja gorąco zaprasza do udziału w konkursie. Czekamy na zgłoszenia od osób indywidualnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw. 

 

Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie już wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja. 

 

Finalistów Drzewa Roku 2011 można oglądać w albumie: http://klubgaja.enewsletter.pl/k/367/87r/5dbffdfc6e190

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS