strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

09 lutego 2010
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

 
"Sieciaki na wakacjach"
Giżycko plaża miejska 26.07.2006
 

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

 

W bieżącym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 9 lutego. Cyberprzemoc (cyberbulying) jest stosunkowo nowym zjawiskiem, niesłychanie szybko rozwijającym się w internecie. Pod hasłem cyberprzemoc rozumiemy stosownie przemocy z użyciem technologi informacyjnych i komunikacyjnych.

 

Do form tego zjawiska zaliczamy: nękanie,  straszenie, szantażowanie przy użyciu sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających i kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli. Do działań takich wykorzystywane są między innymi: poczta elektroniczna, czat, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe.

 

Ze spotkań z pedagogami szkolnymi organizowanymi przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej wynika, że zjawisko to jest też widoczne w giżyckich szkołach, zwłaszcza wśród uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazalnych. W I kwartale tego roku  przeprowadzona będzie diagnoza tego problemu w skali lokalnej poprzez badanie ankietowe na terenie szkół .

 

Na drugą połowę maja Centrum Profilaktyki zaplanowało organizację w Giżycku konferencji poświęconej zjawisku cyberprzemocy, na którą zaproszeni zostali krajowi znawcy tematu, a swoje uczestnictwo potwierdził m.in. prof. Józef Bednarek i Anna Andrzejewska. 

 

Dwa lata temu Centrum profilaktyki zorganizowało również  konkurs wśród uczniów giżyckich szkół na prezentację multimedialną odnośnie bezpieczeństwa w Internecie. Z zaangażowania uczniów do uczestnictwa w konkursie i poziomu preznetacji wynikało, że dzieci wiedzą, jak znaleźć informacje o bezpiecznym poruszaniu się w sieci. Ważne jest jednak ciągłe informowanie o zagrożeniach i o tym jak się zachować, jeśli padnie się ofiarą cyberprzemocy.

 

W Giżycku w lipcu 2006 i 2008 roku Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Wydziałem Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku przeprowadzała  akcję „Sieciaki na Wakacjach” w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dziecko w sieci" i programu Komisji Europejskiej „Safer Internet” - kompleksowego projektu na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Sieci. 

 

Podczas Pikników Internetowych w Giżycku dzieci mogły korzystać z Sieciokina, gdzie prezentowane były filmy, teledyski i animacje nagrodzone w konkursie OK!internet, kawiarenki internetowej,  w której  odbywały się warsztaty na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Były również występy muzyczne. Piknik uatrakcyjnili swoimi występami dwaj raperzy z zespołu „W Dobrym Świecie”, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali repertuar związany z bezpieczeństwem w „Sieci”.  Uczestnicyw licznych konkursów i zabaw edukacyjno – rozrywkowych mogli też wygrywać ciekawe sieciakowe gadżety.

 

warto zobaczyć:
www.sieciaki.pl

 

więcej o zagrożeniach w sieci:

www.dzieckowsieci.pl

 

o działaniach lokalnych:

www.centrumprofilaktyki.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS