strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 6 czerwca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 12 kwietnia 2013

Koncert charytatywny na rzecz dzieci z Ugandy
2013.04.12
Giżyckie Centrum Kultury
Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych ¼ Finału – Giżycko
2013.04.12
Hala MOSiR
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
2013.04.12
Krzyż Katyński na Cmentarzu Komunalnym przy al. 1 Maja

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

11 kwietnia 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2013-04-12
Termin do:2013-04-12
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku, 15. Brygada Zmechanizowana
Miejsce:Krzyż Katyński na Cmentarzu Komunalnym przy al. 1 Maja
Telefon:87 7324 143
E-mail:asystent@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ


Obchody 73. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej


12 kwietnia 2013 (piątek) godz. 12.00
Krzyż Katyński na Cmentarzu Komunalnym przy al. 1 Maja

Ceremonia obchodów odbędzie się z udziałem przedstawicieli samorządu miejskiego i powiatowego,  dowództwa 15. Brygady Zmechanizowanej, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych, kombatantów i przedstawicieli związków, organizacji pozarządowych, duchownych giżyckich parafii ewangelicko-augsburskiej, prawosławnej, greckokatolickiej, wojskowo-cywilnej, rzymskokatolickiej, dyrektorów, nauczycieli i młodzieży giżyckich szkół, harcerzy z giżyckiej komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Straży Miejskiej i Gminnej oraz mieszkańców Giżycka. 


W piątek 12 kwietnia podczas uroczystości w Giżycku, oddany zostanie hołd ofiarom Mordu Katyńskiego z 1940 r.

W programie uroczystości w Giżycku: hymn państwowy, przemówienia, modlitwa ekumeniczna, Apel Poległych i salwa honorowa, złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje, Hymn Sybiraków, pieśń żołnierska.


13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


Katyń przez wiele lat skrywał straszną tajemnicę. Masowe groby polskich oficerów w Katyniu, wiosce pod Smoleńskiem, odkryli latem 1942 roku polscy robotnicy przymusowi, którzy dowiedzieli się o nich od miejscowej ludności. O tych kilkudziesięciu tysiącach oficerów, duchownych, urzędników, nauczycieli i innych przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy zostali zamordowani wiosną 1940 roku w Katyńskim Lasku nie można było pisać, mówić, myśleć...


Jednak prawda zwyciężyła, a pamięć o Katyńskiej Wiośnie przetrwała. Po wielu latach milczenia, kłamstw, oszczerstw i poszukiwań prawdy możemy oddać hołd pomordowanym Polakom. Nie zapomnimy o losach oficerów z obozów w Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku i ich zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu
fot. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa


13 kwietnia mija 71. rocznica ujawnienia mordu 15 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, w tym rezerwistów - lekarzy, prawników i uczonych, czyli elity intelektualnej II Rzeczypospolitej. Polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych od 1939 r. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, rozstrzeliwano od kwietnia do maja 1940 r., odpowiednio w Katyniu, Charkowie na Ukrainie oraz Twerze (pochowani w Miednoje).


Zbrodni dokonało NKWD wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz ZSRR. Na mocy tej samej decyzji, zaakceptowanej osobiście przez Stalina, zabito także 7 tys. uwięzionych polskich cywilów. Ich mogiły są nadal poszukiwane.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony został decyzją Sejmu RP z 14 listopada 2007 r. - "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS