strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 28 stycznia 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

EKOMARINĘ CZAS ZACZĄĆ

27.05.2009

 

Drodzy Państwo! W ubiegły weekend obchodziliśmy Dni Giżycka, myśląc już o nadchodzących wielkimi krokami obchodach 400-lecia nadania praw miejskich nadniegocińskiej osadzie, które przypadną za trzy lata. Jeśli wszystko będzie przebiegało po naszej myśli i według przyjętych planów, Giżycko będzie już posiadało największy na Mazurach port pasażerski, połączony dogodnie, za pomocą spacerowego pasażu, z centrum miasta.

 

W ramach Dni Giżycka, w ubiegłą sobotę, rozegrane zostały jubileuszowe X Jubileuszowe Regaty Żeglarskie Rząd – Samorząd, zorganizowane solidarnie przez trzy giżyckie gremia samorządowe: miasto, starostwo i gminę. Tegoroczna edycja rządowo-samorządowych regat zgromadziła rekordową ilość uczestników. Zgłosiły się aż 32 załogi, z których kilkanaście reprezentowało sferę rządową w postaci poszczególnych ministerstw. Pierwszy raz oficjalny akces do regat zgłosili parlamentarzyści. Wśród załóg samorządowych znalazły się m.in. reprezentacje: Słupska, Kłodzka, Nowej Rudy, Rudy Śląskiej, Grodziska Mazowieckiego, Starachowic, Ełku, jak również samorządu całego województwa warmińsko-mazurskiego. Niestety, pomimo tak doborowego składu udało się rozegrać wyłącznie jeden bieg regatowy, który i tak nie wszystkim zawodnikom udało się ukończyć. Z powodu silnego wiatru i wysokiej fali, aż 19 załóg znalazło się w wodzie, która miała temperaturę 11 stopni Celsjusza. To nic dziwnego, iż sportowe jachty, jakimi są „Giżyckie Omegi”, na których rozgrywane były regaty, potrafią się wywrócić przy silniejszych podmuchach wiatru i dużej fali. Nasze wodne służby ratownicze spisały się na medal – składam wielkie podziękowania Mazurskiemu WOPR-owi, Policji i Straży Pożarnej – sprawnie podejmowały z wody pechowych żeglarzy. Pomimo przymusowych kąpieli (a może właśnie dlatego) wśród uczestników zawodów panował pogląd, iż tegoroczne Regaty Rząd – Samorząd były wspaniałą przygodą. Wszyscy wyjechali z Giżycka pełni wrażeń.

 

Podczas inauguracji regat dokonaliśmy też uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę giżyckiego portu pasażerskiego – EKO-MARINA. Ów symboliczny „kamień węgielny” został wmurowany w obecności wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego – Jarosława Słomy. Wciągu najbliższych dni dokonane zostanie uroczyste podpisanie umowy pomiędzy samorządem giżyckim, a samorządem wojewódzkim, dotyczącej dofinansowania tej ważnej dla naszego miasta inwestycji kwotą 9,5 miliona złotych z funduszy unijnych. Mamy już pozwolenie na budowę i lada moment ogłaszamy przetarg, który wyłoni wykonawcę całej inwestycji. Liczę, że jeszcze w tym roku uporamy się ze związanymi z tym formalnościami i będziemy mogli przystąpić do prac budowlanych.

 

Pragnę serdecznie podziękować fundatorom „kamienia węgielnego” pod budowę Portu Pasażerskiego EKO-MARINA – zarządowi i członkom Mazurskiego Centrum Żeglarstwa.

 

Dziękuję wszystkim instytucjom, organizacjom, firmom i osobom prywatnym, które miały swój wkład w organizację tegorocznych Dni Giżycka. Dziękuję również za zaproszenia na wszelakie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w mijającym tygodniu w Giżycku.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS