strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 30 września 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

EUROPEJSKA KARTA RÓWNOŚCI PRAW

Drodzy Państwo! Na styczniowej sesji RM radni odrzucili zaproponowane przeze mnie przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Środowisku Lokalnym, motywując to faktem, że nic w Giżycku nie zakłóca praktycznego funkcjonowaniu równości płciowej, a są dużo ważniejsze sprawy do uregulowania. Chciałabym się odnieść do tego tematu.

 

Dokument powyższy został opracowany w latach 2005 – 2006 pod patronatem Rady Gmin i Regionów Europy. Do tej pory uchwaliło go ponad 500 europejskich samorządów, w tym Wiedeń, gdzie zarówno zasady demokracji, jak i równości płciowej, mają współcześnie o wiele dłuższą tradycję i praktykę, niż u nas. Trwają prace nad przyjęciem karty w Paryżu, którego delegacja uczestniczyła niedawno w konferencji podsumowującej pierwszy etap wprowadzania w życie tego dokumentu, odbywającej się w Pisie we Włoszech.

 

Na konferencji tej były reprezentowane również polskie samorządy (m.in. stołeczny samorząd warszawski), a ja miałam przyjemność reprezentować Giżycko. Ponad 5 tys. delegatów, w większości kobiet aktywnych w życiu publicznym w swoich krajach i miastach, podsumowywało sytuację, jaka zachodzi w europejskim życiu publicznym oraz zawodowym pod względem relacji między kobietami i mężczyznami. Problematyka ta żywo interesuje również kraje, gdzie równość tych relacji jest przestrzegana i np. mandaty parlamentarne piastują w 50% kobiety. W Polsce sytuacja jest nadal odległa od takiej normy – w parlamencie 25% stanowią kobiety, a jedynie 8% przewodzi samorządom lokalnym.

 

Przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Środowisku Lokalnym ma nie tyle znaczenie prawne, co stymulujące aktywność kobiet w życiu publicznym, bowiem przez lata funkcjonowania u nas tradycyjnego modelu rodziny, w którym kobieta zajmuje się garnkami i dziećmi, ostatecznie – zarabianiem pieniędzy na dom, owa aktywność społeczna kobiet, szczególnie na poziomie gminnym, jest naprawdę niewielka. Byłaby to również pewna manifestacja intencji, dotyczących płciowej równości publicznej i znakomita promocja. Mogliśmy się pochwalić, że jesteśmy pierwszym polskim samorządem, który przyjął ten ważny dokument, co na pewno zostałoby odnotowane przez ogólnopolskie i europejskie media, ale z woli radnych tak się nie stało i najprawdopodobniej splendor ten przejmie Nysa.

 

Bardzo dziękuję za zaproszenia na wszystkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w Giżycku w ubiegłym tygodniu, a szczególną wdzięczność wyrażam organizatorom IX Zimowego Zdobywania Twierdzy Boyen.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS